Acum este Lun Iun 17, 2024 2:57 am

Articole Nikonisti.ro

Food

Artistic si cat mai comercial

Re: Food

Mesajde Tudor_dx » Vin Dec 28, 2012 2:13 pm

RaduSerban,

Bune compozitia si lumina in prima. Singura chestie care ar face imaginea mai buna ar fi plasarea caisei din centrul aranjamentului intr-un punct de forta, adica putin mai la dreapta (cum te uiti la monitor). Altfel e foarte ok!

A doua nu prea ma da pe spate. E greu sa luminezi sticla si sticle. :) Lumina pica ciudat pe pahar si nu se vede bine eticheta de pe sticla. Nici vinul nu se vede bine, e prea intunecat.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Food

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 28, 2012 4:23 pm

raduserban scrie:@Bogdan Dulgheru,

Mmmda... Inteleg ce vrei sa spui. Trebuie pozat "covrigu", asa pe mijlocul pozei. Nu e nevoie de compozitie, de nimic. Da, e oky. In cazul in care nu vrei sa sugerezi ca produsul respectiv e destinat Craciunului sau asa...

"Mmmda" ...Din cite stiu eu, exista anumite prajituri care sunt preparate numai de Craciun (Christmas-kake-ul englezesc); aici nu e cazul insa (fursecuri clasice, care pot fi facute oricand, ba chiar as putea ghici cu o buna aproximatie ce fel de gem a fost utilizat ;) pe linga faina, apa, sare si margarina ); daca covrigu' e destul de mare, probabil ca o poza buna "de produs" poate fi si "doar gaura de la covrig", asezonata cu ceva ramurele de brad, niste globuletze, clopotei ... depinde de incadrarea aleasa.
Tu ai pus farfuria de prajituri pe masa, ai trântit o creanga de brad care ti s-a rupt din pomul de Craciun, niste conuri de brad "inzapezite" artificial cu cine-stie-ce dracie, ai incadrat aiurea (sa respecti regula treimii) si gata foto de "produs" cu tema "Craciun" :?
raduserban scrie:"Corect", nu inseamna sa fotografiezi doar fursecurile sau ce ai de fotografiat. Aceasta nu este o fotografie de catalog, sau de magazin online, unde vrei sa vezi exact ce comanzi.

Da' ce fel de fotografie e? Poate ai gresit topicul?!
raduserban scrie:Ceea ce am realizat eu aici e o fotografie de produs cu tema Craciun. Fursecurile pot fi tot acestea si pentru Pasti si pentru orice alta sarbatoare sau eveniment.

Ai gresit atunci topicul in mod clar: aici e vorba de "FOOD" - in traducere exacta "mâncare" care se baga in gura, se mesteca si daca papilele gustative sunt de acord, se si inghite, ajutind organismul uman sa supravietuiasca sau doar sa capete proportii nebanuite dupa ceva timp de exersat aceasta indeletnicire; adica ce bagi in gura indiferent de "tema" aleasa; banuiesc ca fursecuri consumi si in alte imprejurari, nu numai de Craciun (sau poate ai tu ceva restrictii, iar de Craciun se intimpla o minune si e ridicata (restrictia) pe o perioada de 10-15 zile?)
raduserban scrie:As fi curios cum ai realiza tu acest gen de fotografie. Poate postezi si tu un cadru cu prajituri de Craciuni, sa-mi dau mai bine seama ce am gresit.
Multumesc frumos si astept fotografia!

Curiosii mor repede ;)
Eu nu maninc prajituri de Craciun; doar "inainte" si "dupa" ... Craciun ;) Alte "produse" alimentare, da.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 28, 2012 4:31 pm

Tudor_dx scrie:RaduSerban,

Bune compozitia si lumina in prima. Singura chestie care ar face imaginea mai buna ar fi plasarea caisei din centrul aranjamentului intr-un punct de forta, adica putin mai la dreapta (cum te uiti la monitor). Altfel e foarte ok!


Apare si o caisa in cadru sau ma uit eu la monitor din spate? Poate e vorba despre un fursec cu gem de caise (banuim doar dupa culoarea portocalie, specifica caisei :lol: ); "punct de forta" ... WTF?!?!

Tudor_dx scrie:Lumina pica ciudat pe pahar si nu se vede bine eticheta de pe sticla. Nici vinul nu se vede bine, e prea intunecat.

Eh ... asa e de sarbatori: mai incurca lumea paharul cu sticla, eticheta cu lumina ... vinul devine intunecat, privirea se pierde in zare ... dar ne revenim usor dupa Sf. Ion ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde Tudor_dx » Vin Dec 28, 2012 4:38 pm

Era corect, ma refeream la lumina de pe pahar si eticheta de pe sticla.

"punct de forta" - "punct forte" - "centru de interes"
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Food

Mesajde dydysoft » Vin Dec 28, 2012 4:39 pm

Ce rau este Bogdan azi :D
Astept si eu criticile, deocamdata am vazut ca nu am tras la f/mare :(
Fişiere ataşate
 Food1.jpg
Avatar utilizator
dydysoft
 
Mesaje: 75
Membru din: Mie Aug 29, 2012 7:09 pm

Re: Food

Mesajde DannyMC » Vin Dec 28, 2012 4:41 pm

Bogdan Dulgheru scrie: "punct de forta" ... WTF?!?!
Eh ... asa e de sarbatori: mai incurca lumea paharul cu sticla, eticheta cu lumina ... vinul devine intunecat, privirea se pierde in zare ... dar ne revenim usor dupa Sf. Ion ;)

Cred ca si tu ai sarbatorit cam mult! :D Daca nu mai stii ce inseamna punct de forta si nu gasesti logica in afirmatia lui Tudor! No offence! ;)

@dydysoft Nu mai puneti dom`le poze d-astea ca eu n-am mancat inca!!! :lol:
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde dydysoft » Vin Dec 28, 2012 4:45 pm

DannyMC scrie:@dydysoft Nu mai puneti dom`le poze d-astea ca eu n-am mancat inca!!! :lol:


Acesta sa fie singurul defect la poza?
Sa pun si fazele dinaintea acelei poze? :lol:
Avatar utilizator
dydysoft
 
Mesaje: 75
Membru din: Mie Aug 29, 2012 7:09 pm

Re: Food

Mesajde DannyMC » Vin Dec 28, 2012 4:48 pm

Daca as fi satul ti-as face o critica :D in care as sublinia incadrarea prea stransa care a "ciupit" parti din subiect si lumina plata ,fara volum. Dar cum imi este foarte foame nu pot s-o fac!! :lol: :lol:
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde radub85 » Vin Dec 28, 2012 4:55 pm

wb incorect si umbre dure :)
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde dydysoft » Vin Dec 28, 2012 4:56 pm

DannyMC scrie:Daca as fi satul ti-as face o critica :D in care as sublinia incadrarea prea stransa care a "ciupit" parti din subiect si lumina plata ,fara volum. Dar cum imi este foarte foame nu pot s-o fac!! :lol: :lol:


Stiu ca este stransa incadrarea, dar nu voiam sa intre in cadru ce mai era in jurul farfuriei.
Cu lumina stiu ca am probleme, sper sa vina mosu` si la mine cu ceva blituri :P

Aici ai si restul pozei, poate iti place mai mult asa :D
Fişiere ataşate
 DSC_0018.jpg
Avatar utilizator
dydysoft
 
Mesaje: 75
Membru din: Mie Aug 29, 2012 7:09 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron