Acum este Vin Mar 29, 2024 12:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde alex2006 » Vin Noi 30, 2012 2:23 am

Postez cateva poze de la prima nunta la care am fost ca fotograf secund. As dori niste pareri, critici.. pentru a.mi imbunatati calitatea fotografiilor. Mentionez ca am folosit un Nikon D7000 cu obiectiv 35mm 1.8 si 85 1.8G + blit nikon sb700. Multumesc
Pozele: http://www13.zippyshare.com/v/44723234/file.html
alex2006
 
Mesaje: 394
Membru din: Dum Mar 11, 2012 3:37 am

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde alex2006 » Vin Noi 30, 2012 2:27 am

am si postat cateva aici sa fie mai accesibile :D
Fişiere ataşate
 _ALX4598.jpg
 _ALX4671.jpg
 _ALX4686.jpg
 _ALX4720.jpg
 _ALX4721.jpg
 _ALX4782a.jpg
 _ALX4834.jpg
 _ALX4834.jpg
 _ALX4925.jpg
 _ALX4967.jpg
 _ALX4968.jpg
 _ALX4982.jpg
 _ALX5042.jpg
 _ALX5019.jpg
 _ALX5286.jpg
 _ALX5313.jpg
 _ALX5442.jpg
 _ALX5555.jpg
alex2006
 
Mesaje: 394
Membru din: Dum Mar 11, 2012 3:37 am

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde qdata » Vin Noi 30, 2012 7:56 pm

Nu e un inceput deloc rau in fotografia de nunta, dar consider ca sunt mici aspecte care ar trebui corectate pe viitor.

- atentie cum reglezi balasul de alb, deoarece pozele de interior in care mirii danseaza sunt cam galbui la culoare (ALX5284.jpg si ALX5286.jpg). Cu putina pricepere, lumina aia bolnava ar puta fi eliminata chiar si in faza de postprocesare.

- recomand sa nu ai timpul de expunere mai lung de 1/80, alfel persoanele pot sa apara usor miscate sau neclare. In poza ALX5019.jpg umarul miresei este clar este miscat, deoarece ai pozat cu 1/45.

- poza cu fetita aia mica (ALX4686.jpg) ar fi fost foarte draguta daca nu existau doua maini fara stapan care plutesc prin cadru. Cred ca era ok sa astepti cateva clipe pana cand persoanele respective isi retrageau mainile acasa, pentru a putea avea un cadru curat.

- cateva poze sunt cam supraexpuse, mai ales in portiunea cu rochia miresei care devine mult prea luminata si lipsita de detalii. Ar ajuta o compensare usoara a expunerii + pozat in Raw ca sa ai mai mult spatiu de manevra la postprocesare.

- ai lasat-o pe fata care tinea cosuletul fara cap! (ALX4834.jpg) Evita cu orice pret "decapitarea" celor care apar in cadru. Daca vrei sa pozezi un obiect mic tinut in mana, apropie-te si lasa cat mai putin in cadru din corpul persoanei respective. Nu taia niciodata cadrul in zona gatului, de obicei iese destul de urat din punct de vedere estetic.

Ca sugestie generala iti recomand sa faci rost de un obiectiv luminos de 2.8 cu focala variabila - iti va fi mult mai usor decat cu cele 2 obiectivele fixe. In plus nu ar strica sa inveti temeinic sa prelucrezi pozele in PS, deoarece te va ajuta imens sa imbunatatesti calitatea pozelor dupa ce le-ai facut (Curatearea pozei de lumini galbui este doar un exemplu din cate s-ar putea face.)
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde alex2006 » Vin Noi 30, 2012 10:12 pm

Multumesc frumos de sfaturi, e ceea ce asteptam, sigur ma vor ajuta mult.
La poza cu fetita, prin prezenta acelor 2 maini am vrut sa sugerez grija, faptul ca e ocrotita si rasfatata de cei dragi , mi s.a parut interesant, poate o dau prea tare in subintelesuri :D
Am inteles de la alti fotografi ca e bine sa supraexpui uneori, sunt poze de nunta, mireasa e in alb , totul ar trebui sa fie asa , alb , curat, pur si luminat :P , poate nu intotdeauna...
Mersi frumos inca odata!
alex2006
 
Mesaje: 394
Membru din: Dum Mar 11, 2012 3:37 am

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde qdata » Vin Noi 30, 2012 11:25 pm

alex2006 scrie: La poza cu fetita, prin prezenta acelor 2 maini am vrut sa sugerez grija, faptul ca e ocrotita si rasfatata de cei dragi , mi s.a parut interesant, poate o dau prea tare in subintelesuri :D

Ideea in sine este buna, dar cred ca nu a fost pusa corect in practica. Mainile din imagine sunt prea dezordonate. O singura mana de adult pe umarul drept al fetitei sau pe langa obrazul drept era suficenta. Oricum se vede clar dupa cum rade ca e o mica rasfatata :D
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde alex2006 » Vin Noi 30, 2012 11:38 pm

este este :))
alex2006
 
Mesaje: 394
Membru din: Dum Mar 11, 2012 3:37 am

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde twindesigner » Dum Dec 02, 2012 1:12 pm

Sunt complet de acord cu qdata in ceea ce ti-a explicat dar as ma adauga cateva sfaturi :

Sa ai mai multa grija la incadrari / taieturi. Nu ar strica sa iei si ceva cadre mai largi. In cazul tau unde ai folosit obiective fixe e mai greu putin pentru ca trebuie sa te misti in spate si nu intotdeauna ai spatiu dar oricum daca se poate incearca... vei putea intotdeauna sa faci crop ulterior.

Spre ex prima poza cu mirii as fi luat mai larg putin cadrul incat sa nu-i decupez mana. La fel si poza a 4-a cred ca ai lasat prea mult spatiu in partea stanga si e bine sa eviti sa apara oameni in cadru sectionati pe jumatate.

In poza 5 cu mireasa pare focus-ul facut pe rochie in zona sanilor si nu pe ochi. Incearca sa focusezi pe ochi apoi sa inadrezi cu butonul apasat jumatate dupa care tragi poza. Este si putin subexpusa dupa parerea mea.

Trage intotdeauna RAW sau RAW+jpeg pentru ca in Photoshop sau Lightroom vei putea readuce detalii din zonele arse ( rochie spre ex) sau din cele subexpuse ( costumul mirelui ) cand este cazul. Deasemenea vei putea corecta mult mai usor balansul de alb.

In foto17 cea cu mirele sincer as fi asteptat sa dispara mana aceea si sa prind un cadru doar cu el ( sau eventual il rugam sa-i inchida un buton la camasa sau sa-i aranjeze putin papionul)

Sper sa fie de ajutor sfaturile ... Succes pe viitor !
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 02, 2012 7:13 pm

Cea mai buna este ALX5313! ... desi sunt sigur ca nu ai avut in vedere decat buchetul (foarte frumos de alfel) ti-a iesit un cadru pe care participantii (principali) si titularii evenimentului o vor dori sa o aiba drept amintire.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde alex2006 » Lun Dec 03, 2012 12:15 am

multumesc pentru sfaturi, va sunt recunoscator! Acum stiu unde sa am grija si ce trebuie sa fac/ sa nu fac. Mersi incaodata!
alex2006
 
Mesaje: 394
Membru din: Dum Mar 11, 2012 3:37 am

Re: Prima nunta si la mine. Niste pareri, sfaturi, critici?

Mesajde bondyalu » Lun Dec 03, 2012 2:28 pm

Salut...esti cumva din Ploiesti?
bondyalu
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Sep 26, 2012 3:49 pm

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori