Acum este Joi Mar 28, 2024 9:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 03, 2009 4:02 pm

Propun sa discutam in acest topic despre obiectivele folosite in fotografierea unei nunti cap-coada. Ce obiectiv folositi voi la surprinderea momentelor fiecarei "etape ' a nuntii ( starea civila, gatirea miresei, sesiune foto cu mirii in studio / aer liber, biserica, restaurant) ? Considerati ca fotografia wide este reprezentativa pentru o nunta? Sau considerati ca exista un singur obiectiv "universal" suficient pentru un asemenea eveniment? Sunt doar cateva intrebari la care m-am gandit acum.
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Vin Feb 13, 2009 12:38 pm

Vad ca nimeni nu are curaj sa dea tonul, asa ca voi face eu primul pas.
In principiu, cam la toate foto de afara de la sedinta foto cu mirii, nikon 70-200 f2,8 este obiectivul preferat. Asta pentru ca am destul spatiu la dispozitie si lumina suficienta pentru a stabili un timp de expunere de minim 1/250 pentru a nu iesi pozele blurate din cauza miscarii aparatului. Il mai folosesc si la interior dar impreuna cu blitul , mai ales in bisericile mari pentru cateva cadre mai stranse...detalii...etc.
In interior nikon 24-70 f2,8 este principalul obiectiv folosit. Mai folosesc si tokina 12-24 f4 atat la interior cat si la exterior , atunci cand vreau sa prind mirii intr-un anumit context, sa scot in evidenta anumite elemente din fundal ( arhitectura unei cladiri, interiorul bisericii ). Tot 12-24 este un obiectiv pe care il mai folosesc adeseori la trecerea mirilor prin tunelul de flori la starea civila si la biserica.
Atunci cand vreau un camp de profunzime foarte mic folosesc nikon 85 f1,8. Cand trebuie sa fac o fotografie gen macro ( la verighete de exemplu )incerc sa tin valoarea ISO cat mai jos ( ideal 100 )si folosesc tot nikon 24-70 pentru ca factorul de marire de 1:3,7 este cel mai bun dintre obiectivele pe care le am, ulterior facand un crop in photoshop daca este cazul.
Daca trebuie sa fac poze mirilor afara pe intuneric , folosesc tokina 12-24 f4, deoarece distanta focala de 12mm imi permite folosirea timpilor mai mari de expunere ( 1/13 , 1/10 ) pentru a obtine mai multe detalii in intuneric decat daca as trage la 1/60 de exemplu.
La restaurant nikon 24-70 f2,8 este regele, datorita calitatilor sale de focalizare rapida si precisa, obiectiv luminos (f2,8), si plaja focala consistenta ( 24-70 mm )
Cam asta ar fi, in principiu.
Voi?
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 13, 2009 2:48 pm

70-200mm scrie:Vad ca nimeni nu are curaj sa dea tonul, asa ca voi face eu primul pas.


Pai ce te asteptai dupa ce ai listat atat de mult echipament in semnatura, normal ca ne-am intimidat cu totii :-)

In plus, era clar ca intrebarea e retorica, daca ai deja 24-70/2.8, 70-200/2.8 si multe altele, ce puteam sa-ti mai povestim noi ?


70-200mm scrie:Daca trebuie sa fac poze mirilor afara pe intuneric , folosesc tokina 12-24 f4,


Foarte interesanta abordare, ai putea sa ne pui si niste imagini concludente ? Ideea e ca alti fotografi mai lipsiti de fantezie ar incerca sa puna niste lumina pe miri daca vor afara pe intuneric.

In ceea ce ma priveste, as putea acoperi o nunta cu un 17-55/2.8 sau 17-50/2.8 pe DX dar as ramane fara portretele stranse, in rest se poate face cam tot.

Dar daca ar fi sa am un singur obiectiv pe DX, acesta ar fi. Personal gasesc 24mm putin cam lung pentru DX, deci ar trebui transportat si un superangular.

Pentru doua obiective, pe DX in continuare, 17-55/2.8 si 70-200/2.8 sau alt zoom luminos. S-ar mai putea si cu 17-55/2.8 plus 105/2.8 VR :-)

Pe FX solutia e evidenta :-)

Oricum, nu ma simt in stare sa iau patru obiective pentru o nunta, mai ales fara asistent sa care geanta.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde sorinls » Vin Feb 13, 2009 6:01 pm

reusesc nuntasii sa fie intepeniti 1/10s? presupunind ca fotograful are destul zen sa tina 1/10 in mina.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Vin Feb 13, 2009 7:45 pm

Toata stima dl Grozescu.
Nu am vrut sa intimidez pe nimeni cu semnatura mea, ci m-am luat si eu dupa cum am vazut ca se poarta pe forumuri, sa-si treaca fiecare in semnatura echipamentul foto. Nu am deschis acest topic pentru a ma lauda in vreun fel sau a face pe desteptul.
Fotografii mai multe facute de mine puteti vedea daca intrati pe blogul meu , la adresa: http://cristiannastase.blogspot.com , unde veti vedea niste fotografii de portret si nu numai.
Sunt aici deoarece consider ca mai am multe de invatat si sunt convins ca, daca fiecare isi impartaseste propria experienta, cu totii vom avea cate ceva de invatat. Din pacate in Romania de-abia au inceput sa se miste pe ici pe colo cursurile de fotografie si workshop-urile - mai ales pentru norocosii din Bucuresti - asadar pentru restul tarii posibilitatile de invatare sunt in mare parte reduse la a fi autodidact....

Cristi
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Vin Feb 13, 2009 8:00 pm

sorinls scrie:reusesc nuntasii sa fie intepeniti 1/10s? presupunind ca fotograful are destul zen sa tina 1/10 in mina.

Evident ca nu ies "intepeniti" daca nu ai blitul extern prin zona....
Daca dai cu blit la un timp de expunere de 1/10 eu zic ca ies poze destul de interesante. Chiar si la timpi mai mari ( 1 secunda ) . Dar asta este alt subiect.
Din cate ai observat in cele spuse mai sus nu am pomenit nimic de vreun blit. Ideea e, vis-a-zis de faza cu pozele noaptea, ca daca folosesti un timp de expunere de 1/10 ai o fotografie de 3 ori mai luminata in fundal decat daca ai merge pe 1/60 . Cu blit, evident. Oricum, blitul in cazul de fata afecteaza doar subiectul, nu si fundalul. Fundalul il corectezi din timpul de expunere, diafragma, ISO. La asta m-am referit, insa am crezut ca se va intelege ideea.
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Sâm Feb 14, 2009 1:54 pm

Radu_Grozescu scrie:In ceea ce ma priveste, as putea acoperi o nunta cu un 17-55/2.8 sau 17-50/2.8 pe DX dar as ramane fara portretele stranse, in rest se poate face cam tot.

Dar daca ar fi sa am un singur obiectiv pe DX, acesta ar fi. Personal gasesc 24mm putin cam lung pentru DX, deci ar trebui transportat si un superangular.

Pentru doua obiective, pe DX in continuare, 17-55/2.8 si 70-200/2.8 sau alt zoom luminos. S-ar mai putea si cu 17-55/2.8 plus 105/2.8 VR :-)

Pe FX solutia e evidenta :-)

Oricum, nu ma simt in stare sa iau patru obiective pentru o nunta, mai ales fara asistent sa care geanta.


Nu cred ca as putea merge vreodata doar cu doua obiective sa fotografiez o nunta. Probabil as face asta daca nu as fi platit ( nunta unui prieten, etc ). La o nunta se pot ivi situatii neprevazute in cele aproape 20 de ore de fotografiere pe toata durata evenimentului si nu prea m-as simti in largul meu sa stiu ca am doar un zoom wide angle si un zoom tele. Consider ca fotografia de nunta trebuie abordata lafel de serios ca orice alt domeniu fotografic. Fotograful de nunta este dator fata de client sa fie pregatit , chiar daca se cara cu inca o geanta in plus si nu are asistent. Eu asa vad lucrurile. Poate ca pentru un fotograf specializat pe fotografie de arhitectura, corporate, conferite, etc....i se pare fotografia de nunta o relaxare, sau ceva de genu'. Poate iau eu prea in serios fotografia de nunta... :?:
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Sâm Feb 14, 2009 2:02 pm

Eu unul am "bafta" sa imi trebuiasca un obiectiv sau un accesoriu exact atunci cand il las acasa si nu il iau cu mine. Vi s-a intamplat vreodata sa carati cu voi un obiectiv in geanta de 19 ori, sa nu va trebuiasca ...a 20-a oara luati decizia sa il lasati acasa si exact atunci va trebuie...? Mie da. Si nu o singura data. Asa ca prefer sa fiu mai precaut. Evident, nu ma car cu casa in spate :roll: dar imi place sa prevazator in detrimentul confortului :?
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 15, 2009 9:30 am

70-200mm scrie:
Nu cred ca as putea merge vreodata doar cu doua obiective sa fotografiez o nunta. Probabil as face asta daca nu as fi platit ( nunta unui prieten, etc ). La o nunta se pot ivi situatii neprevazute in cele aproape 20 de ore de fotografiere pe toata durata evenimentului si nu prea m-as simti in largul meu sa stiu ca am doar un zoom wide angle si un zoom tele. Consider ca fotografia de nunta trebuie abordata lafel de serios ca orice alt domeniu fotografic. Fotograful de nunta este dator fata de client sa fie pregatit , chiar daca se cara cu inca o geanta in plus si nu are asistent. Eu asa vad lucrurile. Poate ca pentru un fotograf specializat pe fotografie de arhitectura, corporate, conferite, etc....i se pare fotografia de nunta o relaxare, sau ceva de genu'. Poate iau eu prea in serios fotografia de nunta... :?:


Inteleg ca raspunsul meu te-a dezamagit, si imi pare rau. Dar ai pus o intrebare si am raspuns dupa priceperea mea, care, in mod obiectiv, e limitata.

Faptul ca nu am vorbit de aparatura de back-up nu trebuie sa te induca in eroare, aceasta exista: aparat, zoom standard, flash. Consider ca un fotograf trebuie sa se poata descurca doar cu aparatura de back-up in caz de urgenta.

Daca ti se pare ca nu sunt serios sau pregatit in ceea ce priveste fotografia de nunta pe care o mai practic din cand in cand, iti pot oferi datele de contact ale catorva din clientii pe care ii am in vara aceasta, poate ii convingi sa schimbe fotograful.

Altfel, imi mentin parerea:

DX: camera, 17-55/2.8, 70-200/2.8, 2-3 flash-uri SB800 sau 900, bracket flash, Expodisc, baterii, acumulatori, carduri, standuri, umbrele.
sau FX: 24-70/2.8, 70-200/2.8, .....

Back-up: camera, zoom standard, baterii, carduri, se ia un flash din cele de mai sus, nu crapa toate odata ci pe rand :-)

Daca e sa ne gandim putin, ar trebui sa fii mandru ca ceilalti nu se descurca la fel de bine ca tine, inseamna ca in curand o sa-ti cresti masiv clientela.

Altfel, hai sa numaram cate raspunsuri la obiect au fost la intrebarea ta, dupa cum vezi nimeni nu se grabeste sa povesteasca cum face el fotografiile. Eu am facut-o la seminariile de fotografie de nunta http://www.f64studio.ro/det.php?id=385&pid=8228 si participantii au fost destul de multumiti :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Dum Feb 15, 2009 12:27 pm

Sincer...m-a cam dezamagit raspunsul dvs si dpdv tehnic, si mai ales dpdv moral. M-ati catalogat din start un laudaros sau ceva de genu'. Indiferent de experienta pe care o aveti, indiferent de clientii pe care ii aveti sau ii veti avea vreodata, indiferent de cunostintele teoretice si practice pe care le aveti, indiferent de varsta pe care o aveti, nu cred ca adresarea "la misto" este o buna reclama in primul rand pentru dvs, in al doilea rand pentru discutia in sine. Din nefericire constat ca in fiecare propozitie pe care o formulati trebuie sa existe si o anumita doza de "adrenalina". Sincer, nu stiu cat bine face o asemenea exprimare imaginii pe care inceracti sa v-o creati.
Va asteptati sa va cad in genunchi si sa va multumesc pentru raspuns, sau ce? Daca mi-am exprimat o parere diferita de a dvs, inseamna ca gata...."asta e praf".
Domnule Grozescu, faptul ca sunteti un fotograf bun nu inseamna ca aveti si abilitati de comunicare. In acest domeniu se vede ca nu ati progresat prea mult. Daca sunteti cu 10-15 ani mai in varsta ca mine si faptul ca ati avut si sansa in cariera nu inseamna ca puteti da palme in stanga si in dreapta intrand pe forumuri de fotografie si facand misto de cineva care pune o intrebare.
In urma cu 2 ani am facut greseala sa ma inscriu pe un forum foto romanesc si am vazut ce raspunsuri dadeau unii si altii. Exact in stilul dvs. Arogant. Am zis ca pe acest forum POATE nu va fi lafel. Deja incep sa am resentimente.
E adevarat. "Nimeni nu se grabeste sa povesteasca cum face el fotografiile" . Si stiti de ce domnule Grozescu? Pentru ca dvs preferati sa va faceti reclama cursurilor pe care le sustineti si probabil le veti sustine. De ce sa dati totul pe un forum unde nu aveti nici un profit din impartasirea informatiei cand puteti avea in cadrul seminariilor workshopurilor...etc.
Cine e laudarosul acum domnule Grozescu?
Eu spre deosebire de dvs nu am uitat de unde am plecat. Acum un an aveam un d200 + tamron 17-50 + tamron 55-200 + nikon 50 f1,8 + sb600. Asta era echipamentul meu cu care am avut destul de multe probleme. Am avut sansa acum un an sa imi cumpar inca un body + obiective bune. Asta nu m-a transformat intr-un laudaros sau intr-un tip care crede ca aparatura=profesionalism. Vedeti domnule Grozescu, judecati oamenii mult prea repede, va grabiti sa trageti concluzii si in consecinta raspunsurile dvs sunt total pe langa.
Sunt fotografi mult mai valorosi ca dvs in afara si chiar la noi in tara insa nu am vazut pe vreunul sa dea asemenea raspunsuri. Probabil ca ei fata de dvs au inteles ca profesionalismul presupune si un pic mai multa intelegere fata de cei care inca nu au ajuns la experienta lor.
Multa bafta cu clienti dumneavoastra, cu seminariile si cu workshopurile, si cu tot.
Numai bine
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron