Acum este Joi Mar 28, 2024 2:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Primele poze de nunta

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Primele poze de nunta

Mesajde carsteaemil » Mie Iul 17, 2013 1:46 pm

Va salut pe toti,ma numesc emil ,sunt din slatina si de putin timp detin un dslr,un nikon d5100+18-55 si un blitz nikonsb-700.Eu am 16 ani,deci sunt inca ele,am fost la o nunta acum si as vrea o parere despre pozele mele de incepator,una dintre greseli o stiu,ca pun prea multa culoare,restul daca vreti sa mi le spuneti voi.Va las un link cu poze de la prima nunta.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.270147716457353.1073741827.270146799790778&type=1
carsteaemil
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:37 pm

Re: Primele poze de nunta

Mesajde vikon » Vin Aug 30, 2013 6:54 pm

unele din ele sunt slab luminate, iar in altele lumina este prea dura pe fetele mirilor.
vikon
 
Mesaje: 93
Membru din: Dum Apr 19, 2009 12:14 am

Re: Primele poze de nunta

Mesajde ady_joe » Vin Aug 30, 2013 8:29 pm

Îmi primul rand te apreciez pentru curajul care îl ai la o vârstă asa "frageda" sa mergi sa fotografiezi la o nunta... Eu am o pasiune pt fotografie de vreo 2 ani, în care am făcut peste 100 k de poze (sa nu scriu fotografii, ca nu ar fi corect) si am "scule" de 5000 euro... Dar nu as avea curaj sa ma duc încă la o nunta... Asta nu înseamnă că nu aș fi bun sau rău..doar ca nu ma simt în stare, recunosc... De aceea am spus ca ești curajos dar fără experienta, se vede din poze, eu personal nu te-aș chema sa faci poze la mine la bunta/botez, știu ca suna dur dar asta e părerea mea. Oricum cu curajul pe care îl ai, cred ca vei ajunge sa faci fotografii ok... Mult mai ok decât astea, numai bine!
Nikon D600, Nikon 50 1.8
Avatar utilizator
ady_joe
 
Mesaje: 208
Membru din: Joi Sep 29, 2011 7:39 pm

Re: Primele poze de nunta

Mesajde calator » Vin Aug 30, 2013 9:00 pm

Am vazut fotografii mai rele de atata. Un lucru este de apreciat, curajul. Eu am principiul " nu dispretui inceputurile slabe" Poate ca nisa de clienti a lui nu sunt asa de pretentiosi si atunci este ok. Multe fotografii si albume zac in sertar dupa eveniment, bine asta nu inseamna ca trebuie sa prestezi treaba prost. Cand treci la alt nivel si clientii se schimba, schimbi nisa, schimbi pretul. Succes in continure.
P.S Primul meu film AzoMures tras cu Smena 8 l-am scos afara din aparat si ma uitam la el ca la diafilm si nu intelegeam de ce nu se vede nimic :o :lol:
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: Primele poze de nunta

Mesajde carsteaemil » Sâm Aug 31, 2013 9:59 am

Multumesc pentru incurajari,si am dat si peste clienti foarte pretentiosi :D :D :D Dar la nunta asta clientii au fost destul de multumiti de poze,de la primul eveniment la care am fost si pana la ultimul am vazut clar ca am evoluat si sper sa cresc in continuare,cu cat voi merge la mai multe evenimtente cu atat voi evolua zic eu pentru ca dupa ce merg la un eveniment imi analizez pozele si cer si alte pareri si tin cont de ce greseli am facut.
carsteaemil
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:37 pm

Re: Primele poze de nunta

Mesajde calator » Sâm Aug 31, 2013 11:02 am

Intodeauna cu fiecare fotografie se invata ceva in plus. Trebuie sa fii atent la umbrele dure de pe fetele subiectilor, vizualizeaza bine scena ca nu cumva sa ai obiecte neplacute in cadru, ochii sa fie intodeuna la obiectiv, inlatura orice paparazi cu sapuniera de langa tine cand tu fotografiezi ca altfel ochii mirilor vor fi in alta parte decat la tine in obiectiv. Imbogateste-ti setup-ul cu niste umbrele, trepiede, blituri, etc. Trage RAW, macar sedinta foto ca sa poti corecta ulterior mai usor. Succes :D .
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: Primele poze de nunta

Mesajde carsteaemil » Mar Oct 08, 2013 8:40 pm

Mi-am mai imbogatit portofoliul cu alte poze,nu numai de nunta,puteti sa va uitati si sa imi spuneti o parere?
https://www.facebook.com/CirsteaEmilFotograf/photos_albums
carsteaemil
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:37 pm

Re: Primele poze de nunta

Mesajde FrateanRazvan » Lun Oct 14, 2013 10:21 pm

CarsteaEmil in ritmul asta in cativa ani ... parerea mea de point and shooter profi e ca vei fi un fotograf cu mare cautare in zona ta , imi plac fotografiile tale , se vede ca faci din pasiune iar fotografiile spun asta , respect ca ai avut curaj sa incepi de tanar o meserie cu multe responsabilitati mai ales ca e vorba de fotografie de nunta unde dupa parerea mea este mult mai dificila decat cea de studio decat cea fashion , wildlife si sport deoarece ai in vizor niste momente unice in viata unor oameni si totul trebuie sa iasa cat se poate de bine momentele find irepetabile pentru subiecti , comparativ cu fotografiile de studio unde poti relua un zambet sau un gest de 10 ori pana e totul ok , respect maestre :) spor la treaba nu te lasa , ca unele poze nu sunt foarte luminate sau nuj ce aici le rezolvi in post procesare daca eu rezolv problema asta cu fishiere jpg cu fishiere raw in lightroom va fi floare la ureche , bafta.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Primele poze de nunta

Mesajde FrateanRazvan » Lun Oct 14, 2013 10:28 pm

ady_joe scrie:Îmi primul rand te apreciez pentru curajul care îl ai la o vârstă asa "frageda" sa mergi sa fotografiezi la o nunta... Eu am o pasiune pt fotografie de vreo 2 ani, în care am făcut peste 100 k de poze (sa nu scriu fotografii, ca nu ar fi corect) si am "scule" de 5000 euro... Dar nu as avea curaj sa ma duc încă la o nunta... Asta nu înseamnă că nu aș fi bun sau rău..doar ca nu ma simt în stare, recunosc... De aceea am spus ca ești curajos dar fără experienta, se vede din poze, eu personal nu te-aș chema sa faci poze la mine la bunta/botez, știu ca suna dur dar asta e părerea mea. Oricum cu curajul pe care îl ai, cred ca vei ajunge sa faci fotografii ok... Mult mai ok decât astea, numai bine!

Ady_joe cu siguranta iti vei schimba parerea in cativa ani de acum inainte despre baiat , faci fotografii de 2 ani ai tras peste 100k folosesti echipament de mii de euro , ar trebui sa te simti in stare , daca Emil are curajul sa o faca (probabil nu are echipament de 5k euro) ar trebui sa o faci si tu daca spui ca poate ai fi bun , probabil nu l-ai chema deoarece ai vazut multe cadre in 2 ani si esti mai critic dar o persoana un om decent va aprecia fotografiile realizate de el si dc nu si multi profesionisti care luand in calcul varsta si experienta sunt niste fotografii foarte reusite cu o incadrare spun eu foarte ok(parerea mea de point and shooter).Stima
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Primele poze de nunta

Mesajde carsteaemil » Joi Oct 17, 2013 5:55 pm

Multumesc pentru aprecieri.
carsteaemil
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 17, 2013 1:37 pm

Următorul

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori