Acum este Joi Mar 28, 2024 2:18 pm

Articole Nikonisti.ro

Încărcător pentru baterie Nikon en-el14a

Produse care nu isi gasesc locul in celelalte sectiuni, binocluri, lunete, accesorii third-party, modele care nu se mai fabrica

Încărcător pentru baterie Nikon en-el14a

Mesajde David Fulgeanu » Mar Apr 02, 2019 2:08 pm

Salutare, acum un an am achiziționat un aparat de fotografiat Nikon D5300, iar acum aproape 2 săptămâni, încărcătorul (nikon mh-24) primit odată cu acesta s-a stricat. Problema constă în faptul că atunci când pun bateria la încărcat, beculețul luminează intermitent, dar mult mai repede dacât ar trebui şi bateria nu se încarcă. Am mers la magazinul de unde am cumpărat aparatul foto şi mi s-a spus că încărcătorul nu are garanție decât 6 luni. Aş dori să aflu dacă mai avut cineva probleme similare cu încărcătorul, cum vi se pare problema cu garanția şi ce părere aveți despre încărcătorul USB NiteCore UNK1, cu care aş vrea să înlocuiesc înărcătorul defect.
David Fulgeanu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 02, 2019 1:40 pm

Re: Încărcător pentru baterie Nikon en-el14a

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Apr 03, 2019 10:17 am

In primul rand ar trebui sa verifici daca nu cumva acumulatorul este defect (sa incerci sa-l incarci cu un alt incarcator care functioneaza corect) si ar trebui inlocuit (in garantie sau nu).

NiteCore e o firma de incredere asa incat respectivul incarcator poate fi recomandat; singurul dezavantaj e ca incarca prin USB si iti trebuie o sursa de ce putin 10W (5V/2A) si durata de incarcare va fi ceva mai mare decat cu un incarcator conectat direct la priza. Avantajul lui ar fi ca poate fi utilizat si cu power-bank-uri, adica in zone fara acces la o priza de curent. In plus are si ceva functii inteligente ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Alte accesorii si produse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori