Acum este Joi Mai 09, 2024 9:02 pm

Articole Nikonisti.ro

De prin lume adunate...

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: De prin lume adunate...

Mesajde sammurai » Dum Iun 10, 2012 6:02 am

Frumoase pozele, la poza 9.jpg (poteca in padure), poti pune si varianta fara conversie WB ?
D7100 | Nikkor 105mm f/2.8G AF-S VR II | Sigma 150-500mm HSM OS | Nikkor 18-55 DX II
sammurai
 
Mesaje: 89
Membru din: Vin Oct 14, 2011 1:58 am

Re: De prin lume adunate...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iun 10, 2012 8:28 am

ruxandy scrie:Revenind la minusurile despre care vorbeai, eu fiind perfectionist de fel, as vrea sa stiu, macar in mare, ce anume ar trebui sa imbunatatesc ca sa nu mai existe minusuri pe viitor. Mersi! :)


E greu in formatul asta sa fac aprecieri: ex. la poza nr. x nu e buna incadrarea, la y nu e bun contrastul etc. si nici nu prea cred ca se pot face astfel de aprecieri de natura artistica; fiecare vede altceva privind un tablou sau o fotografie (mie personal Mona Lisa nu mi se pare ceva deosebit, ci mi se pare ca se inscrie perfect in tehnica si viziunea de la vremea respectiva, ba a mai fost si facut la comanda); singurele aprecieri care pot fi facute sunt cele legate de realizarea tehnica.
Poate ca ar fi si aici (tehnica) ceva de spus, dar nu stiu cita utilitate au in practica zilnica; ma gindesc ca e greu de tinut minte setari pentru anumite cadre si situatii de lucru si mai ales folosite in conditii diferite, chiar daca la o prima impresie par asemanatoare. Fiecare isi formeaza un mod de "lucru" cum i se pare mai comod si mai util pentru a obtine rezultate bune. Mie de exemplu mi-e greu/incomod/lene sa folosesc trepiedul si apelez la stabilizarea obiectivelor, dar sunt cazuri in care tot nu obtin mare lucru; incerc sa ma folosesc de garduri/ziduri/bolovani/etc. pentru a stabiliza mai bine, dar nici asa de multe ori rezultatele nu sunt cele dorite; alteori reusesc cadre bune pe care le fac "orbeste" si cu o singura mina ;)

Marea majoritate a pozelor tale postate fac parte din categoria de vacanta: ai fost acolo, ti-a placut, ai fotografiat in conditiile date (chiar daca era fix la amiaza si lumina era prea dura, desi stiai asta). Printre ele sunt si cadre cu pasari, unele chiar bune (cea cu pescarasului care plonjeaza in apa dupa peste) dar altele clasice/comune si unele care au chiar si focusul un pic precar; la fel sunt poze facute la moment, nu cum face Mircea Berzegheanu care isi pune flashuri, sta la pinda ore intregi ... Poza cu sotia in apa, la malul marii nu are ce cauta aici: e o poza personala, o amintire de undeva si daca nu a fost facut in scop comercial, eu nu-i prea vad rostul. Cele de portret in schimb sunt bune; unele pot fi schimbate prin crop, dar asta poti incerca singur si compara rezultatele. Cele de noapte ... sunt de noapte, iar aici tehnica si experienta isi spun cuvantul; nu sunt rele, dar probabil ca vei obtine rezultate mai bune pe viitor.

Nu-mi propun niciodata sa critic (mai ales dpdv artistic) ci eventual sa dau unele sfaturi cu privire la realizarea tehnica, si aici in cazuri extreme cum ar fi sub/supraexpuneri evidente si contrast/sharpnes unde cred ca ar fi cazul.

In "mare" cam astea ar fi recomandarile mele: informatii sumare asupra locului, calupuri mai mici si stucturate pe un loc sau tema (de ex. faleza, litoral, Austria etc.) si o alegere mai atenta a cadrelor postate(pozele de familie si personale trebuie sa ramina asa).

Succes in continuare!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: De prin lume adunate...

Mesajde ruxandy » Dum Iun 10, 2012 8:47 am

Bogdan Dulgheru scrie:Poza cu sotia in apa, la malul marii nu are ce cauta aici: e o poza personala, o amintire de undeva si daca nu a fost facut in scop comercial, eu nu-i prea vad rostul. Cele de portret in schimb sunt bune; unele pot fi schimbate prin crop, dar asta poti incerca singur si compara rezultatele.


Pentru o clipa am crezut ca esti Clarvazatoarea Ildiko sau ceva, pentru ca puteam sa jur ca nu am pus poza cu sotia in mare si intr-adevar nu e, pentru ca dupa cum bine spui, nu are ce cauta aici. :lol:
Dupa aceea am vazut ca am pus-o la categoria "Fotografii realizate cu obiectivele Nikkor", lucru care s-a intamplat din greseala, intentia era sa le postez doar pe cele de noapte. :)

Oricum, multumesc de recomandari, critici si aprecieri. Intotdeauna sunt binevenite. ;)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: De prin lume adunate...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iun 10, 2012 9:21 am

Asta e dovada ca nu ma arunc in comentarii pripite, iar sfatul meu cu calupurile mai mici s-ar putea sa conduca la ceva constructiv. Oricum o poti elimina din panoul utilizatorului.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: De prin lume adunate...

Mesajde ruxandy » Dum Iun 10, 2012 9:32 am

Gata, am rezolvat-o. Mersi :)
O sa iti urmez sfatul si voi incerca sa pun calupuri mai mici iar pe viitor, cand consider ca am suficient material care sa merite, voi face si un site.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: De prin lume adunate...

Mesajde ruxandy » Dum Iun 17, 2012 11:13 am

Fişiere ataşate
 IMG_3451C.jpg
Budapesta - Trasa cu o compacta/bridge Canon acum vreo 5 ani.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: De prin lume adunate...

Mesajde ruxandy » Dum Iul 01, 2012 6:06 pm

Minunata Grecie - Peninsula Sithonia, Halkidiki
Fişiere ataşate
 18.jpg
 17.jpg
 16.jpg
 15.jpg
 14.jpg
 13.jpg
 12.jpg
 11.jpg
 10.jpg
 9.jpg
 8.jpg
 7.JPG
 6.jpg
 5.jpg
 4.jpg
 3.jpg
 2.jpg
 1.jpg
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: De prin lume adunate...

Mesajde ruxandy » Dum Iul 01, 2012 6:07 pm

Minunata Grecie - Continuare
Fişiere ataşate
 24.jpg
 23.jpg
 22.jpg
 21.jpg
 20.jpg
 19.jpg
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori