Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 am

Articole Nikonisti.ro

Foto Majorat

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Foto Majorat

Mesajde sergyu93 » Mie Mai 11, 2011 8:11 pm

Buna ziua, vineri trebuie sa merg la majoratul prietenei mele. Acolo o sa fiu fotograful:)). Am un D90+18-55mm fara blitz extern. Voi trage pe manual, imi sugerati ceva setari? Blitul intern sa il setez cu cateva trepte mai jos? M-am gandit sa fac fotografii inaite de petrecere cu sala, cu ea apoi cu familia, dupa care la petrecere. Astept niste raspunsuri, multumesc!
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Foto Majorat

Mesajde Morphy » Mie Mai 11, 2011 8:16 pm

Depinde de sala, de lumina din sala... Poti sa te descurci si cu echipamentul pe care il ai in dotare, dar daca nu stapanesti prea bine functiile aparatului ti-as sugera sa folosesti mai bine modurile A/S decat manual.

PS: Cum ai spus si tu, ar fi indicat sa tragi cateva cadre de test inainte...
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Foto Majorat

Mesajde sergyu93 » Mie Mai 11, 2011 8:19 pm

Eu zic ca le stapanesc destul de bine, cu blitul intern imi este frica sa nu fi arse sau cu umbre urate:(
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Foto Majorat

Mesajde Morphy » Mie Mai 11, 2011 8:30 pm

Cat timp dai cu blitul intern in fata oamenilor e clar ca o sa apara si umbre mai putin placute... Cat despre faptul ca ies arse pozele, poti modifica puterea acestuia in functie de nevoi. Daca lumina din sala iti permite sa obtii un timp de expunere rezonabil, ai putea incerca si cateva cadre fara blit.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Foto Majorat

Mesajde sergyu93 » Mie Mai 11, 2011 8:51 pm

Sper sa fie mai luminata:))m-am gandit sa pun un servetel in fata blitului in sus.
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Foto Majorat

Mesajde emil » Mie Mai 11, 2011 10:05 pm

Pentru problema cu pozele "arse" ai putea construi un difuzor pentru flash din diferite materiale semitransparente, pe cat posibil albe. De exemplu poti folosi o coala de hartie, folie alba semitransparenta sau chiar o cutie de tigari.
Uite un exemplu : http://www.instructables.com/id/Cigaret ... -Diffuser/ , pe acelasi site gasesti multe alte idei de "flash difuser", ideea de baza este sa creezi o suprafata cat mai mare de pe care sa se reflecte lumina blitz-ului.

Totusi ar fi foarte bine daca ai avea de la cine sa ceri imprumut un flash extern, te-ar ajuta mai mult mai ales daca faci "bounce" din tavan sau evetual un obiectiv fix luminos, de ex 35mm 1.8, dar bineinteles asta depinde daca ai sau nu prieteni care sa-ti poata imprumuta asa ceva :)

p.s. poate unii vor rade de "improvizatie", dar cata vreme te ajuta sa obtii poze bune eu zic ca nu conteaza, plus ca ai putea obtine niste zambete de la "subiecti" :D (eu asa am patit cu "paleta", un reflector facut de mine pentru blitz-ul extern)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Foto Majorat

Mesajde floriancj » Joi Mai 12, 2011 10:30 am

sergyu93 scrie:Buna ziua, vineri trebuie sa merg la majoratul prietenei mele. Acolo o sa fiu fotograful:)). Am un D90+18-55mm fara blitz extern. Voi trage pe manual, imi sugerati ceva setari? Blitul intern sa il setez cu cateva trepte mai jos? M-am gandit sa fac fotografii inaite de petrecere cu sala, cu ea apoi cu familia, dupa care la petrecere. Astept niste raspunsuri, multumesc!


Daca sala este prost iluminata (in timpul petrecerii pot sa bag mana in foc ca nu va fi prea multa lumina), blitz-ul va fi pricipala sursa de lumina, asa ca indraznesc sa-ti sugerez urmatoarele setari:

Mod: M
Metering: Spot
Flash: TTL, Rear Curtain Sync
A: F5.6
ISO: 800

Mai ramane timpul de expunere. Pt. inceput alege S astfel incat sa ai o expunere corecta (probabil timpul de expunere va fi mai lung de 1/30s), dupa care seteaza S astfel incat sa ai o subexpunere de 2-3 trepte (ex. inital S = 1/20 => S= 1/80 la final). Cred ca vei putea obtine rezultate satisfacatoare cu S intre 1/60 si 1/120.

Atentie: Cu cat timpul de expunere este mai lung, vei capta mai mult din ambient dar exista posibilitate mare sa obtii poze miscate; daca timpul de expunere este scurt ai sanse mai mari sa obtii efect de pestera (subiect ok si fundal negru).

Mai ramane sa faci niste incercari la locul faptei, pt. fine-tuning.

Spor la treaba!
Nikon D3000 | 18-55 VR | 55-200 VR | SB-600
floriancj
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Sep 06, 2010 12:01 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Foto Majorat

Mesajde sergyu93 » Joi Mai 12, 2011 1:09 pm

Multumesc mult pentru sfaturi:D maine o sa testez
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Foto Majorat

Mesajde spatar ovidiu » Joi Mai 12, 2011 4:39 pm

Foarte posibil sa gresesc dar din cate imi pot aduce aminte, masurarea spot cu flash in TTL parca nu merge.Rog sa fiu corectat daca spun aiureli!
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Foto Majorat

Mesajde floriancj » Joi Mai 12, 2011 6:39 pm

Nu cred ca ai citit pe undeva ca nu se poate seta Metering pe Spot cu blitz TTL. Pe D3000 combinatia este posibila si nu vad de ce nu ar fi posibila si pe D90.

Blitz-urile externe de la Nikon se pot seta pe i-TTL sau i-TTL BL. Aceasta setare nu este posibila pt. blitz-urile integrate pe aparat, insa setarea este facuta de aparat automat in functie de Metering: Matrix si Center Weighted => i-TTL BL, Spot => i-TTL. Avand in vedere ca incaperea va fi prost iluminata i-TTL BL iese din discutie, deci Metering-ul trebuie pus pe Spot.
Nikon D3000 | 18-55 VR | 55-200 VR | SB-600
floriancj
 
Mesaje: 77
Membru din: Lun Sep 06, 2010 12:01 pm
Localitate: Cluj Napoca

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator