Acum este Lun Iun 17, 2024 4:51 am

Articole Nikonisti.ro

Food

Artistic si cat mai comercial

Re: Food

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Dec 29, 2012 7:33 pm

DannyMC scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:
raduserban scrie:...
Ca sa-ti rasplatesc curiozitatea: icre negre ;)

Nu-mi place exemplul tau! Lasand la o parte lumina plata si compozitia neinspirata,ai uitat un lucru esential! Inainte sa faci poza trebuie sa scoti capacul de pe obiectiv!! ;)


Capacul a fost scos, dar nu sunt eu de vina ca icrele sunt negre :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Dec 29, 2012 7:38 pm

trandafirdoru scrie:... In urma cu doua saptamani am vandut blitul ca statea degeaba (200 de cadre intr-un an). Am ramas totusi cu ce e scris in semnatura si sper ca ma voi reactiva:)


Ar fi fost bine sa pastrezi SB700 (chiar si doar pentru semnatura) si sa vinzi Nissin-ul, dar probabil ca ai avut motive intemeiate.
Performantele sunt cu atit mai remarcabile, avind in vedere frecventa cu care spui ca utilizezi tehnica din dotare!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Food

Mesajde raduserban » Sâm Dec 29, 2012 10:38 pm

@Bogdan Dulgheru,

Reusit cadru! Poate cu un crop ar arata mai bine.

PS: Cand o sa-ti cumperi si tu un aparat foto Coolpix sau poate un DSLR, o sa faci furori pe aici.

Ti-am raspuns pentru ca am observat ca esti foate priceput in a da sfaturi (in orice domeniu), dar din pacate nu ai nici o dovada a cunostintelor in fotografie. "O fi buna teoria, dar trebuie sa si ai la ce s-o aplici." - citat dupa tine.
Nu ai postat nici o fotografie pe forum si nici nu ai un portofoliu la semnatura. Ma face sa cred ca nu posezi un aparat foto. Trist, dar adevarat.

Oricum, multumesc de sfaturi si pentru eforul depus pentru realizarea fotografiei cu icrele negre!
Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Food

Mesajde trandafirdoru » Sâm Dec 29, 2012 11:16 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
trandafirdoru scrie:... In urma cu doua saptamani am vandut blitul ca statea degeaba (200 de cadre intr-un an). Am ramas totusi cu ce e scris in semnatura si sper ca ma voi reactiva:)


Ar fi fost bine sa pastrezi SB700 (chiar si doar pentru semnatura) si sa vinzi Nissin-ul, dar probabil ca ai avut motive intemeiate.
Performantele sunt cu atit mai remarcabile, avind in vedere frecventa cu care spui ca utilizezi tehnica din dotare!

Nissinul il luasem pt CLS impreuna cu sb700 pentru fotografii de stoc dar se pare ca mi-a trecut cheful. Oricum pe el nu luam prea mult. Rezultatele acelea rezulta din vreo 100 de poze facute atunci, n-au iesit asa din prima. Mai am de invatat pana sa prind bazele fotografiei.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
D90 | D40 | J1 | 10-30 | 18-55VR | 55-200VR | 50 1.8 AFD | Di622 Mk2 | Vanguard Up-Rise 45 | Fancier 6307
Avatar utilizator
trandafirdoru
 
Mesaje: 121
Membru din: Lun Noi 01, 2010 6:03 pm

Re: Food

Mesajde raduserban » Vin Ian 04, 2013 3:27 pm

Astept sfaturi si pareri constructive.

Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Food

Mesajde raduserban » Sâm Ian 05, 2013 2:04 pm

 TRA_8365.jpg
Red Hot Coca-Cola
Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Food

Mesajde dydysoft » Sâm Ian 05, 2013 2:39 pm

Vreau si eu sa vad o alta abordare(prelucrare) la aceasta poza, ceva gen PS, inca nu stiu sa prelucrez pozele...
Fişiere ataşate
 frigarui6.jpg
Avatar utilizator
dydysoft
 
Mesaje: 75
Membru din: Mie Aug 29, 2012 7:09 pm

Re: Food

Mesajde raduserban » Sâm Ian 05, 2013 3:09 pm

Salut dydysoft,

Prelucrarea nu e un lucru obligatoriu. Eu folosesc photoshop-ul doar pentru mici corecturi cum ar fi eliminarea impuritatilor de pe obiecte, in cazul in care nu le-am observat in timp ce faceam fotografia.
Trebuie sa te concentrezi mai mult pe fotografie ( lumini, compozitie, etc.) nu pe post-procesare.
Avatar utilizator
raduserban
 
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 04, 2010 1:46 pm

Re: Food

Mesajde serban_b » Dum Ian 06, 2013 8:43 pm

Nenea raduserban imi plac tare mult pozele lu matale. Singura chestie care imi sare in ochi ar fi reflexia de pe paharul din prima. In rest numa de bine.
serban_b
 
Mesaje: 42
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 am

Re: Food

Mesajde Tudor_dx » Mar Ian 08, 2013 11:12 am

Radu, ultimele doua sunt foarte ok, mai ales prima. Buna treaba.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori