Acum este Dum Apr 28, 2024 12:19 am

Articole Nikonisti.ro

Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 15, 2009 12:48 pm

70-200mm scrie: nu inseamna ca puteti da palme in stanga si in dreapta intrand pe forumuri de fotografie si facand misto de cineva care pune o intrebare.
In urma cu 2 ani am facut greseala sa ma inscriu pe un forum foto romanesc si am vazut ce raspunsuri dadeau unii si altii. Exact in stilul dvs. Arogant.


Imi pare rau ca n-ai apucat sa citesti mesajul meu anterior. Acolo am spus ca priceperea mea e limitata, si mi-am reafirmat raspunsul la intrebarea initiala.

Intrebarea initiala era ce folosesc altii la nunta. La asta am raspuns, daca mai era si ceva in substrat, poate nu l-am inteles.

Nu a zis nimeni ca ce faci tu nu e bine, cu atat mai putin nu am afirmat ca ce fac eu e bine. Am spus doar cu ce obiective ma duc eu la o nunta. Este o optiune personala.

Sunt fotografi de nunta care folosesc doar obiective fixe. E optiunea lor, si cata vreme obtin imaginile dorite este o abordare excelenta.

A mea e cu doua zoom-uri.

A ta e cu trei zoom-uri si un fix.

Unde este problema, unde este aroganta, si cine de cine face "misto" ?

In mesajul de sambata ai dat de inteles ca nu sunt serios si/sau pregatit. N-am ripostat ca nu avea rost. Nu se pot trage concluzii despre seriozitatea si/sau pregatirea cuiva dupa numarul de obiective cu care se duce la o nunta.

In mesajul anterior ai fost si mai drastic. Asta este, e optiunea ta si nu ma pot opune. Dar daca recitesti putin mesajele vei vedea ca nu are nimeni nimic cu tine, nici cu fotografiile tale. Apropos, eu nu ma folosesc de optiunea de edit decat pentru corectarea eventualelor greseli de culegere :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 15, 2009 1:06 pm

70-200mm scrie:Pentru ca dvs preferati sa va faceti reclama cursurilor pe care le sustineti si probabil le veti sustine. De ce sa dati totul pe un forum unde nu aveti nici un profit din impartasirea informatiei cand puteti avea in cadrul seminariilor workshopurilor...etc.


La seminariile de fotografie de nunta am prezentat participantilor, printre altele, si echipamentul cu care ma duc la nunta.

Cuprindea, surpriza surprizelor, exact ce am enumerat intr-un mesaj anterior, pe acest forum unde nu am nici un profit din impartasirea informatiei :-)

Radu_Grozescu scrie:DX: camera, 17-55/2.8, 70-200/2.8, 2-3 flash-uri SB800 sau 900, bracket flash, Expodisc, baterii, acumulatori, carduri, standuri, umbrele.
sau FX: 24-70/2.8, 70-200/2.8, .....
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Dum Feb 15, 2009 1:19 pm

Iata raspunsurile dvs arogante:
1.Pai ce te asteptai dupa ce ai listat atat de mult echipament in semnatura, normal ca ne-am intimidat cu totii
In plus, era clar ca intrebarea e retorica, daca ai deja 24-70/2.8, 70-200/2.8 si multe altele, ce puteam sa-ti mai povestim noi ?

2. Foarte interesanta abordare, ai putea sa ne pui si niste imagini concludente ? Ideea e ca alti fotografi mai lipsiti de fantezie ar incerca sa puna niste lumina pe miri daca vor afara pe intuneric.

3.Inteleg ca raspunsul meu te-a dezamagit, si imi pare rau. Dar ai pus o intrebare si am raspuns dupa priceperea mea, care, in mod obiectiv, e limitata.

4.Daca ti se pare ca nu sunt serios sau pregatit in ceea ce priveste fotografia de nunta pe care o mai practic din cand in cand, iti pot oferi datele de contact ale catorva din clientii pe care ii am in vara aceasta, poate ii convingi sa schimbe fotograful.

5.Daca e sa ne gandim putin, ar trebui sa fii mandru ca ceilalti nu se descurca la fel de bine ca tine, inseamna ca in curand o sa-ti cresti masiv clientela.

6.Altfel, hai sa numaram cate raspunsuri la obiect au fost la intrebarea ta, dupa cum vezi nimeni nu se grabeste sa povesteasca cum face el fotografiile. Eu am facut-o la seminariile de fotografie de nunta


Cam astea sunt. Sunt convins ca limba romana ne ofera si posibilitati de exprimare cu un singur inteles. De obicei expresiile cu 2 intelesuri nu prea se recomanda atunci cand vrei sa dai un raspuns deschis, sincer, atunci cand vrei sa ajuti cu adevarat pe cineva. Nu cred ca este locul sa facem analiza acestor texte pentru ca mesajul lor este foarte....elocvent....
Dupa cum ati observat nu am ripostat la primul raspuns pe care mi l-ati dat la topic. Asta pentru ca auzisem de dvs, intrasem si pe siteul dvs .Chiar daca mi-ati dat acele raspunsuri intepatoare din respect nu am ripostat. Cand am vazut ca ulterior continuati pe aceeasi linie am considerat ca trebuie sa spun si eu ce gandesc. Corect, nu?
Cat despre optiunea de edit , fiecare o foloseste cum se pricepe mai bine.
Si uite asa se transforma un topic foto intr-un discurs de critica literara. :roll: :?
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Dinu Lazar » Mar Feb 17, 2009 12:23 am

Cred ca il cunosc pe domnul Grozescu de peste 15-20 de ani; intotdeauna a dat exemplu de curtoazie, echidistanta, politete, educatie, cu mult, mult mai mult decit orice fotograf din Ro pe care il cunosc. Este cel mai diplomat fotograf pe care il stiu. Daca sunt probleme, sunt sigur ca exprimarea asta printre rinduri de pe net, poate fi un abur nasol care se risipeste la prima cafea bauta impreuna. Si eu scriu pe scurt, nu am timp, toata lumea se grabeste, incearca sa spuna cit mai multe si de aici poate ideea de atac sau alte bazaconii. Cred ca ar trebui sa fim uniti si sa incercam sa vedem ce spune celalalt dincolo de cuvintele scrise in graba.
Semnal de alarma: pe toate listele romanesti fotografii se iau la harta si daca ar fi sa analizam, de fapt, nu avem ce imparti, pentru ca dintr-un motiv sau altul, comparat cu ce exista la rusi, unguri, francezi, congolezi, sau orice neam, FOTOGRAFIA ROMANEASCA NU EXISTA pentru ca toata ziua analizam, comparam, extragem ce am vrea si ce am dori cu ce ni se pare, si totul e o discutie infinita in care fiecare e acuzat de milioane de chestii, care de fapt lui nici prin gind nu i-au trecut prin scafirlie.
Deci ar fi grozav sa incercam sa unim, cu orice pret, starile si fortele, si nu sa ne dezbinam si sa vedem care e mai tare in parcare. pentru ca deocamdata parcare nu exista.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Dinu Lazar » Mar Feb 17, 2009 12:38 am

70-200mm scrie:Propun sa discutam in acest topic despre obiectivele folosite in fotografierea unei nunti cap-coada. Ce obiectiv folositi voi la surprinderea momentelor fiecarei "etape ' a nuntii ( starea civila, gatirea miresei, sesiune foto cu mirii in studio / aer liber, biserica, restaurant) ? Considerati ca fotografia wide este reprezentativa pentru o nunta? Sau considerati ca exista un singur obiectiv "universal" suficient pentru un asemenea eveniment? Sunt doar cateva intrebari la care m-am gandit acum.


Iata parerea mea: fotografia de nunta a juns intr-o fundatura de nedescris in Ro. Se fac niste oribile imagini si mare parte din ce se face este in afara trendului actual care se face in lume si nu ajuta nimanui, nici memoriei cuplului nici fotografului.

Pentru mine la ora asta, daca ar fi sa ma gindesc, dumnezeul fotografiei de wedding si de familie este Rob Heyman :

http://heymanphoto.blogspot.com/

http://heymanports2.blogspot.com/

http://www.heymanphoto.com/ws/

Omul - ca sa raspund la intrebarea cu obiectivele - foloseste Leica M8.2 cu teleuri luminoase: 75/1,4 si 90/2 in cea mai mare parte din imagini.

Mi se par imagini superbe, de un rafinament incredibil - adevarata fotografie de arta in slujba amintirii cuplului sau a familiei, nu niste jeguri cum se vad la noi asa de des pe post de poza de nunta.

Dar nu am fost tot timpul asa de ...a... fara modele. Am cunoscut acum citeva zeci de ani pe Mihailopol, care facea niste nunti senzationale, pe madam Liana Grill, care avea studio pe Franklin linga Ateneu, si inca citiva din vechile generatii.

parerea mea - dar nu e importanta - este ca poza de nunta grozava se poate face cu orice obiectiv, de orice distanta focala, cu conditia sa nu deformeze prea mult. Pe format FX, daca as face, as face poze de nunta cam de la 24 mm la 300 mm.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Dinu Lazar » Mar Feb 17, 2009 12:47 am

70-200mm scrie:Fotografii mai multe facute de mine puteti vedea daca intrati pe blogul meu , la adresa: http://cristiannastase.blogspot.com , unde veti vedea niste fotografii de portret si nu numai.


Foarte interesante imagini. Munciti mult, cautati tot felul de modalitati de exprimare, incercati sa descoperiti o parte foarte personala in gama unui mesaj plastic foarte interesant - cu siguranta in timp se va decanta o voce dintre toate directiile pe care le vedem in imaginile Dvs.; se vede in derularea imaginilor de pe blog multa personalitate. Dar nu asta era topicul, mii de scuze, dar veni vorba.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 11:23 am

Multumesc mult pentru incurajari si sfaturi. Asa e, sunt cam amestecate pozele pe blogul meu . Am un prieten care se uita pe blogul meu si cand mai postez ceva zice: Iar ti-ai schimbat stilu' ma? :lol:
Revenind la topic...



Intr-adevar, meserias tipu'.
Mai adaug si eu cateva linkuri preferate din randul maestrilor fotografi de nunti:

http://www.benchrisman.com
http://www.visser.co.nz/
http://www.yervant.com/

Referitor la distanta focala a obiectivelor pe care le-ati folosi la o nunta, daca pe FX mergeti pe distante focale intre 24-300 mm , echivalentul pe DX ar fi 17-200 mm ( am rotunjit la 200 ). Deci asta s-ar traduce in 17-55 + 70-200 ca obiective de baza.
Sau 12-24 + 24-70 + 70-200 corectand distorsiunile pozelor trase prea wide cu 12-24 ulterior in photoshop ( din Filter-Distort-Lens Correction-Remove Distortion )
Alta alternativa ar fi si obiectivul nikon 18-200 insa mai degraba ca varianta de backup.
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 17, 2009 12:15 pm

.
Ultima oară modificat de Cosmin Gheorghita pe Mie Apr 08, 2009 12:55 pm, modificat de 2 ori în total.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 1:28 pm

Salut Cosmin
Eu sunt prin Galati din noiembrie 2008. Asa ca nu prea stiu cum merge treaba p-aci. Recunosc ca am ramas masca intr-o zi cand m-am invartit vreo 2 ore pe la starea civila ( e una singura aici in GL ) ca sa vad si eu care este miscarea . In ziua respectiva au fost 8 oficieri din care doar o percehe de miri au avut fotograf. Restul cuplurilor .... compactele si sapunierele prietenilor. Asta-i viata. Omul se insoara o data in viata si atunci strange cureaua in directia in care nu trebuie.
Cu discutiile pe forum sunt total de acord. Poate am sarit si eu calu si imi cer scuze pt asta. Poate am perceput eu gresit. Sunt toal de acord ca in scris exista o mare toleranta de interpretare, insa am capatat o sensibilitate de genul asta deoarece in momentul in care m-am inscris pe forum eram cu gandul la alte forumuri romanesti in care membrii se balacareau ca la usa cortului.

Vis-a-vis de afirmatia ta : "Si on topic: Acum depinde foarte mult si de tehnica fotografica a "meseriasului" respectiv. Depinde ce stil aplica fiecare, depinde de ce vor si mirii. Am avut foarte multe nunti la care am carat 3 obiective dupa mine si m-am limitat la utilizarea unuia singur. Eu personal evit utilizarea distantelor focale UW la nunti din pricina distorsiunilor, la fel si la tele. Este o optiune personala, dar la nunti evit deformarea imaginilor, chiar si in scopuri artistice. Dar repet, este o optiune personala, poate gresita."

Eu percep lucrurile invers. Adica: imi formez un stil. Stilul se reflecta in portofoliu. Portofoliul este vazut de sa zicem 100 de persoane. Din cele 100 de persoane , 5 apreciaza stilul meu si ma contacteaza. Ma contacteaza pentru ca stiu ce vor,le plac pozele din portofoliul meu si ca atare au incredere totala in simtul meu ( sa-i zic ) artistic. Este adevarat ca dpdv artistic mai facem si ce vrea clientul insa in procent de maxim 10%. La urma urmei acel client apeleaza la mine pentru ca a vazut ce stil am si vrea si el ceva de genu. Daca vrea altceva ....sa se duca la alt fotograf care ii face ce vrea el.Eu vreau sa am profit din fotografie dar nu o privesc DOAR ca pe un mijloc de trai ci ca pe un mijloc de exprimare in primul rand. De aceea consider ca fotograful trebuie sa aiba personalitate, iar asta reiese din fotografiile pe care le face.
In legatura cu cico ... e super ok. cristiphoto e id meu de mess. Vorbim acolo mai multe :)
Pe curand
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectivele nuntii

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 1:59 pm

Cosmin se pare ca lucreaza acum intens la un raspuns.
Cosmin, ai grija ca tot ce vei spune aici, poate si va fi folosit impotriva ta pe MESS.... :lol:

;) giast chidin
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron