Acum este Dum Iun 23, 2024 10:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Astrofotografie

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: Astrofotografie

Mesajde A.Cascatau » Vin Aug 26, 2011 11:19 am

Nu inteleg de ce este o aventura, cand obiectivul tau are scara de focalizare. Ia-ti o lanterna sau o sursa de lumina la tine ca sa vezi scara de focalizare, setezi obiectivul pe infinit si cam atat.

De asemenea, forma de carlig de la perseide cred ca putea fi evitata setand aparatul pe exposure delay mode, asta daca body-ul tau are asa ceva, stiu ca de ex D90 are.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Astrofotografie

Mesajde mflorian » Vin Aug 26, 2011 12:07 pm

A.Cascatau scrie:Nu inteleg de ce este o aventura, cand obiectivul tau are scara de focalizare. Ia-ti o lanterna sau o sursa de lumina la tine ca sa vezi scara de focalizare, setezi obiectivul pe infinit si cam atat.
Teoretic e simplu. Practic, scara aia e doar de decor. Cred că a rămas acolo numai din inerţie, de pe vremea obiectivelor cu reglaj de focalizare exclusiv manual.
A.Cascatau scrie:De asemenea, forma de carlig de la perseide cred ca putea fi evitata setand aparatul pe exposure delay mode, asta daca body-ul tau are asa ceva, stiu ca de ex D90 are.
Ştiu cum se pozează cu timpi lungi. Mai complicat e să nu te ciocneşti de trepied în beznă.
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Astrofotografie

Mesajde mflorian » Sâm Aug 27, 2011 8:54 pm

Între timp m-am lămurit cum se poate face, noaptea, focalizare manuală de precizie: cu masca Bahtinov. Am încercat-o, merge la fix. Chiar şi una rudimentară, desenată cu carioca neagră pe un filtru UV (care, în sfîrşit face şi el ceva util).
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Astrofotografie

Mesajde cozmin campeanu » Sâm Aug 27, 2011 10:06 pm

mflorian scrie:Între timp m-am lămurit cum se poate face, noaptea, focalizare manuală de precizie: cu masca Bahtinov. Am încercat-o, merge la fix. Chiar şi una rudimentară, desenată cu carioca neagră pe un filtru UV (care, în sfîrşit face şi el ceva util).


salut,
cand iti faci timp raspunde-mi si mie te rog :)
am cautat pe net detalii referitoare la masca Bahtinov, am vazut cum arata, pe youtube cum se foloseste, dar nu prea am inteles principiul, poate ma poti lamuri tu daca zici ca ai folosit-o cu succes.
am inteles ca se ia o bucata de carton negru mat, se decupeaza acele fante in forma de Y si se ataseaza cumva in fata obiectivului. de aici si nelamurirea mea : daca este lipita de lentila teoretic partile opace dintre fantele mastii nu sunt sesizabile prin vizor, apare tot o imagine de ansamblu. cum se face focalizarea ?
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Astrofotografie

Mesajde mflorian » Dum Aug 28, 2011 9:02 am

mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Astrofotografie

Mesajde cozmin campeanu » Dum Aug 28, 2011 10:52 am

ms mult de ponturi. dau o bere :)
mi-am confectionat singur o masca si am s-o folosesc pe 70-300.deoarece nu-i un obiectiv luminos, probabil voi avea timpi mai mari de expunere, sper sa iasa ceva.
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Astrofotografie

Mesajde Catalin M. T. » Dum Aug 28, 2011 5:00 pm

Pt. a face focalizarea cu 70-300mm pt astrofoto nu iti trebuie masca, ci numai o stea mai stralucitoare, AF-ul va functiona...numai sa ai steaua pusa pe un punct de focalizare din vizor in timpul operatiunii. Eu asa folosesc 70-300mm pt astrofoto si de fiecare data e fara eroare focalizarea. Am observat ca se poate face AF cu Nikon pe stea stralucitoare de la o focala ~70-80mm in sus. ;)
Nikon D40X, Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6, 50mm f/1.8; Tamron 28-75mm f/2.8, 70-300mm f/4-5.6; Speedlight SB-600
http://catalinmt.deviantart.com/gallery/
http://catalinmt.daportfolio.com/
Avatar utilizator
Catalin M. T.
 
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 27, 2009 11:15 am
Localitate: Turda, Romania

Re: Astrofotografie

Mesajde cozmin campeanu » Dum Aug 28, 2011 7:37 pm

Catalin M. T. scrie:Pt. a face focalizarea cu 70-300mm pt astrofoto nu iti trebuie masca, ci numai o stea mai stralucitoare, AF-ul va functiona...numai sa ai steaua pusa pe un punct de focalizare din vizor in timpul operatiunii. Eu asa folosesc 70-300mm pt astrofoto si de fiecare data e fara eroare focalizarea. Am observat ca se poate face AF cu Nikon pe stea stralucitoare de la o focala ~70-80mm in sus. ;)


nu te contrazic, dar la mine n-a functionat :(. eram la munte, la o distanta considerabila de orice sursa de lumina artificiala, cerul super senin, muuulte stele. am focalizat pe steaua polara (am mers pe principiul ca e si stralucitoare si statica), dar nu a mers. ulterior m-am folosit de live view si obiectivul scos de pe AF, iar cu functia + am marit la maxim imaginea de pe display pana ce steaua se vedea rezonabil, am declansat pe bulb (voiam sa scot traseul stelelor), dar a iesit un mega fiasco.
sper sa fie o noapte seninta in Buc in seara asta pt a reincerca autofocusul ,dar si masca Bahtinov.

ms Catalin pt raspuns cat si mflorian pt pont ;)
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Astrofotografie

Mesajde mflorian » Lun Aug 29, 2011 5:31 pm

Am pozat Andromeda şi cu obiectivul de 90mm. Parcă se disting ceva mai multe detalii, începe să se vadă şi M110:
mflorian
 
Mesaje: 225
Membru din: Mie Oct 20, 2010 2:43 pm

Re: Astrofotografie

Mesajde cozmin campeanu » Lun Aug 29, 2011 7:51 pm

felicitari. se vede o diferenta fata de 50mm. te-ai gandit s-o treci prin noise ninja ?
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator