Acum este Joi Mar 28, 2024 6:13 pm

Articole Nikonisti.ro

filmare nunta cu dslr

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde moaartea » Mar Dec 31, 2013 12:45 pm

filmarinuntihd scrie:Profunzimea de camp Da, din cauza opticii si a senzorului mai mare, la dslr-uri este mai mare. Dar nu exista inca dslr care sa faca focusarea singur si bine ca sa te poti baza pe elmacar partial. Multe intro-uri facute cu aparate foto sunt cam blurate. Sau daca e ceva in sarf, e un inel sau un varf de pantof dar din pacate, cam asa e tot intro-ul. Mai nimic clar.


.hai nu zau ???? ha dslr-uri este MAI MARE profunzimea de camp ????

creeeeed ca ar trebui sa va mai documentati inainte sa dati sfaturi la altii....




si da...poate cateodata CATEODATA nu este 100% clara imaginea...dar la filmare cu 2 sau mai multe dslr-uri in general chiar si la filmarea lunga poti sa schimbi camerele la editare pe cea care e clar(a se citii filmarea lunga sa fie de pe camerele care imaginea este in focus)

dar alta intrebare...chiar asa de mult conteaza sa fie imaginea 1000000000000000 % perfect focalizata si restu? sau la o nunta mai conteaza si altceva - chiesti acolo neSEMNIFICATIVE cum ar fi editarea ca sa spui povestea nuntii, filmarea ca sa nu ai toate 2--3-4 camere pe wide sau tele in acelasi timp(a se citi pt a putea alterna planurile din filmare cu regulile de compozitie si alternarea planurilor etc etc), gandirea si realizareaa conceptului filmului ca sa stie fiecare operator ce sa faca, cum sa faca, cand sa faca, sa nu filmeze ambii acelasi lucru sau la fel, sa stabilesti de la inceput cine/cum/cand ia cadrele de B-rol,establishing shot, hero shoot,(in cazul in care cineva a auzit de asa ceva), cine/cum/la ce moment este pe plan general, plan mediu, prim plan, cadru de 2, groplan, plan detaliu,cine/ce camera este cadru de referinta(cum il numesc eu- camera care este 100% clara si tot deauna poti sa o folosesti daca in acea secunda celelalte 2 camere nu au focusul facut sau actiunea din cadru este nesatisfacatoare- asta la filmarea lunga ex la biserica atunci cand filmezi TOATA slujba sau la petrecere cand danseaza lume si se distreaza)etc etc etc

a...mai are rost sa mai vb despre AUDIO????? la dslr-uri trebuie sa investesti si ceva bani in microfoane bune - ala de pe camera e varzaaaaaaaa-sa investesti in sisteme wireless sau alte "gadget-uri" care sa inregistreze bine sunetul - ex pocket recorders + lavaliere sau microfoane bune directionale pe cine vorbeste + altceva sa surprinzi ambientalul,cum "gasesti" cadrele B-rol audio, sau alte efecte speciale care le pui pe filmul final pt a amplifica imaginile (ex daca filmezi o albina care se aseaza pe o floare iti trebuie sunetul asociat cu zbozul unei albine si fara ambiental, iar la filmul filnal pui tu pe un track ambientalul si alt track sunetul acelei albine, iar daca mai ai si o voce o inserezi pe alt track si mai ai si melodie -> deja 4 track-uri audio care se aud toate in acelasi timp si astfel poti controla volumul si multe alte chestii..) etc etc.....totusi sa nu uitam audio = 50% din film...






pana va ganditi la ce am spus eu va las cu un clip de nunta care nu este tot timpul corect focalizat, culorile in unele cadre se vede ca s-a gresit balansul de alb, deci FOARTE multe cadre sunt imperfecte tehnic (daca ar fi sa pui pe pauza poate peste 60% au cel putin o greseala tehnica), si totusi....uitativa si sa vedeti rezultatul...
http://vimeo.com/49434781



si pt ca sigur mai sunt si unii carcotasi care spun ca nu a fost realizat tot in aceeasi zi, mai pun inca unu:
http://vimeo.com/74305425
acesta nu numai ca a fost filmat in aceeasi zi(ziua nuntii) dar a fost si editat in aceeasi zi pt a putea fi prezentat la petrecere in seara nuntiiiii.....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde superrobe » Mar Noi 29, 2022 10:33 am

leonard_222003 scrie:Am auzit si eu ca unii merg solo dar mi se pare periculos, 7d, 5dmark 2, 60d, toate se incalzesc pana la urma si daca esti nevoit sa tragi non-stop 30-40 min la biserica ai pus-o, la sfarsit e cu felicitari, probabil aici DSLR-istul ia o pauza ca e in focuri aparatul si asteapta porumbeii/confeti/orez-ul afara, sau poate scoate body-ul numarul 2 si continua, pana la urma un 550d de backup nu e o avere.
Pentru un clip highlights cum vad acolo in link-uri nu e nici o smecherie sa faci cu 1 DSLR, pentru acel clip, cameramanul va folosi absolut cele mai bune cadre din toata nunta, pentru un clip de 3-4 minute, ia sa vedem cum arata toata nunta, acolo e buba.
Exteptand cei pusi de tine, in general pe video e horror, clip-uri frumoase dupa ochiul clientului dar nunta e praf, cadre miscate, balans de alb gresit, expunere proasta, compozitie care nu spune nimic si montaj de te ia somnu.
Poate ma insel si se poate si la 1 DSLR dar pana nu vad o nunta cap coada facuta de un operator nu ma grabesc sa laud asa ceva.
De combinat e mai usor acum, inainte ex1r era minimul care e 5000 euro, acum au iesit xf300/100, ag-ac130/160.
LE
Nunta e run & gun, cu DSLR-ul e mai greu asa ceva, eu nu as putea fara o camera video cu stabiizare si controale manuale usor de accesat, stiu, alearga cu steady dar ce setari mai face atunci, focus infinity si un super wide care deformeaza tot, daca ai si o miresica cu greutate e super :) . slime rancher 2

Crede-mă, am văzut totul când vine vorba de mirese care nu poartă decât un body pentru ziua cea mare. După părerea mea, nu este prea mare îngrijorare cu supraîncălzirea lor, iar cei de pe site-ul pe care l-am furnizat au și copii de rezervă.
superrobe
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 29, 2022 10:20 am

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron