Acum este Sâm Mai 18, 2024 2:32 am

Articole Nikonisti.ro

opinie

Cadre naturale in diverse ipostaze

opinie

Mesajde dumitrescuclaudiu » Sâm Apr 07, 2012 10:32 am

as dorii daca se poate atunci cand postati aceste fotografii minunate sa specificati echipamentul si setarile ca sa ne inspiram si noi incepatorii degeaba le vedem si ne minunam daca nu avem ceva de invatat exact ca la concursul nikon se cauta fotografia lunii ar fii de mare ajutor
dumitrescuclaudiu
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Dec 05, 2011 9:06 pm

Re: opinie

Mesajde emil » Sâm Apr 07, 2012 11:35 am

La foarte multe poze daca dai click dreapta si "Proprietati"(depinde de browser cum anume ii spune), iti apar setarile camerei, inclusiv camera folosita. Singura informatie lipsa este obiectivul, aparand doar distanta focala folosita si diafragma.
La unele poze trebuie sa dai click pe poza, iti va aparea in format mai mare si abia atunci apar setarile.

Pe de alta parte, setarile si echipamentul folosit nu cred ca conteaza asa de mult, sunt multe poze care pot fi obtinute cu echipament de 2-3000 ron dar si cu echipament de 50.000 ron, depinde foarte mult ce face fotograful, nu degeaba este zicala ca : "conteaza mai mult ce e in spatele camereie decat ce camera e" ;)
E adevarat ca de ex fotografii wildlife e destul de greu sa faci fara echipament special, dar nu e imposibil.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: opinie

Mesajde costisefu » Sâm Apr 07, 2012 11:41 am

si conteaza sa umbli, ca daca lucrezi zi lumina si apoi acasa, nu prea ai sanse. de-asta arta favorizeaza oamenii cu timp liber si calatorii, drumetii. In Bucuresti nu o sa poti fotografia niciodata caruta cu boi, de exemplu, sau flori de colt.
Unii devin artisti din coincidenta.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm


Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori