Acum este Vin Mar 29, 2024 8:59 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie de produs - Tablouri

Artistic si cat mai comercial

Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Vin Feb 24, 2012 10:54 am

Pentru ca am vandut cea mai mare parte a tablourilor m-am trezit dupa o perioada de timp ca nu am niste poze decente, poze pe care sa le folosesc pentru portofoliu sau diverse brosuri printate.

Fotografia de tablou nu este atat de simpla dupa cum s-ar crede:
1. Ai nevoie de un nivel al detaliilor acceptabil. Nu vrei o fotografie care sa surprinda fiecare defect din tablou dar nici nu vrei sa lasi impresia unei fotografii neclare;
2. Nu ai nevoie de reflexii ale luminii. Nu poti insa folosi un filtru de polarizare circulara pentru ca nu ar avea nici un efect, fotografia realizandu-se perpendicular pe tablou;
3. Trebuie sa elimini distorsiunile. Fireste, se poate face asta si cu o editare ulterioara dar nu strica daca incadrezi tabloul corect. In primul rand poti face o incadrare corecta daca faci niste masuratori.
4. Masuratorile se complica in momentul in care fotografiezi un tablou aflat in alt plan decat vertical. Preferabil este sa agatam tabloul de un cui si sa eliminam complicatiile care ar apare la fotografierea tabloului pe sevalet.
5. Se recomanda folosirea softboxurilor care pot fi reglate in asa fel incat sa obtinem nivelul de detalii care ne multumeste. Putem regla directia din care vine lumina cat si nevelul de difuzie. Eu am ales o solutie home made in care capacul poate fi indepartat sau apropiat de sursa de lumina.
6. Trepiedul este indispensabil. Fireste, se pot face fotografii si din mana cu sacrificarea ISO. Pentru o fotografie de tablou care sa poata fi ulterior folosita se recomanda un ISO cat mai mic.
7. Diafragma este bine sa fie setata dupa specificatiile obiectivului. Spre exemplu pozele de care eu sunt cel mai multumit cu un 35mm 1.8f le obtin la 8. Mai sus obtin deja aberatii cromatice care implica postprocesare.
8. Se regleaza balansul de alb pentru a obtine o imagine cat mai apropiata de culorile tabloului.
9. Se blocheaza oglinda. daca aparatul nu are aceasta optiune (cum e cazul lui D5100) atunci se focalizeaza prin LiveView. Astfel se elimina vibratiile transmise aparatului.
10. Daca obiectivul are VR se opreste.
11. eu am gasit in meniu doua setari care fac referire la fotografierea pe trepied, optiuni pe care le activez de fiecare data: Long Exposure NR pentru ca de obicei aparatul expune cam 3-5 sec la ISO 100 si Aperture 8 si Exposure Delay Mode ca sa nu am blur de la miscarea accidentala a aparatului cand declansez.
12. De cele mai multe ori declansez din telecomanda.
13. Nu se combina surse de lumina cu temperaturi diferite.
14. Nu in ultimul rand poti sterge cu atentie tabloul de praf.
15. Se acopera ocularul.

Echipamentul folosit de mine este improvizat. Doua lampi de birou de la Ikea (genul celor pentru arhitecti). Cu niste carton, lipici, staniol alimentar si capsator am facut doua softboxuri iar dintr-o camasa alba difuzorul de lumina. Am gasit tot felul de tutoriale pe internet. Cauta pe Google dupa "Do it yourself softbox". Tineti minte un lucru... intai se masoara de doua ori si apoi se taie.
Ultima oară modificat de bzagan pe Vin Feb 24, 2012 11:01 am, modificat 1 dată în total.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Vin Feb 24, 2012 10:57 am

Silenced trumpet
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Vin Feb 24, 2012 11:28 am

Double bass
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Lun Feb 27, 2012 3:20 pm

These praying hands
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Vin Mar 02, 2012 11:02 am

This Old Man
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Mar Mar 06, 2012 11:24 am

The drum player
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde Mihaiarte » Vin Mar 16, 2012 4:12 pm

Buna ziua
Urmaresc cu interes sfaturile dumneavoastra. Sunt de profesie iconar dar sunt si pasionat (amator cu un Nikon d5000) de fotografie.
As vrea sa realizez fotografii la lucrarile mele si sa le postez pe net insa am mari probleme cu reflexiile date de foita de aur. Am sute de cadre, in foarte multe variante, dar nimic multumitor.

Aici este un link la o lucrare personalafotografiata si care nu ma satisface :
http://4.bp.blogspot.com/-XpaJ1FBUxRc/T1dO25dWGnI/AAAAAAAABio/7pfIxBHS1VA/s1600/Fecioara+MAria+cu+Pruncul+Iisus+%286%29.jpg[/url]

In princiupiu as vrea sa pot avea imagini de genul:
http://www.byzarticon.gr/en/iconography-gallery-byzantine-art/portable-icon-byzantine-art/christ.html

Imi puteti oferi un sfat?
Multumesc anticipat.
Mihai
Mihaiarte
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 07, 2012 8:04 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde bzagan » Sâm Mar 17, 2012 4:49 pm

Buna Mihai,

eu am un aparat similar, un D5100. Ideea este ca nu conteaza atat de mult aparatul cat setup-ul de studio. Problema ta este rezolvabila relativ simplu...


1. Joaca-te cu luminile, incearca o difuzie intre bec si subiect. Iti poti confectiona foarte simplu dintr-o cutie de carton si o fata de masa din material textil alb pe post de difuzor;
2. Orienteaza lumina in alte directii, sa nu bata direct pe icoana;
2. Foloseste un filtru de polarizare care va elimina o parte din reflexia luminii;

Mult succes
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde stefanev » Mar Apr 03, 2012 5:29 am

ce inseamna sfaturile concrete de la cineva care chiar FACE acest lucru si nu doar da din gura teoretic. Scurt si la obiect, dar in acelasi timp utile. Felicitarile mele pentru userul bzagan. Am pozat si eu aproximativ 2 ani de zile tablouri cu sticla si icoane cu foita de aur si intradevar e un chin (si totusi am avut la dispozitie atat blitzuri de studio, softboxuri si filtre polarizare) si tot e un picut mai "complicat" :)

Ca un extra-sfat ... la icoane si tablouri e indicat sa faci corectia de perspectiva din programele de editat. La acest capitol recomand tool-ul de la Corel Paintshop Pro. La capitolul corectii perspective suprafete dreptunghiulare sta mai bine decat tool-ul din Photoshop (este mai precis si de multe ori mai rapid).
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Fotografie de produs - Tablouri

Mesajde johnyBOY » Mar Apr 03, 2012 8:24 am

Salut.

Ma bucur ca am gasit acest topic. Va cer si eu sfatul.
Ar fi mult sa spun ca sunt incepator in fotografie. Am facut doar poze de vacanta si weekend... La asta se rezuma experienta mea. Dar zilele trecute cineva m-a rugat sa il ajut cu fotografierea unor tablouri. Nu stiam detalii, dar aseara am fpst la respectivul si am vazut despre ce este vorba.
Sunt pe panza, probabil in ulei, inramate, fara sticla.

Nu detin decat un NIKON L110, deci nu ma pot "juca" cu setarile. Am avut un trepied cu mine.
Am facut cateva poze si am descoperit:
- prima greseala facuta: pozitionarea tabloului. Nu am avut aparatul pozitionat perpendicular pe tablou. Bun.
- am gasit si a 2a greseala, dar aceasta a fost mai mult o constrangere data de timp. Am facut pozele in apartament, la luminaa unui bec incandescent. Deci lumina nu a fost cea mai buna...
Am de gand ca la urmatoarea "sedinta" de pozat, sa le scot afara, langa bloc avand un loc umbros.

Si ajungem si la intrebare: cum fac sa scot culorile din tablou cat mai aproape de realitate??
Caci asta a fost marea problema.

Am incercat 2 variante. Diferentele intre cele 2 situatii au fost majore:
- una pe presetarea "muzeu". Au iesit culori mai apropiate de realitate, dar mai deschise.
- pe AUTO, cu ISO 80 si reglarea balantei pe alb (pe care nu stiu daca am facut-o corect. Am pus o coala alba de hartie in fata obiectivului, aproape de el si i-am dat masurare). Pe AUTO culori mai aprinse, dar care nu reflectau intocmai realitatea.
Avatar utilizator
johnyBOY
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:07 am
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron