Acum este Dum Apr 28, 2024 7:09 am

Articole Nikonisti.ro

prima nunta, setup low budget

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Semper » Vin Ian 20, 2012 11:06 am

Gandeste-te de 3 ori inainte de a accepta banii aia. Daca pozele nu vor iesi bine, nunta nu se va repeta. Si nu cred ca cineva ar vrea sa nu aiba niste amintiri (sub forma unor poze) de la un eveniment care probabil este unic in viata.
Incearca macar ca pana atunci sa participi la 1-2 nunti in postura de fotograf secundar.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Merlin » Vin Ian 20, 2012 2:01 pm

Pai ce s afaci frate cu f/16 la o nunta? ca doar nu faci peisaj .. la o nunta cauti sa evidentiezi cat mai mult subiectul fotografiei si nu sa-l contopesti cu fundalul.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde bobo-ssi » Vin Ian 20, 2012 2:35 pm

Si eu am 18-55 fara VR din kit. Recomandarea mea e sa-l tii la 5.6 din motive de profunzime si sharpness, si constanta pe toata perioada in interior. Poti folosi mod M fara grija, ISO intre 400 - 800, depinde ce lumina ambientala ai, timp 1/60 - 1/125. (iarasi functie ce cata lumina vrei sa prinzi din fundal si in functie de cat de dinamica e scana) Blitz pe TTL BL, WB pe auto merge ok (sau blitz). diffuzer daca ai si sa dai in tavan daca poti. Eventuale sub/supra expuneri poti sa le compensezi din aparat sau blitz.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde LiviuP » Vin Ian 20, 2012 2:42 pm

Merlin scrie:Pai ce s afaci frate cu f/16 la o nunta? ca doar nu faci peisaj .. la o nunta cauti sa evidentiezi cat mai mult subiectul fotografiei si nu sa-l contopesti cu fundalul.


Off-topic: Eu nici macar la peisaje nu folosesc f/16. De regula f11, cel mult f14. Iar cand tragi cu flashul vad un singur sens sa folosesti diafragme inchise si ISO mic-mediu (200-800): cand faci close-upuri si vrei sa ai o adancime de camp acceptabila iar in acelasi timp vrei sa folosesti flashul ca lumina principala (in cazul in care ai alte surse de lumina care ar putea strica WB-ul).

On-topic: 50/1.8D poate fi de mare ajutor la fotografia de nunta, folosit ca obiectiv complementar unui zoom standard. Anul trecut am fotografiat la o nunta (ca amator) si am folosit numai acest obiectiv. Rezultatele au fost multumitoare. Cel mai fain este atunci cand poti obtine o separare frumoasa de camp a subiectului, ceea ce acest obiectiv face din plin folosit la diafragma 2.8 sau chiar mai deschisa. Singura problema este ca nu vei putea cuprinde prea des tot subiectul in cadru (in cazul in care vrei asta) decat daca te indepartezi mai mult de subiect, ceea ce poate fi problematic in spatii reduse. De aceea trebuie sa il complementezi cu un zoom standard. Evident in cazul tau flashul este obligatoriu la folosirea 18-55-ului.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde bobo-ssi » Vin Ian 20, 2012 2:45 pm

De acord cu cele spuse sus. Si eu recomand 50 1.8 oprit pe la 2.8, cel mult 2.2 daca situatia te obliga. La 2.8 poti obtine un raport outoffocus/shapness decent.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Semper » Vin Ian 20, 2012 3:01 pm

50 1.8 la diafragma 2.8 este foarte ok pentru cateva cadre mai "artistice". Insa cu siguranta cel mai utilizat obiectiv va fi 18-55 la o diafragma 5.6. Nu cred ca vrei ca in majoritatea pozelor sa apara doar 1-2 persoane in focus. Daca faci bounce in tavan, sa ai grija la culoarea tavanului, sa nu iti coloreze subiectii. Cel mai bine ar fi sa te duci cu cateva zile inainte la restauratul respectiv pentru a face cateva cadre de test.
Dar repet, fa intai practica macar la 1-2 nunti. In afara de tehnica fotografica va trebui sa stii si care sunt momentele importante pe care trebuie sa le imortalizezi si sa te pregatesti din timp pentru ele.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde Andrei212 » Vin Ian 20, 2012 3:56 pm

Merci, astept in continuare pareri, ca nu strica, simi fac si o idee la ce ma va astepta. Ideea de a lua si un 50mm pica, din lipsa de bani (ala cu 200lei sa dat deja).voi ramane doar cu obiectivul din kit, si o sa cumpar un sb 600. Din cate am vazut doar o persoana mia spus ceva si de suma care mi-a oferit-o. Eu ma gandeam sa ii cer 150eur cat ii blitul si restul lucrurilor ce imi mai cumpar, le iau din banii mei. Ati spus de diafragma sa fac cu 5.6, la pozele cu mirii si parintii sau asa, sa nu folosesc un f8 ? (din cate stiam, se foloseste la portrete), sa imi iese fundalul blurat si oamenii carora le fac poza sa fie mai sharp ? Si eu mam gandit sa mai merg la ceva eveniment ca fotograf secundar. Azi am vorbit cu respectiva si ea mia zis ca a vorbit cu sotul ei, acesta nu a fost foarte sigur, spunand ca nu am experienta and such, si a zis ca daca nu gaseste pe cineva cu un pret rezonabil, ma va chema. ma gandeam sai propun daca vrea sa fiu ca fotograf secundar (dar nu stiu daca sa cer si bani sau nu, pt ca fara banii aia nu am cum sa imi iau blit extern.). . . A-si vrea si o parere in legatura cu asta. Si apropo, daca este vreun fotograf prin sibiu, maine daca este vreme buna, o sa ies la o sesiune de portrete, daca vrea sa vina sa imi dea ceva sfaturi, masi bucura. Inca ceva. La nuna, sa folosesc matrix, center weight sau spot ? Si daca sa pun pe af-c sau af-s ?
Nikon D50/ 35-80mm, f.4-5.6/ nissin di466/
Andrei212
 
Mesaje: 142
Membru din: Mar Ian 10, 2012 11:33 pm
Localitate: Sibiu

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde LiviuP » Vin Ian 20, 2012 4:37 pm

AF-C, deoarece oamenii se mai si misca. Eu as lasa asa tot timpul pentru a nu imi mai face griji cu schimbarea acestei setari.

Mod de masurare: depinde de ce fotografiezi. Eu as zice ca spot este cel mai indicat, in special daca ai un singur subiect de fotografiat. Chiar si daca folosesti modul manual este bine sa alegi modul corect de masurare deoarece din cate stiu flashul pe TTL va tine cont de acesta.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde bobo-ssi » Vin Ian 20, 2012 4:48 pm

Atentie totusi la modul spot cu flash in TTL. Din cate am inteles eu (va rog sa ma corectati daca nu e asa), in mod spot flash-ul vizeaza mai mult subiectul, in mod matrix, si subiectul si fundalul. Daca este asa, uneori poti avea surprize de fundal mai intunecat. Dar aceste lucruri se pot rezolva acolo pe loc cu cateva cadre de test inainte. eu as merge pe matrix, mai ales ca 5.6 iti da o profunzime suficienta.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: prima nunta, setup low budget

Mesajde corneliu.s » Vin Ian 20, 2012 5:01 pm

Eu nu va inteleg cu 50-ul 1.8 pentru tipul acesta (incepator) de fotograf.
Are un singur body!
Face fotografii doar la restaurant!
Nu este o solutie sa schimbe obiective non stop si daca foloseste doar 50 1.8 cel mai probabil fotografiile vor iesi foarte prost incadrate. Oamenii se misca...

Andrei212, daca ai oportunitatea si vrei sa mai cochetezi cu idea de a fi fotograf la nunta, du-te ca fotograf asisten pe gratis! Asta te va pregati pentru nuntile viitoare.
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron