Acum este Joi Mar 28, 2024 1:19 pm

Articole Nikonisti.ro

filmare nunta cu dslr

Cea mai frumoasa zi, in imagini

filmare nunta cu dslr

Mesajde jackiee » Vin Ian 18, 2013 4:29 pm

salut, poate nu am postat bine, dar aici am nimerit, nu am mai avut timp in ultimii 2 ani sa fiu la curent cu tehnologia, imi voi face nunta in 2014 si am vazut multi cameramani ce lucreaza cu dslr, nu am luat contact cu ei deoacamdata sa cer detalii, dar e mai bun un dslr high-end nikon/ concurenta fata de o camera video normala?
si daca aveti vreo recomandare pentru filmare nunta o astespt bucuros.
jackiee
 
Mesaje: 274
Membru din: Joi Mar 18, 2010 11:28 pm

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde alex2006 » Sâm Ian 19, 2013 1:00 am

Salut , dupa parerea mea calitatea unui senzor dslr e superioara fata de camerele obisnuite. Sa.ti faci o parere http://vimeo.com/53153352 http://vimeo.com/30664247 Daca ai intrebari ne poti contacta :)
alex2006
 
Mesaje: 394
Membru din: Dum Mar 11, 2012 3:37 am

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde DudiSmith » Sâm Ian 19, 2013 2:13 pm

@ alex2006
Imi plac clipurile de pe Vimeo; ne poti da mai multe detalii despre cum au fost facute ?
Avatar utilizator
DudiSmith
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 13, 2012 9:46 am
Localitate: Timisoara

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde leonard_222003 » Mie Ian 23, 2013 10:13 pm

Filmare cu Nikon la nunta foarte rar, in afara de d800 si d4, nikon nu poate fi folosit la filmari de nunta ( lipsa diafragma in live view ).
Filmare exclusiv cu dslr se face la 3-4 operatori, cea mai intalnita varianta e 1 camera video si 1 dslr, ai profunzime de camp mica din dslr si totul in focus din camera video, camera video de top sa se apropie de senzorul DSLR-ului in lumina slaba ca sa poti sa le combini.
leonard_222003
 
Mesaje: 165
Membru din: Dum Noi 06, 2011 8:02 pm

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde Merced » Joi Ian 31, 2013 8:46 pm

Se vad diferente relativ usor cu ochiul liber intre ce a fost facut cu camera si ce a fost cu DSLR-ul. Cunosc videografi priceputi care lucreaza singuri si exclusiv cu DSLR.

Uite aici sau aici.

Si oamenii lucreaza la "scoruri" normale, sub o mie de euro pentru video din ce stiu eu.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde leonard_222003 » Vin Feb 01, 2013 2:19 am

Am auzit si eu ca unii merg solo dar mi se pare periculos, 7d, 5dmark 2, 60d, toate se incalzesc pana la urma si daca esti nevoit sa tragi non-stop 30-40 min la biserica ai pus-o, la sfarsit e cu felicitari, probabil aici DSLR-istul ia o pauza ca e in focuri aparatul si asteapta porumbeii/confeti/orez-ul afara, sau poate scoate body-ul numarul 2 si continua, pana la urma un 550d de backup nu e o avere.
Pentru un clip highlights cum vad acolo in link-uri nu e nici o smecherie sa faci cu 1 DSLR, pentru acel clip, cameramanul va folosi absolut cele mai bune cadre din toata nunta, pentru un clip de 3-4 minute, ia sa vedem cum arata toata nunta, acolo e buba.
Exteptand cei pusi de tine, in general pe video e horror, clip-uri frumoase dupa ochiul clientului dar nunta e praf, cadre miscate, balans de alb gresit, expunere proasta, compozitie care nu spune nimic si montaj de te ia somnu.
Poate ma insel si se poate si la 1 DSLR dar pana nu vad o nunta cap coada facuta de un operator nu ma grabesc sa laud asa ceva.
De combinat e mai usor acum, inainte ex1r era minimul care e 5000 euro, acum au iesit xf300/100, ag-ac130/160.
LE
Nunta e run & gun, cu DSLR-ul e mai greu asa ceva, eu nu as putea fara o camera video cu stabiizare si controale manuale usor de accesat, stiu, alearga cu steady dar ce setari mai face atunci, focus infinity si un super wide care deformeaza tot, daca ai si o miresica cu greutate e super :) .
leonard_222003
 
Mesaje: 165
Membru din: Dum Noi 06, 2011 8:02 pm

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde Merced » Sâm Feb 16, 2013 12:16 pm

Sincer, am vazut destule nunti facute cap-coada chiar cu un singur body. Cei din link-ul meu ai si back-up-uri, da' ca idee, nu prea cred ca se pune problema supraincalzirii lor.

E cam greu dupa cum spui si tu, doar pe steadicam, multi folosesc un monopied cat mai bun, de preferat cu cap fluid.

Acum depinde ce vrei tu de la filmarea de nunta. Eu prefer maxim doua ore pe cut-ul final, si un clip de 20 de minute cu rezumatul.

N-am nevoie de sapte ore de filmare la gramada cu hore de juma de ora, chestii d-astea...
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | Nissin Speedlite Di622 Mark II
Avatar utilizator
Merced
 
Mesaje: 128
Membru din: Dum Iun 17, 2012 7:28 pm
Localitate: Pitesti

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde filmarinuntihd » Mar Oct 22, 2013 2:40 am

Ok, vad ca toata lumea se refera doar la DSLR-uri aici iar omul intreba de o comparatie. Dom`le viitor mire, daca nu v-ati casatori inca, poate va ajuta sa vedeti si ce se poate face cu o camera video la nunta.

va trimit doua videoclipuri:
http://www.filmarinuntihd.com/portofoliu/filmari-nunti-sighet
http://www.filmarinuntihd.com/portofoliu/alin-si-cristina

Va rog sa fiti atent la urmatoarele aspecte: culoare, miscare si faptul ca aparatul inregistreaza punctual toate momentele.

Nu cred nici eu ca as putea filma o nunta cu altceva decat cu o camera video dar nici nu am incercat cu un dslr inca. Nu as putea zic, din cauza faptului ca am toate reglaele la indemana si pot corecta rapid expunere, focalizare, filtre, videza obturatorului, am pozitie de filmare cu control la fix.

Le iau pe rand:
Culoarea: La DSLR-uri culoarea este mai contrastanta. Numai buna pentru scurt metraje, reclame, chestii scurte intr-un cuvant pentru ca a te uita la 3-4 ore cu aceste culori iti nebunesti ochii si mintea. Practic obosesti pentru ca e mult contrast. De aceea s-a inventat camera de filmat, de aceea este mai putin contrastanta, pentru a te putea uita perioade mai lungi. La foto inteleg ca trebuie contrast mai mare dar la filmare nu-i necesar. In plus, mie mi se par culorile naturale cele de pe camere si nu dslr-uri.
Balansul de alb este mult mai usor de reglat la o camera video.
Miscarea Ei, aici nu prea sunt dslr-uri care sa egaleze o camera. Filmarea in 25p in cazul aparatelor foto nu reda miscarea liniar ca si filmarea in 50i in cazul camerelor video. Cu orice ai stabiliza aparatul foto.
Sunetul Am vazut nunti fara sunet filmate cu camere video. Adica aveau sunet dar era filmat fara noima. Oprita camera aiurea. Deci daca nimeresti un om de-asta si mai are si un aparat foto... vai si amar.
Profunzimea de camp Da, din cauza opticii si a senzorului mai mare, la dslr-uri este mai mare. Dar nu exista inca dslr care sa faca focusarea singur si bine ca sa te poti baza pe elmacar partial. Multe intro-uri facute cu aparate foto sunt cam blurate. Sau daca e ceva in sarf, e un inel sau un varf de pantof dar din pacate, cam asa e tot intro-ul. Mai nimic clar.

Apoi d-le mire, conteaza cel mai mult si cameramanul. Daca are scule scumpe, nu inseamna ca stie sa si lucreze cu ele, fie ele dslr-uri sau camere video. Se poate intampla sa dea rezultate mult mai bune din toate punctele de vedere un om care stie ce face chiar daca aparatura nu e chiar ultima aparuta.

Succes in decizia pe care o luati.

Sanatate si Casa de Piatra!
filmarinuntihd
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 22, 2013 2:08 am

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde calator » Mie Oct 23, 2013 8:38 am

alex2006 scrie:Salut , dupa parerea mea calitatea unui senzor dslr e superioara fata de camerele obisnuite. Sa.ti faci o parere http://vimeo.com/53153352 http://vimeo.com/30664247 Daca ai intrebari ne poti contacta :)

Balansul de alb este in balarii. :D Atasez si eu un video cu filmare dslr. Reclama este mai mult la stabilizare.http://www.youtube.com/watch?v=EDnnv61tNQ4
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: filmare nunta cu dslr

Mesajde agsabin » Mie Oct 23, 2013 10:12 pm

daca o sa cauti un pic , o sa vezi ca si la noi se filmeaza cu DSLR ptr efecte si claritate si ptr acel videoclip care trebuia sa ia ochii... iar grosul evenimentului este sustinut de o camera ( cel putin )...

ideea e ca daca vrei si iti poti permite , trebuie sa ai in echipa minim 2 oameni , de preferat vin 3 ( 2 DSLR care fac capturile de senzatie si o camera care sa cuprinda evenimentul ) ...

nu se poate compara filmarea DLSR cu camera ... sau cel putin nu cu cele obisnuite de la noi , ca nu am auzit sa aiba camera de filmat de la 10k euro in sus ... ca sa fie ok, sau cel putin eu nu stiu

e adevarat ca e mai greu la DSLR si cu manevrarea si cu diversele accesorii...insa calitatea e incomparabila ...
agsabin
 
Mesaje: 93
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:46 pm
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron