Acum este Dum Apr 28, 2024 9:13 am

Articole Nikonisti.ro

Clientii acuza preturile mari, fotografii explica

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Clientii acuza preturile mari, fotografii explica

Mesajde Tudor_dx » Lun Ian 30, 2012 11:05 am

In State se lucreaza cu tarife complet nerealiste, iar nuntile sunt complet regizate si bubuie de "fake".


Hmmm, or fi si multe regizate, nu zic nu, dar sa nu uitam ca 3/4 din ideile fotografiei de nunta vin de la americani. Cel mai bun exemplu este "Trash the dress".

Si oricum, eu am vazut in Romania o groaza de fotografii de nunta "fake" si regizate la modul prost. Mai mult, la noi, sunt multi clienti care vor asa ceva pentru ca au vazut ei la o alta nunta. Cel mai bun exemplu este fotografia cu ea care ii da buchetul lui. Nu cred ca am vazut vreo imagine d-asta care sa arate natural. Toate sunt fortate.

Problema mea cu explicatiile fotografului era partea cu sezonul de nunti 4 luni... Nu poti sa te plangi ca tu tragi nunti doar 4 luni. Pai si restul de 8 luni ale anului ce faci? Cureti echipamentul? Bine, specifica acolo ca mai trage si portrete pentru corporatii, dar o spune ca si cum e o chestie nefericita. Mie mi se pare foarte normal chiar daca esti specializat pe nunti, sa abordezi comercial si alte genuri. Dar din nou, asta e parerea mea.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Clientii acuza preturile mari, fotografii explica

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Feb 11, 2012 6:33 pm

La targurile de nunti de la noi fotografii care au standuri de promovare expun sculele cele mai mari din dotare.
Mai ceva ca la Photokina.
Te ducei sa vezi "poze" si un dobitoc zambitor iti spune "uite cu ce trag eu" (D2x-D3+70-200), am aparat profi, sunt profi.
In ultimii ani au mai inceput sa apara si cu portofolii, dar la asa cerere, asa oferta.

Eu cred ca lucrurile se vor mai regla in timp cand cei ce vor sa plateasca maxim 200 Euro pe eveniment vor intelege ca la banii astia nu primesti mare lucru si cand cei care cer 2000-3000 de Euro pentru imagini ultra prelucrate vor mai reveni putin pe pamant si preturile se vor intalni pe la jumatate.

Pana la urma partea artistica este cea care merita banii, de latura tehnica nici nu discutam, se presupune ca daca te bagi in asemenea business cam stii ce face diafragma, timpul de expunere si iso.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clientii acuza preturile mari, fotografii explica

Mesajde photolover » Dum Feb 12, 2012 10:00 pm

Tudor_dx scrie:
In State se lucreaza cu tarife complet nerealiste, iar nuntile sunt complet regizate si bubuie de "fake".


Hmmm, or fi si multe regizate, nu zic nu, dar sa nu uitam ca 3/4 din ideile fotografiei de nunta vin de la americani. Cel mai bun exemplu este "Trash the dress".

Pai sa nu uitam ca acolo se gaseste si Hollywood-ul: normal ca majoritatea nuntilor sunt regizate ca sa arate mirii ca vedetele de film... :mrgreen: ca sa nu mai vorbim de nuntile chiar ale vedetelor, care costa sute de mii si chiar milioane de dolari... :shock:
Apropo de justificarile fotografilor legate de costul aparaturii, a mai aparut un articol celebru in ziarul L.A. Times, in care autorul se arata socat de preturile uriase ale celor mai performante DSLR-uri: 6000 $ un D4 si 6800 un 1DX: bani cu care poti lua un automobil mediu (zice el) dar in acelasi timp, bani pe care un fotograf profesionist ii castiga intr-o singura zi de munca... (probabil daca e fotograf de nunti la Hollywood...)
photolover
 
Mesaje: 320
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron