Acum este Joi Mar 28, 2024 12:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Tavan lemn

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Re: Tavan lemn

Mesajde gabyte00 » Vin Iun 27, 2014 10:47 am

Youtube ai încercat? Sunt tone de tutoriale filmate cu experimente şi soluţii pentru diferite situatii cu exemple cu tot.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Tavan lemn

Mesajde cata8_6 » Vin Iun 27, 2014 11:50 am

Am cautat ceva pe youtube dar probabil nu suficient de bine.O sa ma documentez si revin cu eventualele neclaritati.Multumesc
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Tavan lemn

Mesajde io_bri » Sâm Iun 28, 2014 2:54 pm

Dupa cum s-a mai spus aici nu poti primi o reteta, intrebarea este prea generica; daca tavanul este alb, plan si la o inaltime "normala" poti face bounce; daca este cu forme ciudate, sau prea inalt (si ti-ar minca prea mult din lumina reflectata) sau cu culori ciudate (care iti vor altera caracteristicile luminii) atunci va trebui sa alegi alte solutii (de pilda sa faci bounce din perete sau alta suprafata alba, sau dintr-un reflector tinut de cineva, sau...) - sint prea multe posibilitati ca sa poti primi o reteta. Daca vrei poti citi aici despre tehnici de fotografiere cu flash-ul, on si off-camera (omul are practic un site intreg pe aceasta tema, si inca vreo 3 carti); capitolul despre flash bouncing (introductiv, din el pleaca link-uri spre altele, grupate toate in primul link) este aici: http://neilvn.com/tangents/flash-photography-techniques/bouncing-flash/ - spor la citit! (doar sa ai timp, atit pentru citit cit mai ales pentru experimentat ulterior :) )
io_bri
 
Mesaje: 86
Membru din: Dum Oct 21, 2012 12:33 pm
Localitate: Timişoara

Re: Tavan lemn

Mesajde cata8_6 » Dum Iun 29, 2014 8:01 pm

@io_bri multumesc mult, imi e f util link-ul
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Anterior

Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator