Acum este Vin Mar 29, 2024 9:45 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie de nunta in natura

Cea mai frumoasa zi, in imagini

Fotografie de nunta in natura

Mesajde fotografu » Sâm Feb 14, 2015 7:23 pm

As dori sa va dati o parere despre aceasta fotografie ; greseli dar si ce este bun in ea:

Imagine
O fotografie reusita inseamna sa fi la locul potrivit in momentul potrivit.
fotografu
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Sep 14, 2012 1:00 pm

Re: Fotografie de nunta in natura

Mesajde puiugrapy » Sâm Feb 14, 2015 7:29 pm

mie imi place.Poate era mai bine daca incadrai mirii putin mai jos ,sa respecte regula treimilor
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: Fotografie de nunta in natura

Mesajde CRC » Sâm Feb 14, 2015 9:11 pm

E frumoasa, dar mi se par cam departe si neinsemnati :D
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: Fotografie de nunta in natura

Mesajde moaartea » Dum Feb 15, 2015 4:16 pm

primul instinct cand am vazut poza am vrut sa zic ca puteai sa mai cropezi putin din dreapta, cam asa:

nunta-2-960x447~.jpg


dar dupa ce am vazut toata poza(pe blog imi afisa doar o parte din poza, adica blogul cropa o parte)atunci am vazut ca miri sunt aproape perfect in mijlocul imaginii si asta in general nu e ok...decat poate daca vrei rezultatul final sa fie cam asa:


(mi-a luat fix 10 secunde ca sa fac din poza originala varianta asta asa ca nu am fost ff atent la detalii...bineintesel ca daca se mai cloneaza unele chesti arata si mai bine...si mai reala)

oricum poza originala dupa mie e foarte bun conceptul, si realizarea putea sa fie putin mai buna daca se dadea mai multa atentie la incadrare. oricum felicitari, cu putine mici imbunatatiri se poate realiza o poza ff frumoasa si interesanta chiar si din ce ai pozat tu atunci, pt ca ai avut lumina buna, si asta e cel mai important.

a...si cerul ala ar si mai ok sa fie mai inchis...adica sa il inchizi cu 1-2 trepte si miri sa ii luminezi putin mai mult, asta in post, ca ochiul cand te uiti la poza sa se duca pe miri si nu pe cerul din spatele lor, ceva in genul de mai jos, doar ca daca lucrezi pe raw rezultatele vor fi mult mai bune, si la fel daca lucrezi mai precis si nu dai cu pensula si peste miri =), oricum cred ca intelegi ce vreau sa zic....

moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie de nunta in natura

Mesajde RPP » Lun Feb 16, 2015 12:57 pm

Imi place, dar cu acelasi comentariu legat de un pic de crop in dreapta. N-as taia de jos, tocmai ca acolo ai liniile(umbrele) care-ti trimit privirea spre subiect. Daca le tai, ai aruncat o mare din liniile conducatoare si accentul pe cuplu o sa fie diminuat.

Nu sunt fan al manarelilor extreme gen mirror-ul facut de moaartea dar trebuie sa recunosc ca totusi ma gadila in mod placut la privire. Probabil din cauza ca acum sunt de ori mai multe linii care duc spre subiect si totul e centrat pe asta. Asta e un f. bun exemplu ca regula treimii nu e o regula universala.

Daca e sa fiu carcotas, nu prea vad ce legatura are padurea din Mordor cu preafericitul cuplu. Adica par din povesti diferite. Dar astea sunt rautati. Per ansamblu e interesanta ideea si fotografia cel putin ineresanta.

In final dupa cum vezi, tine de gustul fiecaruia, mici amanunte pe care unii sau altii le-ar face un pic diferit. Important e ca 95% impactul visual al fotografiei este interesant si placut.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Fotografie de nunta in natura

Mesajde fotografu » Lun Feb 16, 2015 5:58 pm

mersi de sfaturi
O fotografie reusita inseamna sa fi la locul potrivit in momentul potrivit.
fotografu
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Sep 14, 2012 1:00 pm


Înapoi la Fotografie de nunta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron