Acum este Dum Iun 16, 2024 9:01 am

Articole Nikonisti.ro

Nissin Di600 - problema zoom?

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Nissin Di600 - problema zoom?

Mesajde Ranettius » Mie Ian 01, 2014 5:16 pm

La Multi Ani 2014!

Am primit de curand un Nissin Di600, pe care l-am cuplat cu un D90+18-105 si fixul de 50mm.

Problema e ca mi se pare ca nu lucreaza blitzul cum trebuie, in sensul ca la bounce nu se duce la maxim. Nu stiu daca e normal si am zis sa intreb aici, pana pe 6 ian cand deschid aia de la F64.

De exemplu, cu obiectivul 18-1105, cu blitzul in pozitie normala, diffuzerul lampii la 18mm vine in fata, apoi la 105 mm ca se duce la maxim.

In momentul cand ridic capul blitzului, lampa se muta mai in fata, exact la pozitia unde ar fi pentru 50 mm in pozitie normala.

Daca montez fixul de 50mm, diffuzerul lampii e pe undeva pe la mijloc cu blitzul in pozitie normala si nu se misca daca ridic capul blitzului.

Sa il pregatesc pentru service, sau e vreo setare de care nu m-am prins?

Multumesc!
Ranettius
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Oct 17, 2010 2:51 pm

Re: Nissin Di600 - problema zoom?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Ian 01, 2014 10:18 pm

Ranettius scrie:Sa il pregatesc pentru service, sau e vreo setare de care nu m-am prins?


În disperare de cauză, ati putea să vă uitati în manualul flash-ului.

Veti fi probabil surprins, dar face exact ce scrie acolo :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di600 - problema zoom?

Mesajde Ranettius » Joi Ian 02, 2014 4:21 pm

Nu am apucat sa scriu ieri tot, eram pe telefon si tastam destul de greu.

Insa atat fituica numita manual cat si pe pagina de internet a producatorului zic asa:

BOUNCE FLASH
The flash beam covers the frame from 14mm (with a wide angle diffuser built-in) to 70mm of the digital lens.

(*) For a longer lens, the flash head reflector position stays at 70mm.
It turns 90 degrees upward and 270 degrees horizontally for bounce lighting.


Ar trebui deci ca in pozitie ridicata, reflectorul sa stea identic cum ar sta in pozitie normala, la 70mm.

Ori in cazul meu, una e pozitia reflectorului la 70mm cand blitzul e in pozitie normala si alta e pozitia reflectorului cand ridic capul (se apropie lampa)
Ranettius
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Oct 17, 2010 2:51 pm

Re: Nissin Di600 - problema zoom?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 02, 2014 9:01 pm

Ranettius scrie:Insa atat fituica numita manual cat si pe pagina de internet a producatorului zic asa:


In pagina 12 a manualului spune asa:

„When the flash head stays at turning or tilting position, the zoom setting position of Di600 is automatically set at the position for a 50mm focal length lens.”
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nissin Di600 - problema zoom?

Mesajde Ranettius » Vin Ian 03, 2014 11:46 pm

Am cautat si gasit manualul online si vad ca asa scrie. Nu inteleg totusi dr ce pe site scria cum am zis anterior...
Problema e ca imaginea e subexpusa rau... am comparat cu un di622 pe care l-sm avut anul trecut si, facand acum o poza cu noul blitz in aceeasi camera, in aceleasi conditii de lumina, acum iese subexpus..
In fine, voi discuta luni la service sa vedem..

Multumesc oricum pt lamuriri
Ranettius
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Oct 17, 2010 2:51 pm


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron