Acum este Joi Mar 28, 2024 4:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5100 Accumulator

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Nikon D5100 Accumulator

Mesajde Danciu Richard » Vin Feb 16, 2018 11:23 am

Buna ziua,

Sunt relative nou pe acest forum si in domeniul fotografiei.

Doresc sa achizitionez un accumulator pentru acest aparato foto si nu stiu care este cel mai bun raport calitate pret.

Multumesc frumos,

Cu stima,

Danciu Richard.
Danciu Richard
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 15, 2018 5:58 pm

Re: Nikon D5100 Accumulator

Mesajde dordeduca » Mar Mai 08, 2018 7:09 am

Personal am folosit si care nu sunt brand nikon si tunt bune. Am folosit power3000.
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

Re: Nikon D5100 Accumulator

Mesajde moaartea » Mie Mai 09, 2018 6:12 am

si eu sunt de aceeasi parere, acumulatorii replace dupa mine sunt mai ok decat cei originali, in sensul ca poti sa cumperi vreo 3 acumulatori replace decat unul nikon original. sigur acumulatorii de tip replace au capacitate mai mica, si nu rezista nici pe departe la fel de bine ca cei originali in timp, dar cei originali mi se par prea scumpi in comparatie cu cei replace...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D5100 Accumulator

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 09, 2018 12:04 pm

moaartea scrie:si eu sunt de aceeasi parere, acumulatorii replace dupa mine sunt mai ok decat cei originali, in sensul ca poti sa cumperi vreo 3 acumulatori replace decat unul nikon original. sigur acumulatorii de tip replace au capacitate mai mica, si nu rezista nici pe departe la fel de bine ca cei originali in timp, dar cei originali mi se par prea scumpi in comparatie cu cei replace...


Daca ai nevoie de acumulatori care sa aiba o comportare stabila in cazul unor evenimente importante va trebui sa faci un efort si sa cumperi originali. Daca un fake te lasa exact cand printul William o pupa pe tuta ... ai belit-o extrem! ... poti sa ai 20 de acumulatori fake incarcati full in geanta, dar poza cu pupatul tot ai ratat-o ;)

Profilul de descarcare al acumulatorilor este tinut secret de companiile producatoare si aceste profile nu vor fi niciodata aceleasi cu a unor acumulatori FAKE/no name.
Vezi cazul Fuji care a schimbat drastic acumulatorii (126 vs. 126S) si chiar si Nikon care a scos EN-EL15a special pentru D7500; desi vechile EN-EL15 se pot folosi in D7500, comportarea lor va fi diferita de cea a unui EN-EL15a ...

Extrem de multa lume minimizeaza aspectul acumulatorilor (original vs. fake) doar pe baza pretului scazut, iar chinezii isi umplu buzunarele din vinzarea fake-urilor.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5100 Accumulator

Mesajde mihaih » Mar Oct 15, 2019 8:07 pm

Pentru un D7500 se recomanda EN-EL15a . Pe piata am gasit EN-EL15, EN-EL15a, EN-EL15b Care este diferenta dintre ele ?
Am inteles ca se pot folosi oricare dintre modele.
mihaih
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 06, 2019 9:21 pm
Localitate: Brasov


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori