Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde mesterul » Lun Feb 06, 2012 10:28 am

Kenwood scrie:Dilemele sunt... 18-105 + 28mm(35mm)+70-300VC Tamron sau... 16-85 + 50mmAF-D-ul F1.8 + Tamron 70-300 VC...


Eu as alege: 16-85 + 35 + 70-300 VC.
mesterul
 

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Feb 06, 2012 11:45 am

Cu 35mm 1.8 pe DX ai unghi de cuprindere echivalent 50mm pe format 24x36.
Daca ai de facut interioare la Casa Poporului e ok, altfel unghiul e prea ingust si, da, este prea tele.
Problema cu facut pasul inainte e simpla, il faci si gata, mai complicat este sa faci pasul inapoi, daca nu ai unde.
Cand folosesti un obiectiv mai wide si fotografiezi evenimente, mai ai un avantaj si anume, fiind mai aproape de subiect poti sa controlezi mai bine situatia, nu iti trec persoane nedorite prin cadru.
Cand tragi de departe esti cam izolat si lucrurile se intampla independent de vointa ta, pierzi contactul cu subiectul.
Eu am descoperit ca 28mm echivalent 24x36 este ideal, dar cred ca depinde si de obisnuinta.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde Fechete Ionut » Lun Feb 06, 2012 9:19 pm

sapand tot mai mult pe site-uri.... am ajuns la niste prime-uri... le vreau pentru indoor shooting ( nunti, botezuri, majorate,etc... )
1. Nikon 28mm AFD, F 2.8 - http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... est-report
2. Nikon 35mm F1.8 AFS- http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... kor_35_18g
3. Nikon 35mm F2 AFD - http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... est-report
4. Nikon 40mm F2.8 Macro AFS - http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... afs40f28dx

Le-am pus in ordinea in care mi-ar placea... adica cel mai wide... dar din pacate, cel mai wide, e si cel mai nasol dintre toate 4 modele.... cel putin asa zice Photozone...
Aveti careva experiente cu ele.. Toate sunt in raza 8-14 mil...
Ceva pareri ? Mersi
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Feb 07, 2012 12:15 pm

Ar mai fi de luat in calcul si 24 2.8, cu toate astea unghiul de cuprindere pe DX nu este suficient de larg pentru ceea ce iti propui sa faci.
De fapt problema la Nikon este ca pentru DX nu exista varianta de prime wide luminos si accesibil, iar cele pentru FX au 1000 de ani si nu sunt optimizate pentru digital.
Singurele prime-uri optimizate sunt 24 1.4, 35 1.4 si 85 1.4 (1.8) dar toate depasesc bugetul tau si sunt pentru FX.
28mm pe DX inseamana 42mm pe FX, pune 18-55 la 28mm si vezi daca te descurci cu incadrarea, eu inclin sa cred ca nu e suficient de larg si nu uita ca pasul in spate nu poate fi intotdeauna facut.

In ceea ce priveste rezultatele testelor de pe photozone.de, eu le-as lua doar informativ pentru ca ele provin din laboratoare in urma unor testari serioase, dar in teren lucrurile se intampla putin altfel.

Care din urmatoarele variante e de preferat?
1. Am un obiectiv fix luminos, rezolutie buna, aberatii cromatice mici, AF-S, vigneteaza foarte putin (35 1.8 si 40 2.8)
2. Am un obiectiv wide, fara motor de focalizare, mai baga si ceva aberatii cromatice, se invarte inelul de focus, face zgomot, cu rezolutia in colturi nu sta grozav si mai si vigneteaza pe deasupra.

Merg la eveniment cu ambele, in varianta 1 imi ies pozele perfect, dar din pacate toti subiectii sunt de la bust in sus, din atmosfera salii nu se vede prea mult, cadrele sunt prea stranse, nu mai am din ce sa dau crop, cand actiunea se desfasoara pe suprafata mai mica o ratez, etc.

In varianta 2, incadrez si trag, iese bine, nu perfect, dar camera mai rezolva si ea din aberatiile cromatice, chiar daca imaginile sunt putin vignetate si neclare mai pe colturi, asta urma oricum sa fac in Photoshop dupa ce as fi aplicat inainte putin sharp. In plus acolo unde nu am incadrat bine si mi-a scapat putin camera in dreapta, pot sa reincadrez sa dau crop, etc. La final e bine, clientul vede imaginile pe monitor la 10-15% din dimensiunea maxima, la print maxim A4 totul e ok.

Eu as stabili prioritatile in ordinea asta: unghi de cuprindere echivalent FX (distanta focala), luminozitate, viteza de focalizare pe primul loc pentru ca fara incadrare, lumina si focalizare nu ai ce sa mai faci la post-procesare, in schimb perceptual se poate mari prin prelucrare acutanta unei imagini (contrast, sharpness, cromatica, etc), se pot corecta acceptabil aberatiile cromatice (care sunt de ordinul a maxim 2px, daca te uiti la o imagine redimensionata ele nici nu se observa), vignetarea se poate corecta, distorsiunile se pot corecta in mare parte si ele.

Imi mentin recomandarile initiale.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde Fechete Ionut » Mar Feb 07, 2012 12:54 pm

mersi foarte fain pt sfaturi Bogdane ! !
Cred ca o sa iau un 35 F1.8 pt sedintele foto cu sarbatoritii si cate ceva cadre indoor....
Dar o sa iau si un zoom all around bun ... gen 16-85 Vr pe care ma pot baza.... Sper sa ramana bani si pentru 70-300 VC de la Tammy... Stii cumva ceva de Teleconvertoare.. ? merita luate... ? Ce ar fi mai ok pt a o da incet in modul macro... teleconvertor, tuburi extensie sau.. ceva filtre.... pt macro ( daca am inteles bine... ).
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde Fechete Ionut » Joi Feb 09, 2012 8:30 pm

mi-am tras un 35 F1.8. Prima achizitie...
Urmeaza multe alte chestii... am vazut ceva workshop de-al domnului profesor intr-ale fotografiei de eveniment, Radu Grozescu si am vazut acolo un FLASH BRACKET, daca ma exprim bine... Mi se pare un accesoriu efectiv VITAL.. si ma gandesc sa iau mai multe accesorii. Mi-am dat seama ca am nevoie si de un Calibrator ( Spyder 3 ) ( numai aici merg imediat 10 mil...
Mi se pare ca degeaba ai obiective si aparatura foarte ok, dar nu reusesti sa editezi corect fotografiile in postprocesare...
Daca ar fi amabil domnul Radu Grozescu sa ne impartaseasca unde gasim un Bracket Flash cum are dansul sau ceva asemanator( ceva mobil ) ar fi extraordinar.
F64 are ceva de genul ( link magazin online )
Multumesc
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde Merlin » Joi Feb 09, 2012 9:21 pm

Tot acolo are si modelul pe care il detine dl. Grozescu. Sapa mai bine!

P.S. - referitor la titulatura de "profesor intr-ale fotografiei..", indiferent cui ii este adresata (sa ma ierte dl. Grozescu, poate dumnealui detine cele necesare) aceasta se atribuie unei persoane care a urmat o institutie de invatamant si care in urma absolvirii ei iti da dreptul sa te numesti profesor (cu diferite specializari: lb. romana, matematica, desen, arte plastice, istorie, economie, management, etc.). Chiar sunt curios daca exista o institutie in Romania, in urma careia, dupa absolvire sa te numesti "profesor de fotografie" ...
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde Fechete Ionut » Joi Feb 09, 2012 9:36 pm

Merlin.. nu... nu gandi asa departe. la mine, profesor inseamna maestru.. priceput intr-ale fotografiei.. asta am vrut sa zic.
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde Merlin » Joi Feb 09, 2012 10:09 pm

Pai spune direct .. Maestru .. desi si aceasta notiune presupune ceva anume care face diferenta intre meserias/mester si artist. Ex. Maestrul Radu BELIGAN, Michelangelo, Verdi .. etc.

P.S. -- poate sunt mai carcotas .. imi cer scuze! http://dexonline.ro/definitie/maestru
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Mini-setup pana in 40 mil - obiective

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Feb 09, 2012 11:45 pm

Kenwood scrie: workshop de-al domnului profesor intr-ale fotografiei de eveniment, Radu Grozescu


Multumesc pentru apreciere, dar eu nu sunt profesor, doar un fotograf care mai face Seminarii si cursuri de fotografie.

Kenwood scrie:si am vazut acolo un FLASH BRACKET,


Este vorba de link magazin online. Vă rog să verificati dacă are inclusă si plăcuta de prindere a flash-ului.

O să vă mai trebuiască si un cablu dedicat.


Kenwood scrie:am nevoie si de un Calibrator ( Spyder 3 ) ( numai aici merg imediat 10 mil...


Vedeti că au apărut link magazin online.

Sunt superioare ca hardware si software, cu toate că si Spyder 3 sunt foarte bune.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori