Acum este Joi Apr 18, 2024 6:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Fulgere prin bucuresti

Cadre naturale in diverse ipostaze

Fulgere prin bucuresti

Mesajde vladyk » Vin Aug 07, 2015 11:04 am

Salut,

Am asteptat 3 nopti pana cand in sfarsit mini furtunile care s-au perindat prin bucuresti sa imi intre in cadru :)
Am pus doua aparate Nikon d5100 pe trepied respectiv un mini dolly, am setat shuter speed-ul pe bulb, diafragma f8 si f11, m-am chinuit sa focalizez la infinit cu ambele obiective ( un 55-200mm si un sigma 15-80, a si am jonglat si cu un nikkor 35mm) am stins lumina in camera, am tras plasa de tantari si cu telecomanda in mana a inceput panda entuziasmanta sub stricta supraveghere a liliecilor care dadeau tarcoale ferestrei ( ma simteam ca un copil care primeste ciocolata dupa indelungi rugaminti :)) )

Daca aveti critici si sau sugestii le astept cu mare drag

P.s: am tras RAW si m-am jucat in photoshop un pic ( majoritatea compozitilor sunt cropuite pentru ca am tras destul de wide )
Fişiere ataşate
 TEST1_forum.jpg
 TEST6_1.jpg
 TEST5_1_forum.jpg
 TEST6_forum.jpg
 TEST7_forum.jpg
 TEST8_forum.jpg
vladyk
 
Mesaje: 62
Membru din: Mie Aug 08, 2012 3:08 pm

Re: Fulgere prin bucuresti

Mesajde RPP » Vin Aug 07, 2015 11:29 am

F. frumos. Imi plac in special cele 2 monocrome, no. 1 & no. 3. Pacat ca skyline-ul bucurestean e cam insipid, cel suprins de tine in fotografii. Fulgerele sunt spectaculoase in general oricum.

Nu e rau. Bravo.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Fulgere prin bucuresti

Mesajde vladyk » Vin Aug 07, 2015 11:41 am

Daca erau niste nori spectaculosi devenea mai interesant intr-adevar. Multumesc frumos de feedback !
vladyk
 
Mesaje: 62
Membru din: Mie Aug 08, 2012 3:08 pm


Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron