Acum este Dum Apr 28, 2024 3:20 am

Articole Nikonisti.ro

Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde inumanu » Mar Mar 17, 2009 9:35 am

SIncer eu fac fotografie de nunta de vreo 2 luni si sunt mai mult decat suficiente 24-70 2.8 si 70-200 2.8 .Acopera toata situatiile in care ai avea nevoie de un cadru
inumanu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 16, 2009 1:04 pm

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde jedi » Joi Mar 19, 2009 1:56 pm

salut,
eu am deja un an de nunti in care am bagat vreo 20 de nunti si vreo 3 botezuri.Ce m-a ajutat pe mine cel mai mult e faptul ca am lucrat pt cineva si nu pe cont propriu .Chiar daca lucrasem de vreo 3 ani cu un DSLR si imi placea mult fotografia, nu facusem deloc fotografie de nunta .Persoana respectiva mi-a propus o colaborare si eu am acceptat . In felul asta chiar daca eu castigam mai putin , ceea ce am castigat a fost totusi experienta , lucru care conteaza f mult . Acum lucrez si in colaborare si independent .In legatura cu 18-70mm 3.5-4.5 e f bun , nici eu nu am bani de 24-70 cu 2.8
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 28, 2009 8:33 pm

mcuzic2002 scrie:ce ma limiteaza in momentul de fatza e obiectivul...e un Nikon 18-55mm f. 3.5/5.6...si-a facut treaba bine la botez,dar simt ca e "veriga slaba" din echipamentul meu,mai ales in lumina slaba,tocmai de aceea intentionez sa-l schimb in cel mai scurt timp,in functie de cum am bani...din pacate nu imi permit un zoom profi de f/2.8 (chiar si pt. aparatul acesta a trebuit sa fac unele sacrificii),asa ca am pus ochii pe 18-70mm sau 18-105 VR...care dintre aceste doua obiective credeti ca este mai bun pt. nunti?...

Daca simti nevoia unui obiectiv luminos, Tamron 28-75 f/2.8 motorizat (link magazin online) nu e cu mult mai scump decit obiectivele mentionate de tine. Daca il selectezi atent sa nu aiba probleme de focalizare sau centrare, iti va da mari satisfactii. Pastrezi in buzunar si obiectivul de kit, in caz ca apar situatii unde focala minima a Tamron-ului nu face fata.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde voodooeye_69 » Mie Apr 01, 2009 2:21 pm

Personal pentru nunta sau fotografia de eveniment folosesc un Tamron 28-75 f/2.8 fara motor, e ok pentru biserica si interior dar focusul e destul de incet pentru a surpride actiunile mai rapide. 16-85 de la Nikkor este o alternativa all around. Pentru petrecere ma incumet si cu Tokina 12-24.
Domnul Dinu a dat exemplu pe Rob Heyman. M-a dus cu gindul la vizualizarea filmului Wedding Photographers unde Heyman prezinta o sedinta de fotografie de familie, o familie cu doi copii, care pe o vreme ploioasa au facut fotografii pe malul marii in vint si ploaie. Fotografii care impresioneaza pina la lacrimi, fotografii care inunda cu mesaj. Am ramas profund impresionat de colaborarea dintre subiectii si fotograf. Poate domnul Dinu in lunga perioada de cind este fotograf a avut parte de experiente similare dar eu intr-un an de nunti de cind mai ma ocup cu asa ceva am avut parte de o singura pereche dispusa sa aloce timp pentru fotografie. In concluzie probabil ca indiferent cu ce obiectiv as poza m-as intreba ce sa pozez....
Fiecare pozeaza cu ce are mai bun in trusa, fiecare isi cumpara ce isi permite si fiecare are dreptul sa viseze la mai mult dar eu visez clienti care sa pozeze, sa dea importanta acestui lucru, sa nu se gindeasca la fotograf ca la un accesoriu al nuntii sau mai rau al cameramanului. Poate cei mai experimentati ne impartasesc despre modul in care discuta si colaboreaza cu clientul, despre modul in care transforma o sedinta foto dintr-o formalitate in placere de ambele parti ale camerei de fotografiat. Clientul cu siguranta nu stie ce inseamna acel 2.8 inscriptionat pe obiectiv si nu colaboreaza mai bine in fata unui D3 si atunci cred ca nici fotografia nu va fi mai buna sau plina de mesaj.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde tuzonix » Sâm Apr 04, 2009 7:01 pm

Io va pot ajuta cu albume digitale daca e cinevca interesat.
tuzonix
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde AdCrys » Lun Apr 06, 2009 11:24 am

Discutia a cam deviat, si personal, fiind incepator ... as avea nevoie de ceva ajutor.

Am micutul D40 cu 18-55 si 70-300 VR

As dori pt nunti , botezuri, diverse evenimente sa-mi achizitionez un obiectiv. Aici insa am nevoie de ajutorul vostru.

P.S. Se merita un Nikon 18-70 (daca am 18-55) si/sau un 16-85 ? Daca nu ... va rog spuneti-mi altceva

O alta varianta ar fi un 18-200 ???
AdCrys
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:55 am

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 06, 2009 12:09 pm

AdCrys scrie:Am micutul D40 cu 18-55 si 70-300 VR
As dori pt nunti , botezuri, diverse evenimente sa-mi achizitionez un obiectiv. Aici insa am nevoie de ajutorul vostru.
P.S. Se merita un Nikon 18-70 (daca am 18-55) si/sau un 16-85 ? Daca nu ... va rog spuneti-mi altceva

Ca sa te putem ajuta, ar trebui sa te hotarasti ce anume te deranjeaza la combinatia de obiective pe care deja o ai.
Daca simti nevoia unui zoom mai luminos, Tamron 28-75 f/2.8 in versiunea noua, motorizata, este o alegere buna, cu conditia sa nu aiba defecte de focalizare sau centrare. Daca vrei un zoom universal cu range mai extins si stabilizare optica, 16-85 este raspunsul. Daca vrei doar un zoom cu o optica si o constructie mai bune decit ce ai, 18-70 este o alegere inteleapta.

AdCrys scrie:O alta varianta ar fi un 18-200 ???

Si asta este o varianta, in versiunea Nikon, daca vrei sa faci evenimentul fara sa schimbi obiective. Doar ca, la focale foarte mici, va trebui sa fii atent cum faci cadrarile, ca sa nu-ti iasa prea in evidenta distorsiunile geometrice.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde Ardeth » Sâm Dec 19, 2009 9:29 pm

salutare tuturor, sunt incepator in ale fotografiei... chiar dupa 4 ani de fotografiat nunti pot spune ca sunt incepator in continuare. daca la fujifilm S9500 + sunpak 383 puteam spune ca il stapaneam fara prea mari probleme... de cand am pus mana pe nikon d90... lucrurile s-au schimbat... ca sa vin sa adaug o opinie doar la ceea ce s-a discutat mai devreme consider ca indiferent de aparatura pe care o detii ... e mai important sa poti surprinde orice moment. desigur, aparatura te poate ajuta enorm... nu te poate ajuta un 18-105 ca un 18-24... recunosc dar consider ca o nunta "romaneasca" (adica tot pe fuga) te pune la incercare foarte mult in ceea ce priveste perspicacitatea, rapiditatea si eficacitatea cu care poti face fata acesteia. avand in vedere ca trebuie sa te misti repede si sa si ai grija de oameni sa faca ce trebuie (asta in cazul in care degeaba vorbesti cu ei inainte despre desfasurarea nuntii) pentru ca oricum emotiile si grijile sunt prea mari ... tot vor uita niste lucruri ce le-ai spus cu cateva zile inainte, lucruri foarte foarte importante... consider ca fotografia de nunta trebuie discutata inainte cu mirii... nu neaparat "pozitiile" pe care vrei sa le incerci cat mai mult momentele si ce trebuie sa faca in fiecare moment, pentru ca trebuie sa recunoastem... noi mergem saptamana de saptamana poate, iar din asta vine experienta de a sti ce urmeaza in fiecare moment dar mirii fac nunta (poate) prima oara, e normal sa nu stie... intrebarea se pune in felul urmator... este timp sa stai sa schimbi cateva obiective pentru fiecare moment ? e clar ca se poate, din posturile de mai devreme ale altor fotografi dar raman la ideea ca un obiectiv standard... cum este al meu 18-105mm + unul 18-24 ar fi suficiente... asta in ideea ca nu patesc ceva vreunul din obiective (aici vorbesc despre cazurile extreme in care zgarii neintentionat obiectivul sau vrea sa prinda vreun iepure ... etc), parerea mea...
utilizator:
Nikon D90 + AF-S Nikkor 18-105 mm 1:3.6-5.6G ED VR
Nikon Speedlite SB-900
3 x SD Sandisk 3GB Extrem III
+ geanta
Ardeth
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 29, 2009 3:17 pm
Localitate: Sibiu

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Dec 21, 2009 9:00 am

Ardeth scrie:r raman la ideea ca un obiectiv standard... cum este al meu 18-105mm + unul 12-24 ar fi suficiente... asta in ideea ca nu patesc ceva vreunul din obiective



Parerea mea este ca o nunta poate fi fotografiata foarte bine cu un zoom standard:

1 - ma refer la fotografiile care trebuie neaparat facute, nu la abordarile artistice, care sunt subiective
2 - zoom standard in sensul de focale, deci pe DX minim 18-50, pe FX 28-70mm - atentie, nu m-am referit la obiective existente, ci la plaje de focale.
3 - daca ar fi sa mai adaug un obiectiv, as adauga intai un tele, nu wide, dar asta e optiunea mea.
4 - pentru tele, fie un zoom 50-xxx pe DX sau 70-xxx pe DX si FX. O alta solutie posibila, mai ales pe DX, este un macro in jur de 90-100mm daca e deja cumparat pentru alte scopuri, sau chiar un 85/1.8 daca e folosit cu un zoom care se opreste la 55mm.
5 - urmatorul pe lista ar fi un obiectiv fix, luminos, ex. 35/1.8 sau 50/1.x pe DX, 50/1.x pe FX, pentru imagini in lumina existenta, pentru cei care nu folosesc zoom-uri de buna calitate cu 2.8. Eu am renuntat la 50/1.4 pentru ca il foloseam prea putin.
6 - zoom wide - pentru doritori. Eu nu iau zoom wide pe FX, 24mm imi ajunge.

Ar mai fi multe de spus, ce e mai sus e doar un rezumat din ce povestesc la seminarul de fotografie de nunta viewtopic.php?f=49&t=4881
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective pentru Fotografia de Nuntă

Mesajde mihaitza83 » Vin Ian 22, 2010 11:21 pm

Ardeth, de vreo 5 ani fac nunti si in toata perioada asta am vazut fotografi si fotografi. ca vorbeai de schimbat obiective in timpul evenmentului, multa lume foloseste 2 aparate foto. eu ma ocup de partea de video asa ca nu am foarte multa experienta pe partea de foto (vreo 3 evenimente maricele, restul pt prieteni, familie, etc). fotografii cu care am lucrat pana acum lucreaza cu un aparat cu obiectiv fix si unul cu un tele/zoom. nu stiu cat de ok e sa stai sa schimbi obiective cand esti prin parcuri, outdoor... asta daca nu-ti pasa de aparatele tale si de sculele pe care le folosesti.
parerea mea.. :D
Avatar utilizator
mihaitza83
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 20, 2010 2:00 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron