Acum este Joi Mar 28, 2024 8:36 pm

Articole Nikonisti.ro

In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde Tudor_dx » Mar Sep 24, 2013 1:16 pm

Despre Pro Trekker 300 AW de la Lowepro

Un rucsac mic si usor era ineficient pe teren, un rucsac rezistent si robust era neincapator, un rucsac in care sa pun tot ce aveam nevoie pe teren, era prea mare si incomod. Ani de zile am cautat o solutie, mai ales ca durerile provocate de echipamentul greu, carat kilometri si kilometri, nu puteau fi ignorate. De multe ori, o iesire de 6 zile presupunea o recuperare ulterioara de 12 zile.


Mai multe detalii aici.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde OsanaNikon » Dum Sep 29, 2013 4:06 am

Eu ma bucur ca Mircea a gasit rucsacul perfect in ograda Skin. Ar fi fost chiar culmea sa-l gaseasca aiurea, la altii, gen f-stop, kata, think tank, samd.
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde attheend » Dum Sep 29, 2013 8:30 am

OsanaNikon scrie:Eu ma bucur ca Mircea a gasit rucsacul perfect in ograda Skin. Ar fi fost chiar culmea sa-l gaseasca aiurea, la altii, gen f-stop, kata, think tank, samd.



Nici tu nu cred ca ai musca mana care te hraneste. Pana la urma are si Mircea nevoie de fonduri pt proiectele lui. Banii nu se fac pe ochi frumosi, iar daca ii urmaresti activitatea lui Mircea, inveti fff multe....gratis! Asa ca nu vad unde ar fi problema, chiar si in cazul unei reclame mascate?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Multumesc,

Radu
attheend
 
Mesaje: 265
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:38 am
Localitate: Constanta

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde OsanaNikon » Dum Sep 29, 2013 8:56 pm

attheend scrie:
OsanaNikon scrie:Eu ma bucur ca Mircea a gasit rucsacul perfect in ograda Skin. Ar fi fost chiar culmea sa-l gaseasca aiurea, la altii, gen f-stop, kata, think tank, samd.



Nici tu nu cred ca ai musca mana care te hraneste. Pana la urma are si Mircea nevoie de fonduri pt proiectele lui. Banii nu se fac pe ochi frumosi, iar daca ii urmaresti activitatea lui Mircea, inveti fff multe....gratis! Asa ca nu vad unde ar fi problema, chiar si in cazul unei reclame mascate?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


De obicei, cei care fac review-uri declara daca sint sau nu sponsorizati de firma producatoare/distribuitoare a produsului respectiv. Asta din motive deontologice, am zice. Adica sa stie cititorul cita crezare sa dea respectivului review. Stiu, asta s-ar putea sa nu se aplice si la noi in tara. Fiind vorba de "morala/etica" si "conduita".

In rest, am citit pe blog-ul lui ca D600 este "inca un clasic?". Eu cred ca da, in domeniul uleiurilor. Am aflat asta cum zici si tu - gratis!
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde mircea812 » Dum Sep 29, 2013 9:08 pm

Din cate stiu eu Mircea Bezergheanu plateste pentru toate sculele lui.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde attheend » Lun Sep 30, 2013 8:01 am

Banuiesc ca toate testele si review-urile pe care le face, nu le face degeaba. Nikon se bucura de parerile lui, iar Mircea de ultimele aparitii. Cu siguranta nu i da nimeni moca scule de mii de euro, dar se poate bucura de ele o perioada de timp. Ceea ce face Mircea mi se pare mai degraba o colaborare fructuoasa de ambele parti, nu neaparat o sponsorizare din partea lui nikon. Sponsorizare inseamna in general sume de bani sau produse oferite cu titlu de proprietate celui sponsorizat, ceea ce nu cred ca este cazul. Nu bag mana in foc, este doar o concluzie pe care o am dupa cca un an de cand urmaresc activitatea lui Mircea.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Multumesc,

Radu
attheend
 
Mesaje: 265
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:38 am
Localitate: Constanta

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde OsanaNikon » Lun Sep 30, 2013 7:33 pm

attheend scrie:Banuiesc ca toate testele si review-urile pe care le face, nu le face degeaba. Nikon se bucura de parerile lui, iar Mircea de ultimele aparitii. Cu siguranta nu i da nimeni moca scule de mii de euro, dar se poate bucura de ele o perioada de timp. Ceea ce face Mircea mi se pare mai degraba o colaborare fructuoasa de ambele parti, nu neaparat o sponsorizare din partea lui nikon. Sponsorizare inseamna in general sume de bani sau produse oferite cu titlu de proprietate celui sponsorizat, ceea ce nu cred ca este cazul. Nu bag mana in foc, este doar o concluzie pe care o am dupa cca un an de cand urmaresc activitatea lui Mircea.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2



Ok, m-am linistit. Deci "colaborare fructuoasa" inseamna servicii (imprumut scule) contra servicii (review-uri "obiective"). Mai trist e ca unii ar putea crede ca review-urile lui sunt chiar obiective. Deci cinstite.
Ce nu inteleg este de ce nu se mentioneaza nicaieri acesta colaborare.
Apropos, nu mai e vorba de nikon aici, ci de skin. Asa ca astept cu interes review-ri despre cardurile Lexar si Sandisk, precum si alte produse distribuite de skin.
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde attheend » Mar Oct 01, 2013 6:57 am

Faptul ca Mircea face reviewuri numai la produsele Nikon nu inseamna obligatoriu ca nu este obiectiv. Ma ndoiesc ca ar fi platit sa ridice in slavi produse de calitate indoielnica. Pana la urma este in joc calitatea lui de fotograf. Cat despre marca, cu siguranta daca ar fi avut un body canon, ar fi facut review numai la obiective canon. Genul de fotografie pe care l practica in general (WL si BOF) poate fi facut cu obiective de maxima calitate si trebuie aa recunosti ca Sigma inca nu a scos obiective care sa se ridice la nivelul celor testate de el pt acest gen foto. Nu l apar pe mircea, nu ne cunoastem, nu avem nicio legatura de niciun fel, dar nu ai cum sa l acuzi ca este partinitor. Nu este un "tester" platit special pt asta. O face din pasiune si se cunoaste asta.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Multumesc,

Radu
attheend
 
Mesaje: 265
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:38 am
Localitate: Constanta

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde OsanaNikon » Mar Oct 01, 2013 10:27 pm

pentru mine, discutia se rezuma la "review" vs "reclama". stiu ca ambele cuvinte incep cu aceeasi silaba, dar e o mare diferenta intre ele. si, eventual, despre credibilitatea lui MB (pentru mine egala cu zero). atit.
nu inteleg de ce ai bagat si obiectivele Sigma in discutie? din solidaritate cu MB, care nu le recomanda, ba chiar le desconsidera? ai auzit de 120-300/2.8? zi-mi, te rog, echivalentul lui de la nikon. dar de 35/1.4 ai auzit. imaginea e mult peste cea a nikonului echivalent. o spune dxomark, citat si de MB in ultimele lui posturi (referitor la 200/2 VR).

p.s. ce-i aia BOF? e doar o greseala de tastare, sau e ceva mult mai interesant?
Nikonisti din toate tarile, uniti-va!
OsanaNikon
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Mai 14, 2013 2:01 pm

Re: In cautarea rucsacului perfect - de Mircea Bezergheanu

Mesajde attheend » Mie Oct 02, 2013 6:46 am

Am vrut sa spun BIF. Asta se intampla cand scrii in graba de pe telefon.
In alta ordine de idei....de gustibus! ;)

Mai multa incredere am in cei care fac revieuwri pe munca lor si cu obiectul muncii, decat in unele siteuri care atunci cand primesc obiectul pt testat, mai primesc si un plic de bani pe langa. Banii au acelasi miros pt toti.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Multumesc,

Radu
attheend
 
Mesaje: 265
Membru din: Joi Dec 01, 2011 8:38 am
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron