Acum este Vin Mar 29, 2024 10:14 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set-up

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set-up

Mesajde clicks » Mar Sep 30, 2014 4:25 pm

Buna,
Am nevoie de opinia voastra in achizitionarea unui kit de blituri de studio. Asa cum ziceam si in subiect intentionez sa le folosesc (initial) in cadrul unui set-up restrans (o masa foto/cub) pentru food/product photography.
Am gasit cateva kit-uri intre 1900 si 2600 de lei (cam in acest buget ma incadrez) insa marea mea necunoscuta e cam de ce putere (in watt) am nevoie pentru rezultate ok.
Avatar utilizator
clicks
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:58 am

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde moaartea » Mar Sep 30, 2014 7:39 pm

dupa mineee daca vrei sa le folosesti SI in locatie si vrei sa fie si portabile as sugera niste blituri pe patina, niste blituri manuale ca alea aproape toate fi declansate si prin simpatie....

sau niste lampi la care sa le poti controla intensitatea


iti sugerez asta pt ca din mesajul tau eu inteleg ca nu prea ai experienta cu asa ceva si din asta iti sugerez prima data sa iti iei acel cub sau iti faci tu unu si sa te joci in casa la tine cu niste veioze cu becuri normale care sa le poti da mai tare/mai incet si dupa ce te prinzi ce iti trebuie si cum sa le folosesti dupa asta ai sa sti ce iti trebuie

p.s. da...becurile normale au temperaturi de culoare usor diferite , iar aceasta diferenta se mareste cand incerci sa le scazi din internsitate, dar macar 1- nu te costa nimic, 2- castigi experienta cu amplasarea lor si cu ce puteri ti-ar trebui (ca iti trebuie cam minim 3 , 2 de puteri egale si inca 1-2 de putere mai mica/mare in functie de ce vrei sa faci si asa sti o sa iti trebuiasca)

p.p.s si un trepied neaparatttttttttttt
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde clicks » Mie Oct 01, 2014 10:10 am

Am experimentat cu un kit de luminite si fundaluri de 2 bani insa rezultatele nu au fost nici pe departe ce ma asteptam, lumina slaba, umbre. Intrucat rezultatele vreau sa le folosesc in special pe site-urile de microstock, am nevoie de ceva mai puternic, cu ceva softboxuri, insa aici e dilema, cata putere ? e suficient un kit de 200w ? e prea mult, prea putin ?

P.S. Am exclus lampile cu lumina continua intrucat nu mi se par eficiente(consum,consumabile)
Avatar utilizator
clicks
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:58 am

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Oct 01, 2014 10:32 am

clicks scrie:P.S. Am exclus lampile cu lumina continua intrucat nu mi se par eficiente(consum,consumabile)


Există kit-uri de lumină continuă cu becuri economice, soft-uri 50x70 și stative incluse, în jur de 500-800 lei.
Pentru produse (care sunt statice) sunt excelente deoarece:
1 - vedeți foarte bine efectele de lumină
2 - dat fiind că fotografiați de pe trepied puteți lungi timpul de expunere cât e nevoie la sensibilități mici și diafragme după gust.

Nu uitați să faceți un balans de alb manual.

Eu prefer flash-urile dedicate deoarece sunt foarte portabile (chiar cu umbrele, eventual softbox-uri) și nu au nevoie de prize, dar controlul asupra efectelor de lumină este mai dificil decât la lumina continuă.

Deci aș începe cu un kit ca cel descris la început.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde day2dudu » Joi Ian 15, 2015 11:41 am

Buna ziua,
as avea o intrebare oscilez intre 3 kit-uri lumini de studio,
1.unul lumina continua Kaiser #3165 Studiolight 1010 - Set 2 lumini de studio 1000W(Kit-ul este compus din 2 lumini Kaiser de 1000W cu reflector, 2 stative cu amortizare si 2 softbox-uri 90 x 60cm si o geanta de transport.)http://www.f64.ro/kaiser-3165-studiolight-1010-set-2-lumini-de-studio-1000w.html
2. Elinchrom #20845 - set 3 monoblocuri D-Lite RX ONE cu 2 umbrele si softbox(set 3 monoblocuri D-Lite RX ONE cu 2 umbrele si softbox este compus din trei blituri de studio D-Lite RX ONE, alaturi de o serie de accesorii de baza: 3 stative cu husa de transport, 1 cablu de sincronizare, 2 umbrele: difuzie si reflexie, 2 reflectoare 90° 16 cm 1 softbox Portalite 66 cm, geanta de transport si transmitator EL-Skyport Transmitter SPEED)http://www.f64.ro/elinchrom-20845-set-3-monoblocuri-d-lite-rx-one-cu-2-umbrele-si-softbox.html
sau 3.Elinchrom #20840.2 D-Lite RX 2/4 TO GO - Set cu umbrele+Elinchrom #26129 Portalite 66x66cm(Setul Elinchrom #20840.2 D-Lite RX 2/4 TO GO este compus din doua blituri de studio, un D-Lite RX 4 400W si un D-Lite RX 2 200W, alaturi de o serie de accesorii de baza (stative, cabluri sincronizare, umbrele, huse).link magazin online

am deja un sb700 plus inca un softbox. Vreau sa-l folosesc pentru fotografie de produs/portret. inclin spre setul cu 3 blitz-uri dar fiecare blitz e de 100w intrebarea e de ajuns?
Multumesc.
day2dudu
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:07 pm

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde qkru45 » Joi Mar 19, 2015 9:01 am

iti sugerez asta pt ca din mesajul tau eu inteleg ca nu prea ai experienta cu asa ceva si din asta iti sugerez prima data sa iti iei acel cub sau iti faci tu unu si sa te joci in casa la tine cu niste veioze cu becuri normale care sa le poti da mai tare/mai incet si dupa ce te prinzi ce iti trebuie si cum sa le folosesti dupa asta ai sa sti ce iti trebuie ???
GUL
qkru45
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 19, 2015 8:40 am

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde r.s. » Joi Mar 19, 2015 1:13 pm

moartea, in LOCATIE inseamna ca le folosesti in chirie? ai vrut cumva sa spui in interior, incinta? tu esti ala care-l apostrofai pe un coleg de forum ca nu stie sa scrie corect in engleza? si tu nu stii sensul cuvintelor in romana, cati i sa pui si pe unde...
o sa te intrebi probabil ce am cu tine. o sa-ti urmaresc cu mare interes postarile, sa-ti dau peste nas de fiecare data. ma retrag in momentul in care recunosti, ca esti un agramat ca noi toti. iti faci un topic special, in care-ti faci mea culpa
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde cox » Joi Noi 12, 2015 11:40 pm

La fel ca domnul Radu Grozescu, votez pentru kitul de lumina continua ...
Dpmdv este mai usor de controlat ...
Dupa parerea mea blitzurile de studio sunt mult , mult prea mari pentru genul respectiv de fotografie ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde jendy » Vin Feb 10, 2023 9:24 am

r.s. scrie:moartea, in LOCATIE inseamna territorial io ca le folosesti in chirie? ai vrut cumva sa spui in interior, incinta? tu esti ala care-l apostrofai pe un coleg de forum ca nu stie sa scrie corect in engleza? si tu nu stii sensul cuvintelor in romana, cati i sa pui si pe unde...
o sa te intrebi probabil ce am cu tine. o sa-ti urmaresc cu mare interes postarile, sa-ti dau peste nas de fiecare data. ma retrag in momentul in care recunosti, ca esti un agramat ca noi toti. iti faci un topic special, in care-ti faci mea culpa

helllo
jendy
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 10, 2023 9:21 am

Re: Sfat blitzuri studio pentru food/product photography set

Mesajde tommchris » Mar Feb 21, 2023 5:37 am

clicks scrie:Buna,
Am nevoie de opinia voastra in achizitionarea unui kit de blituri de studio. Asa cum ziceam si in subiect intentionez sa le folosesc (initial) in cadrul unui set-up restrans (o masa foto/cub) pentru food/product photography. 1v1 lol
Am gasit cateva kit-uri intre 1900 si 2600 de lei (cam in acest buget ma incadrez) insa marea mea necunoscuta e cam de ce putere (in watt) am nevoie pentru rezultate ok.

Excellent product photography is one of the finest methods to do this.
tommchris
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 21, 2023 5:33 am

Următorul

Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron