Acum este Mar Apr 16, 2024 6:45 am

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Peisaje, fotografie montană

Cadre naturale in diverse ipostaze

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde Just Mikey » Joi Mai 14, 2015 12:59 pm

obama scrie:Cred ca bara aia din dreapta taiata asa brusc strica imaginea. daca aveai punctul de statie in fata ei sau macar o cuprindeai pe toata cred ca iesea mai bine. In rest n-am ce zice, e noul meu wallpaper.


Merci pt. critica. De cuprins pe toata nu prea aveam cum. M`am uitat si peste alte poze si era destul de lunga bara. Doar sa ma chinui sa o scot cu totul din poza. Nush ..

Uite inca o poza pt. critica:
Fişiere ataşate
 February 08, 2015 · IMG 000150.JPG
Nikon D4s / Nikon D7100
Nikkor 14-24 f2.8 / Nikkor Micro 60 f2.8 / Nikkor 24-70 f2.8 / Nikkor 70-200 f2.8 / Nikkor 200-400 f4 / Nikon SB910
Think Tank, Manfrotto, Black Rapid Strap
Schneider Optics B+W Filters User
Avatar utilizator
Just Mikey
 
Mesaje: 74
Membru din: Dum Oct 13, 2013 8:08 pm

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde GrigoreS » Joi Mai 28, 2015 9:09 am

Bistrita-Nasaud, Valea Magherusului
Fişiere ataşate
 DSC_0255-1-1.jpg
 DSC_0263-1-1.jpg
 DSC_0267-1-1.jpg
 DSC_0277-1-1.jpg
 DSC_0293-1-1.jpg
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde AndreasCristian » Vin Mai 29, 2015 1:17 am

Peisaj urban
Fişiere ataşate
 london.jpg
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde obama » Vin Iun 05, 2015 9:51 pm

Cred ca ar trebui o regula prin care cel ce posteaza ceva sa fie obligat sa aduca o critica postului anterior. Totusi, suntem in ramura de Critica foto.

AndreasCristian, ar fi fost super peisajul daca nu era atat de orbitoare lumina aia de la soare care contrasteaza foarte mult cu restul pozei dar te si "orbeste", iti distrage atentia de la restul peisajului.

GrigoreS, nu vad nimic interesant la nici una din pozele postate. Sunt banale, nu ai puncte de interes in ele, iar in afara de compozitia defectuasa nu sunt nici macar vibrante sau sharp. Doful este total nepotrivit, cat despre cablurile de electricitate... incearca sa le eviti.


Imagine
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde AndreasCristian » Sâm Iun 06, 2015 2:06 pm

obama scrie:Cred ca ar trebui o regula prin care cel ce posteaza ceva sa fie obligat sa aduca o critica postului anterior. Totusi, suntem in ramura de Critica foto.

AndreasCristian, ar fi fost super peisajul daca nu era atat de orbitoare lumina aia de la soare care contrasteaza foarte mult cu restul pozei dar te si "orbeste", iti distrage atentia de la restul peisajului.

Imagine


Din fericire am salvat psd-ul si pot modifica cam tot in fotografia respectiva. Uite aici o varianta cu mai putin flare.



Cat despre fotografia ta, personal as mai mari putin expunerea in partea de jos a cadrului si as converti imaginea alb negru. In rest, frumoasa fotografie.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde GrigoreS » Lun Iun 08, 2015 8:08 am

obama scrie:Cred ca ar trebui o regula prin care cel ce posteaza ceva sa fie obligat sa aduca o critica postului anterior. Totusi, suntem in ramura de Critica foto.

GrigoreS, nu vad nimic interesant la nici una din pozele postate. Sunt banale, nu ai puncte de interes in ele, iar in afara de compozitia defectuasa nu sunt nici macar vibrante sau sharp. Doful este total nepotrivit, cat despre cablurile de electricitate... incearca sa le eviti.

Imagine


Salut,

Mersi de critici mai ales ca sunt asa constructive :)
Imi asum treaba cu DOF-ul, intradevar trebuia sa pun un F mai mare asa cum e potrivit la fotografia de peisaj DAR la unele dintre ele DOF-ul este asa cum trebuie dintr-un anumit motiv. Probabil ca, in viziunea ta, ar trebui sa trag de ele in LR ca sa puște de vibrant. Despre cabluri: intotdeauna incerc sa le evit dar uneori nu se poate (dupa parerea ta probabil nu trebuia sa fac acea poza deloc doar pentru ca sunt cablurile alea acolo).
La compozitie ... mda, probabil trebuia sa pun casuta aia pe mijloc, puntea peste rau iar in mijlocul pozei, la fel si la restul (cred ca am eu o problema ca le tot incadrez asa intr-o parte). Ce sa mai zic? Imi place sa fac poze banale :lol:
Despre poza ta ... nici nu stiu ce sa zic (mai bine nimic ca sigur ai altele muuult mai bune) ;)

In rest spor la treburi, o zi frumoasa si mult spor la pozat :)
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde obama » Lun Iun 08, 2015 10:55 am

Nu e cazul de atata sarcasm ieftin. Daca nu stii sa primesti critici nu mai posta aici. Culorile ti le poti seta din PictureCcontrol sau in functie de cum iti alegi lumina naturala, nu e neaparata nevoie sa le editezi. Compoztiei inseamna mult mai multe decat unde iti plasezi subiectul in cadru, inseamna in primul rand sa ai un subiect in cadru. Daca folosesti apertura mai inchisa la piesaje mai ai un avantaj fara de doful larg. Te las pe tine sa-l descoperi.

In rest poti zice orice despre poza mea, nu ma supar, orice ai zice. Promit!

Imagine

Din pacate n-am mai avut neful dar recunosc ca arata bine alb-negru.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde GrigoreS » Lun Iun 08, 2015 11:59 am

Imi cer scuze ca am reactionat asa "golaneste". Ti-am trimis PM.
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde cata8_6 » Lun Iun 08, 2015 5:07 pm

Fişiere ataşate
 BOG_0981.JPG
 BOG_1068.JPG
 BOG_1044.JPG
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: [Galerie] Peisaje, fotografie montană

Mesajde AndreasCristian » Lun Iun 08, 2015 6:09 pm

obama scrie:Imagine[/url]

Din pacate n-am mai avut neful dar recunosc ca arata bine alb-negru.


Arata mai bine alb-negru.

Mi-am permis totusi sa editez unpic imaginea ta, sper ca nu te superi. Cam asa vad eu imaginea.
Fişiere ataşate
 ninkhkh (1 of 1).jpg
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de natura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron