Acum este Mie Iun 05, 2024 4:45 am

Articole Nikonisti.ro

Albastru

Cadre naturale in diverse ipostaze

Albastru

Mesajde dioneanu » Dum Feb 24, 2013 12:16 pm

Imagine
Lonely in a sea of dreams
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Albastru

Mesajde dioneanu » Dum Feb 24, 2013 12:16 pm

Imagine
The boulevard of broken steps
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Albastru

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Feb 24, 2013 2:27 pm

Daca o transformare in BW are o oarecare logica (eventual SEPIA), transformarile colorate, pentru mine cel putin, mi se par a fi exagerari; probabil ca tenta de rosu ar fi atribuita peisajului de pe Marte (asa cum ne este el prezentat de dotarea NASA, cu WB pus pe auto ;) )
Sigur, exista deja plug-in-uri bazate pe deviatii/variatii ale monotonului RBG, dar si acelea imi fac impresia unei lipse de inspiratie (fotografia RGB e banala ... hai s-o facem mai interesanta "tragind-o"spre cyanogen sau ... pop-art).
Cum numarul culorilor este infinit, utilizarea lor va duce cu siguranta la scaderea valorii unei fotografii si poate chiar la o imagine plictisitoare ("am mai vazut-o si parca 'pe verde arata' mai bine").

Mie mi s-ar parea interesant un peisaj marin vazut printr-un filtru IR. Probabil ca si arhitectura cu expunere lunga va fi la fel de interesanta.

Daca Picasso a avut o perioada "blue", nu vad de ce nu ar avea si dioneanu (mishuf) una totusi :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Albastru

Mesajde dioneanu » Dum Feb 24, 2013 9:46 pm

Multumesc entru asemanarea cu Picasso :D
In general peisajele marine color au un tint fie albastru (rece) sau rosiatic-portocaliu (cald) depinzand de lumina, conditii atmosferice, filtre folosite si evident ceea ce vrea fiecare fotograf sa exprime. Am dorit o serie de peisaje marine albastre, reci, care sa fie in concordanta cu vremea din Danemarca.
Nu va aparea in viitor varianta rosie, verde sau galbena (char daca eventualii admiratori isi doresc cu infocare :lol: ), poate doar o varianta alb-negru.
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Re: Albastru

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Feb 25, 2013 8:43 am

dioneanu scrie:...
In general peisajele marine color au un tint fie albastru (rece) sau rosiatic-portocaliu (cald) depinzand de lumina, conditii atmosferice, filtre folosite si evident ceea ce vrea fiecare fotograf sa exprime. Am dorit o serie de peisaje marine albastre, reci, care sa fie in concordanta cu vremea din Danemarca.
...


Asta e si motivul pentru care m-am gindit la IR: contrast mare intre cald si rece; s-ar putea ca rezultatele sa fie intr-adevar "altceva". (cum vor aparea, in IR, elementele metalice ale cladirilor care sunt incalzite de soare?)
Deasemenea, mi se pare mai interesant sa evidentiezi "caldura" acolo unde ea aparent lipseste, iar peisajele nordice in general abunda in raceala foarte natural; poate la fel de interesant sunt si peisajele mediteraneene in care sa fie subliniata raceala, ele fiind preponderent dominate de culori calde.

Oricum si varianta blue imi place (poate chiar mai mult decat cea BW?) si sunt sigur ca si aceasta serie va avea succes!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Albastru

Mesajde CTz » Mar Feb 26, 2013 2:20 pm

Prima mi se pare foarte buna. Eventual fara vignetare (desi s-ar putea sa fie mai reusita asa)...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Albastru

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 26, 2013 2:44 pm

Tonarea mi se pare potrivita pentru ambele fotografii, care de altfel imi plac foarte mult. Buna treaba.

Bogdan, unora le place tenta rece, eu fiind unul dintre ei. De cand trebuie sa fie toate fotografiile calde?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Albastru

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Feb 26, 2013 5:16 pm

Cine a spus ca toate fotografiile trebuie sa fie calde? Eu in niciun caz...
Si mie imi place blue (chiar bleu-marin) si chiar tonarea facuta, dar odata intrat pe aceasta "cale" sunt sanse mari sa se exagereze in general.
Daca folosirea B/W are rolul de a minimiza impactul culorii, atentia fiind indreptata spre detalii, virarea fotografiei spre o anumita culoare poate duce la imagini banale, care nu atrag nici prin detalii si nici prin culoare, chiar daca originalul e foarte bun.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Albastru

Mesajde Tudor_dx » Mar Feb 26, 2013 5:22 pm

Evident, daca te apuci sa virezi constant imaginile, indiferent de subiect si atmosfera, ajungi sa pici in banal, dar nu mi se pare in cazul lui dioneanu.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Albastru

Mesajde dioneanu » Mie Mar 13, 2013 7:48 am

Imagine
The end of all fears
dioneanu
 
Mesaje: 140
Membru din: Mar Apr 17, 2012 1:17 pm
Localitate: Copenhaga

Următorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron