Acum este Dum Apr 28, 2024 5:58 am

Articole Nikonisti.ro

In parc

Cadre naturale in diverse ipostaze

In parc

Mesajde Doruletz » Vin Apr 15, 2011 8:05 pm

Sunt incepator in fotografie. As dori sa stiu ce este OK si ce nu este la aceasta imagine ( realizata cu D3100 ).
Multumesc!
Fişiere ataşate
DSC_0012.JPG
Doruletz
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 05, 2011 1:08 pm

Re: In parc

Mesajde cozmin campeanu » Dum Apr 17, 2011 10:25 am

salut,
eu as fi incadrat altfel cadrul, pt a nu se vedea acea iarba + inceputul de balustrada din partea stanga de jos, si incearca sa te feresti ca linia orizontului sa-ti desparta cadrul in doua jumatati egale, este cam anost. da un search pe forum dupa regula treimii si incearca s-o folosesti.
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: In parc

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Apr 17, 2011 11:15 am

Doruletz scrie:Sunt incepator in fotografie. As dori sa stiu ce este OK si ce nu este la aceasta imagine ( realizata cu D3100 ).
Multumesc!


Tehnic este relativ OK.

Imaginea este un exemplu perfect despre fotografierea „peisajelor” cu obiective wide fără a avea un prim plan bine ales.

Toate elementele sunt undeva departe si te intrebi care este subiectul imaginii si scopul pentru care a fost facuta fotografia.

Chiar pentru o fotografie documnetara, nu e clar ce ai vrut sa scoti in evidenta, lacul, restaurantul sau copacii de pe mal. Nici lumina nu a prea fost de ajutor.

Repet, tehnic este in parametri, deci data viitoare mai multa atentie la alegerea subiectului si la compozitie.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: In parc

Mesajde Doruletz » Dum Apr 17, 2011 1:49 pm

Multumesc pentru opinii. Voi incerca sa tin cont de observatiile facute. O zi buna!
Doruletz
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 05, 2011 1:08 pm

Re: In parc

Mesajde Doruletz » Dum Apr 17, 2011 1:53 pm

Multumesc pentru sfaturi. Desi am citit despre lucrurile despre care le-ai amintit, am uitat de ele atunci cand am facut fotografia! Promit sa tin cont de ele pe viitor!
O zi buna!
Doruletz
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 05, 2011 1:08 pm


Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori