Acum este Joi Mar 28, 2024 5:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Lumina continua sau blituri de studio?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde Morphy » Vin Noi 29, 2013 8:07 am

Salut. Nu stiu daca s-a mai discutat subiectul. Am cautat pe forum dar nu am gasit ceva relevant pentru mine. Ma intereseaza o sursa lumina (suficent de accesibila) pentru sedinte foto de interior, in general copii, bebelusi. Prietenii imi recomanda blituri de studio, eu nu stiu insa daca am nevoie neaparat de atat de multa lumina si nici nu as vrea sa investesc sume mari de bani in tot felul de accesorii.

Am gasit la unele magazine foto de la noi urmatoarele kit-uri de lumina continua:
Fancier FANK1-QL500D - set 3 lampi 500W 3200K cu softboxuri - 1258 lei
Photoflex kit portret Duo - set 2 lampi 250W 3200K cu umbrele - 1079 lei

Practic din ce am vazut, cu astfel de kit-uri as putea oricand sa fotografiez ce ma intereseaza. In produsele Photoflex as avea mai multa incredere decat in Fancier, insa ma intreb daca doua lumini de 250W ar fi suficiente.

Ori informatie ar fi de ajutor :D
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde gabyte00 » Vin Noi 29, 2013 10:18 am

Cand zici interior te referi in casa la "detinatorii" bebelusului sau intr-un studio special amenajat?

Nu vei putea sa folosesti niciodata 2 sau 3 stative din alea cu blituri de studio si softboxuri pe ele intr-un dormitor plin de mobila. Nu ai loc suficient, nu gasesti prize la indemana, nu mai e loc de nimic pe langa ele.

Parerea mea este ca pentru ce iti trebuie tie iti e suficient un stativ mic de 1.90m cu un blit si un softbox portabil 60x60. La interior merge foarte bine CLS-ul, dar daca vrei neaparat poti sa folosesti si triggere wireless.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde Morphy » Vin Noi 29, 2013 11:47 am

Ma refer la casa detinatorilor de bebelusi :D
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde gabyte00 » Vin Noi 29, 2013 12:37 pm

In pozele astea blitul a fost montat pe camera, dar faceam bounce in spate-sus sau dreapta-sus. Daca aveam un stativ si un softbox banuiesc ca aveam rezultate mai bune. In ambele cazuri vorbim de dormitoare de bloc comuniste in care abia incapeam eu cu cameramanul si un parinte, in nici un caz nu mai era loc de cabluri si softboxuri.
Fişiere ataşate
 _GRF_2586.jpg
D7100 + 35 f1.8 + SB910
 _DSC_2152.jpg
D700 + 24-70 f2.8 + SB910
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde Morphy » Vin Noi 29, 2013 1:14 pm

Multumesc pentru exemple si informatii.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde VAdrian » Vin Noi 29, 2013 9:27 pm

Sa îți dau un exemplu simplu. Un blit elinchrom de 100w cu softbox/beauty dish iti da pentru portret/bebeluși (un bebeluș are aproximativ aceeași dimensiune ca un cap de adult) un f/11 la 2/3 din puterea maxima și costa ca. 6oo de lei. Ideea este ca dacă cumperi blituri de studio vei avea posibilitatea sa atașez multe modificatoare de lumina. Un principiu pentru un bebeluș ito trebuoe un softbox de 90 cm sau o umbrela de 120. Asadar recomandarea mea merge către blitul de studio pentru ca are și lampa de modelare odată și poți trage în lumina aceea dacă vrei un alt wb și poți sa reduci și forte mult intensitatea (la cele de 100) încât sa poți sa tragi și în f/2 spre exemplu. Povestesc de elinchrom pentru ca asta am și asta folosesc. O chestie de asta pe stative cu un softbox de 90 încape în orice apartament. Dacă mai ai întrebări Hit me! Spor.

Sent from my GT-I9300
Avatar utilizator
VAdrian
 
Mesaje: 149
Membru din: Joi Aug 20, 2009 10:49 am
Localitate: Brasov

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde moaartea » Sâm Noi 30, 2013 6:31 am

din punctul meu de vedere eu as merge pe 2 blituri normale.

gasesti modele foarte ieftine (noi =350 lei max) care sa fie echivalente cu un blitz de studio de 70-80W.
te mai costa inca 50 lei acumulatorii, dar tinand cont ca aceste blitz-uri sunt usoare, si ai putere mai mult decat suficienta pentru o sedinta foto de bebelusi sau altceva.

de ex eu folosesc intr-o camera de 4x6m 2 asemenea speedlight-uri + umbrele sau softbox-uri dimensiuni intre 60-120cm. si la 1/4 putere blitz(sa se recicleze fff repede) iso 400 am f4-5.6.

luminile continue sunt f bune, dar fac multa caldura in casa, si e o bataie de cap sa le cari cu tine/etc. daca ai folosi doar intr-un loc FIX , pentru bebelusi as alege lumina continua deoarece nu ii deranjeaza (cand dorm)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde Morphy » Dum Dec 01, 2013 4:21 pm

Va multumesc pentru informatii. Cred ca voi ramane la blituri obisnuite montat pe stativ si cu umbrele/softbox-uri.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde vikon » Lun Dec 02, 2013 3:49 pm

Morphy scrie:Cred ca voi ramane la blituri obisnuite montat pe stativ si cu umbrele/softbox-uri.


Adi, eu iti recomand SB-uri, deoarece sunt mult mai practice decat alte variante de iluminare. Cu 3 flash-uri externe vei acoperi o plaja mare de situatii de fotografiere indiferent ca vei fotografia doar copilul sau chiar si parintii.
Eu am si blitzuri de studio, insa atunci cand realizez ''in deplasare'' sedinte foto de copii/nou-nascuti folosesc exclusiv mai multe SB-uri Nikon la care adaug umbrele/softboxuri si nu am avut nicio situatie in care sa fiu limitat.
vikon
 
Mesaje: 93
Membru din: Dum Apr 19, 2009 12:14 am

Re: Lumina continua sau blituri de studio?

Mesajde Morphy » Mie Apr 16, 2014 10:36 am

Am cumparat pana la urma doua SB-700 de care sunt foarte multumit, stative si umbrele. Acum insa se ridica o alta problema, dupa ce am fost la cativa prieteni care m-au rugat sa fotografiez la nunta/botez. Cum le declansez?

Am incercat cu blitul de pe aparat, chiar si cu un Nikon SU-800. Solutia mi s-a parut ok pana in momentul in care m-am lovit de faptul ca uneori nu se vedeau si se declansa un singur blit sau mai rau nici unul.

Ma gandesc sa cumpar un set de declansatoare radio, dar nu prea stiu ce sa aleg. Eu am trecut pe lista:
    Phottix Strato II Multi 5 in 1
    Phottix Strato TTL
    Phottix Odin
    Pixel King Pro Full Set
Daca folositi unul dintre aceste modele as aprecia o parere obiectiva.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron