Acum este Mar Iun 04, 2024 10:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Albastru

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: Albastru

Mesajde mishuf » Vin Iun 07, 2013 9:12 am

Imagine
mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

Re: Albastru

Mesajde bzagan » Vin Iun 07, 2013 9:45 am

Foarte bun, placut cromatic, felicitari.

Poti spune si focala folosita la fiecare?
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Albastru

Mesajde mishuf » Vin Iun 07, 2013 9:57 am

multumesc bzagan!
30 sec. la f/13 si 11mm, ISO100. Am folosit Tokina 11-16mm si un filtru Big Lee Stopper
mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

Re: Albastru

Mesajde Tudor_dx » Vin Iun 07, 2013 9:59 am

Buna treaba! :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Albastru

Mesajde mishuf » Vin Iun 07, 2013 10:13 am

multumesc Tudor
mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

Re: Albastru

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iun 07, 2013 11:36 am

Foarte bune ambele cadre!
Interesante si diferentele intre albastrul lui dioneanu si cel al lui mishuf: emisferele diferite sa fie cauza?!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Albastru

Mesajde dioneanu » Vin Iun 07, 2013 11:50 am

Albastrul meu este intentionat , din procesare. Imagine SOOC avea alta tonalitate. Deci nu are legatura cu locatia geografica.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Albastru

Mesajde bzagan » Vin Iun 07, 2013 12:31 pm

dioneanu scrie:Imagine
The end of all fears

Problema cu acest cadru este ca nu are perspectiva mai deloc, seamana cu un crop. Prelucrarea tine de gusturi. Mie personal nu-mi place, produce depresie. Dar repet, tine de gusturi.

Despre fotografia lui mishuf n-are rost sa spun nimic, este atat de buna. Se completeaza perfect, tehnica folosita, tonalitate naturala, deformarile specifice focalei sunt superb folosite in acest ansamblu.

Pe tine nu te-au ajutat nici norii, nici focala... te puteai folosi de pietre ca sa induci o perspectiva mai pronuntata. Este statica, prea statica. Poate asta ai vrut sa transmiti.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Albastru

Mesajde dioneanu » Vin Iun 07, 2013 1:17 pm

bzagan scrie:Problema cu acest cadru este ca nu are perspectiva mai deloc, seamana cu un crop. Prelucrarea tine de gusturi. Mie personal nu-mi place, produce depresie. Dar repet, tine de gusturi.

Despre fotografia lui mishuf n-are rost sa spun nimic, este atat de buna. Se completeaza perfect, tehnica folosita, tonalitate naturala, deformarile specifice focalei sunt superb folosite in acest ansamblu.

Pe tine nu te-au ajutat nici norii, nici focala... te puteai folosi de pietre ca sa induci o perspectiva mai pronuntata. Este statica, prea statica. Poate asta ai vrut sa transmiti.

Nu vreau sa ma contrazic cu tine dar perspectiva si crop nu se exclud reciproc. Daca scoti 2 pixei dintr-o parte tot crop se cheama si nu schimba in nici un fel perspectiva.
In rest sunt parerile tale personale, iti multumesc pentru ele chiar daca nu le impartasesc. Apropos, imaginea aceasta este una dintre cele mai populare imagini ale mele pe flickr.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Albastru

Mesajde mishuf » Vin Iun 07, 2013 3:58 pm

@bzagan, multumesc inca odata pt aprecieri:)

eu unul, sunt un mare fan al fotografiilor lui Dragos...si recunosc ca m-a inspirat de la inceput si ma inspira in continuare sa ajung si eu la nivelul lui odata:)

@bogdan
multumesc:) mi-a trebuit o nuanta mai calda de albastru pt culoarea stancii si lumina care a cazut pe ea...albastrul lui Dragos merge cu raceala pietrelor si banuiesc, a marii..
mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator