Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:54 am

Articole Nikonisti.ro

cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde bogdanmb » Vin Mar 06, 2009 10:50 am

vreau sa imi achizitionez un binoclu de la nikon si am ramas intre aceste 2 modele:
Nikon 16x50 Action VII si Nikon 10-22x50 Action Zoom.

pretul este apropiat la aceste 2 modele. poate sa imi explice careva cum se calculeaza zoomul? care din acestea 2 este mai bun si de ce?

multumesc.
bogdan
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 06, 2009 11:41 am

bogdanmb scrie:vreau sa imi achizitionez un binoclu de la nikon si am ramas intre aceste 2 modele:
Nikon 16x50 Action VII si Nikon 10-22x50 Action Zoom.

pretul este apropiat la aceste 2 modele. poate sa imi explice careva cum se calculeaza zoomul? care din acestea 2 este mai bun si de ce?

Primul binoclu nu are zoom, este cu grosisment fix. 16x50 inseamna marire de 16 ori si diametrul obiectivelor de 50 mm.
Al doilea binoclu este cu grosisment variabil, intre 10x si 22x si diametrul obiectivelor de 50 mm.

Nu ti-as recomanda nici unul din ele, o marire de 16x inseamna o imagine cam intunecoasa si practic imposibil de stabilizat daca nu proptesti binoclul de ceva sau daca nu-l pui pe trepiedul aparatului foto (exista accesorii care permit acest lucru).

Binoclurile cu zoom nu m-au convins niciodata, calitatea imaginii scade dramatic la grosismente mari si focalizarea trebuie refacuta dupa fiecare modificare a grosismentului.

Un binoclu practic de uz general are un grosisment intre 7x si 10x si un diametru al obiectivelor de 40-60mm. Eu am de la Nikon un Monarch 10x56 si un Oceanpro 7x50 cu busola integrata. Marturisesc ca ma asteptam la mai mult de la primul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde Merlin » Sâm Mar 07, 2009 9:34 pm

Salutare oameni buni!

.. sa-mi dau si eu cu parerea .. doar despre zoom-urile binoclurilor.
Am doua: unul de 20 x 50, factor de marire (grosisment) 20x si cu lentila obiectivului de 50 mm dupa cum bine spunea mai sus antevorbitorul meu, si unul de 12 x 25. E drept ca sunt ambele Tasco si nu Nikon insa se descurca admirabil si de aceea nu ma despart de ele niciodata, indiferent de cat de greu imi este rucsacul si pe ce coclauri umblu. Sincer, nu simt nevoia unui stabilizator gen trepied ori altceva asemanator in privinta celui 20x50 ci mai mult in a celui de 12x25 care, datorita faptului ca obiectivul este doar de 25 de mm, campul vizual este foarte mic si orice tremur al mainii se traduce in pierderea foarte rapida a zonei de interes; iar in privinta luminozitatii va pot spune cu siguranta ca, cu cat este mai mare diametrul obiectivului si mai bine tratate lentilele cu atat imaginea este mai luminoasa. Mai exact, aceeasi imagine nocturna privita prin 20x 50 este muult mai luminoasa decat prin 12x25. Chiar mai luminoasa decat observata cu ochiul liber). De ce? Pentru ca e mai mare cantitatea de lumina ce intra printr-o lentila de 50 mm fata de una de 25 de mm (Objective Lens Diameter: The objective lens diameter is indicated by the second number, e.g. 35mm. This number indicates how much light is able to enter the binocular. The larger this number is the better your sight will be in lower light conditions), intocmai ca si la diafragma aparatului foto, plus faptul ca irisul ochiului se acomodeaza la ceea ce se vede prin ocular si nu la intreaga scena de noapte ( exact ca si modul in care facem foto la luna pe timp de noapte din mana utilizand un timp scurt de 1/125 -1/250, masurare SPOT si f= 7-8 la 200 - 300 mm), nu? Oricum, informatii mai exacte si complete gasiti pe site-ul oricarui producator. Pe site-ul binoclurilor mele sunt suficiente explicatii de fizica optica precum si din tehnologia de construire.
Acum, sunt convins ca binoclurile Nikon sunt mult mai performante, chiar si luandu-ne numai dupa preturi, dar parca mai bine ar suna un binoclu Canon cu stabilizare de imagine care acum vreo 2 ani costa cam 40 de milioane. Unul de 12x 40 mm, parca!
Eu personal as alege pe cel cu grosisment fix, celalalt model dand nastere unor aberatii cromatice (indiferent de firma producatoare). Ideea de baza ar fi ca modelul sa aiba lentilele tratate antireflex (au culoare rosiatica ori verzuie) si bine ar fi ca in interior sa aiba un gaz inert (asa-i zice parca) care sa previna condensul interior ( de obicei Argon se foloseste).
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 08, 2009 12:18 am

Merlin scrie:Ideea de baza ar fi ca modelul sa aiba lentilele tratate antireflex (au culoare rosiatica ori verzuie)

In ziua de azi doar binoclurile de jucarie pentru copii, cu lentile de plastic, nu sint tratate antireflex.
Cel mai bun binoclu, din punct de vedere al calitatii imaginii, pe care l-am tinut vreodata in mina era un binoclu militar german, Goerz, 6x24, datind de pe vremea primului razboi mondial. N-avea nici urma de vreun tratament antireflex, dar imagini mai clare pe toata suprafata cimpului vizual si mai lipsite de aberatii cromatice n-am intilnit la nici un binoclu modern.
Merlin scrie:si bine ar fi ca in interior sa aiba un gaz inert (asa-i zice parca) care sa previna condensul interior ( de obicei Argon se foloseste).

Gazul nu trebuie sa fie inert decit in raport cu materialele din care e construit interiorul binoclului. Gazul uzual folosit este azotul, dar numai binoclurile cu pretentii beneficiaza de asa ceva, pentru ca este necesara o etansare perfecta a interiorului binoclului.

Are si Nikon o serie de binocluri stabilizate optic, StabilEyes, dar preturile nu sint abordabile muritorilor de rind. Modelul de virf al seriei are chiar doua moduri de stabilizare: LAND si ON BOARD, dupa cum utilizatorul se afla cu picioarele pe pamint sau la bordul unui vehicul sau ambarcatiuni.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde bogdanmb » Dum Mar 08, 2009 9:10 am

va multumesc pentru informatiile oferite.
poate nu am fost eu destul de explicit in ce anume vreau: bugetul este 500-600ron. pe net am gasit doar acele 2 modele de nikon sa se incadreze in buget si sa aibe reviewuri destul de bune. eu doresc un binoclu care sa aibe un zoom foarte mare, sa vad clar prin el si sa se incadreze in buget. nu as prefera sa achizitionez un no-name de la real...
puteti va rog sa ma sfatuiti in privinta aceasta?
deci daca ar fi sa aleg dintre cele 2 de sus ar trebui pe cel 16x50. eventual o alta recomandare? daca se poate.

multumesc mult.
bogdan.
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 08, 2009 10:43 am

bogdanmb scrie:deci daca ar fi sa aleg dintre cele 2 de sus ar trebui pe cel 16x50.

Daca e musai sa alegi intre cele doua, cel cu grosisment fix e de preferat.
bogdanmb scrie:eventual o alta recomandare? daca se poate.

Cea mai buna recomandare este sa te duci la FotoHobbyShop si sa incerci toate binoclurile mari pe care le au in stoc si care se incadreaza in bugetul tau, indiferent de marca. De preferinta, seara, ca sa le poti evalua si luminozitatea. In felul asta vei putea sa-ti faci singur o idee despre cum stau lucrurile la capitolul grosisment versus luminozitate si stabilitate si daca se justifica diferenta de pret dintre Nikon si alte marci.

Aspecte pe care e bine sa le ai in vedere:

  • Claritatea si luminozitatea imaginii
  • Aberatii cromatice atunci cind te uiti la obiecte luminoase pe fond intunecat
  • Usurinta cu care reusesti sa suprapui cele doua imagini (atentie, asta depinde si de corectitudinea reglajului distantei interpupilare, i.e. distanta dintre ocularele binoclului)
  • Stabilitatea imaginii (incearca sa citesti un text abia vizibil)
  • Calitatea mecanica a sistemului de focalizare (trebuie sa mearga fara efort si perfect uniform)
  • Calitatea materialelor din care e construit exteriorul binoclului

E bine sa fii constient ca nimeni nu poate alege pentru tine mai bine decit tu insuti, iar faptul ca in aceeasi gama exista atit de multe modele este o indicatie clara ca nu exista o alegere optima universal valabila. Am mentionat deja ce as alege eu, dar asta nu inseamna ca alte alegeri ar fi mai proaste sau ar avea mai putin sens pentru tine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde bogdanmb » Dum Mar 08, 2009 11:26 am

foarte multumesc pentru aceste detalii/explicatii.
eu sunt din timisoara si o sa caut local sa vad ce gasesc ... dar o sa ma laud cu achizitia si primele impresii...
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde emp » Vin Iul 10, 2009 9:08 am

daca nu ti-ai luat inca binoclu,ti-as recomanda sa arunci o privire catre sky master celestron 15x70.ieri l-am luat,pe zi e ok nu prea am avut unde sa-l incerc dar noaptea....este superb.cant te uiti la cer vezi cateva stele iar cand l-ai pus la ochi te minunezi cate stele "apar" iar daca arunci o privire intr-un loc intunecat si nu vezi nimic,punandu-l la ochi te vei mira ce luminos este si te intrebi cum de-i posibil sa vezi noaptea asa detalii intunecoase.
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde b66dul » Dum Iul 12, 2009 8:13 am

bogdanmb scrie:va multumesc pentru informatiile oferite.
poate nu am fost eu destul de explicit in ce anume vreau: bugetul este 500-600ron. pe net am gasit doar acele 2 modele de nikon sa se incadreze in buget si sa aibe reviewuri destul de bune. eu doresc un binoclu care sa aibe un zoom foarte mare, sa vad clar prin el si sa se incadreze in buget. nu as prefera sa achizitionez un no-name de la real...
puteti va rog sa ma sfatuiti in privinta aceasta?
deci daca ar fi sa aleg dintre cele 2 de sus ar trebui pe cel 16x50. eventual o alta recomandare? daca se poate.

multumesc mult.
bogdan.


Am vazut topicul tau si exact aceleasi "dubii" le-am avut si eu ! Pina la urma mi-am luat un Nikon 7x50 Action VII (la vreo 400, nu mai tin minte exact, dar banuiesc ca nu prea mai conteaza ;-) care mi s-a parut cel mai luminos. De fapt este cel mai luminos din ce vinde Nikon! Si eu vroiam 16x, 20x .... chiar si 50x, dar intr-adevar dupa 10x cimpul vizual si mai ales luminozitatea scade exponential indiferent de calitatea tratamentelor lentililor sau daca e etanseizat cu azot.
Eu ti-l recomand calduros pe 7x50 Action VII. Am avut si eu "jucarii" din acelea mici si sunt toate de r...t!!! Le-am vazut si pe cele de la Dorr (de la Foto Hobby). Nu sunt rele, dar nu se compara cu Nikon. Cel mai bine te uiti pe specificatiile binoclurilor care se incadreaza in suma pe care vrei s-o investesti, te duci la F64 (ei le cam au pe toate in stoc) si vezi care-ti place ... Asa am facut si eu ... pina la urma!

Numai bine
tot ... Bogdan
b66dul
 

Re: cum se calculeaza zoom-ul la binocluri?

Mesajde b66dul » Dum Iul 12, 2009 8:39 am

bogdanmb scrie:vreau sa imi achizitionez un binoclu de la nikon si am ramas intre aceste 2 modele:
Nikon 16x50 Action VII si Nikon 10-22x50 Action Zoom.

pretul este apropiat la aceste 2 modele. poate sa imi explice careva cum se calculeaza zoomul? care din acestea 2 este mai bun si de ce?

multumesc.
bogdan


Zoom-ul este de fapt raportul de marire sau mai corect (?) spus apropierea de imaginea vizata: adica daca te uiti la un obiect aflat la 1000m departare, printr-un binoclu cu 10x il vezi ca si cum ar fi la o distanta de 100m de tine (1000:10=100).
Singura problema e ca prin binoclu se miscoreaza mult unghiul de vizualizare (fata de cel al ochiului uman) adica parca te-ai uita "ca prin gaura cheii". Cam asta e explicatia pe care ti-o pot da pe limba noastra ... daca te bagi prin optica nu-ti mai trebuie nimic!!!
Compara 3 binocluri: 7x50, 10x sau 12x si pe cel 16x, toate de la Nikon si vezi in primul rind ce diferente de LUMINOZITATE (si asta se numeste RELATIVA) observi. O sa vezi ca cele cu luminozitatea relativa mai mare o sa ti se para mai bune. Despre zoom? Parerea mea este ca un binoclu cu grosisment fix e mai bun decit unul cu zoom (ex. 10-22x) in primul rind pentru ca trebuie sa reglezi de fiecare data focusul din 2 elemente separate (sunt 2 inele: unul care stabileste zoom-ul, si unul de focus) iar in momentul in care il ai lipit de ochi, e greu sa reglezi 2 inele si sa tii si obiectul vizat in cimpul vizual.
Am incercat si eu unul (la F64 in Bucuresti, de unde sunt eu) si m-am lasat pagubas ... in plus eu am si ochelari pe care trebuiam sa-i scot !!!
Cu Nikon pot sa ma uit foarte bine prin binoclu chiar si cu ochelarii la ochi!

Alegere usoara !
Bogdan
b66dul
 

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron