Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie de produs - Hotel

Artistic si cat mai comercial

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde ccimil » Vin Iun 22, 2012 3:02 pm

Nu mai fac eu greseala asta... defapt nici n-am facut-o inca, deci e ok, ca de acuma stiu!
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde AlexCarbune » Sâm Iun 23, 2012 12:05 am

aici e locul unde sa te lauzi cu ce ai! trec contravaloarea in euro sau dolari? :)

https://www.facebook.com/alexcarbunepage
Avatar utilizator
AlexCarbune
 
Mesaje: 321
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:25 pm
Localitate: Constanta

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde ccimil » Sâm Iun 23, 2012 12:15 am

Cam asa-i, Alex!
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde NkonNae » Dum Iun 24, 2012 5:53 pm

Daca iti ramaneau 300 lei dupa o zi de munca cred ca era bine, asta dupa ce scadeai transportul, mancarea, lichidele baute ca este vara, etc... dar sa iei 300 lei si sa iti platesti si toate cele de mai sus, e foarte putin. probabil oamenii vroiau moca si sa iti pui tu semnatura pe poze si va faceati reclama impreuna.
Nikon D3100 16-85 SB700
NkonNae
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 04, 2011 12:17 pm

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde ccimil » Dum Iun 24, 2012 11:08 pm

300 lei? Nu, multumesc, mai bine stau acasa. Si reclama cu un hotel nu prea faci, crede-ma. Depinde defapt, dar pentru munca mea eu imi astept banul, daca era vorba de reclame le spuneam.
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde Laurentiu.Dragone » Lun Iul 09, 2012 5:17 pm

https://www.facebook.com/hoteltolea/photos

Multe dintre poze imi apartin, adica cele de la breakfast room, camere, poza principala din cover ( cu care ma mandresc tare :D )

Revenind la subiect: pretul poate fi mare daca vb de un hotel mic, urat si sarac, sau penibil de mic, daca vorbim de 4 stele sau mai sus. Eu nu am perceput o taxa, este locul in care muncesc si este un loc de suflet pt mine, nu putea fi vorba de bani, am facut-o din placere. Dar ca sa stii despre ce este vorba: s-au cerut niste oferte pentru poze si cea mai mica a fost de 800 de euro. Poze care erau probabil aproape de calitatea pe care am oferit-o eu.
Acum sa o spun si p-aia dreapta: am pozat cu D5100 + 18-55mm si blit integrat. Cu un astfel de echipament cu siguranta as fi acceptat si 300 lei pentru pozare. Stii de ce? Pentru ca daca vrei sa ceri trebuie sa si dai. Nu te poti apuca sa ceri 800 de euro in conditiile in care echipamentele cu care te prezinti costa cat serviciul pe care il oferi. In alta ordine de idei, pozele au durat in total vreo 2 ore + editare inca 2. Sincer! Cam cati bani crezi ca poti stoarce atunci cand tu nu esti un brand local?
# photogear: [D750] Nikon 24-70mm f/2.8G ED 50mm f/1.8 AF-S G
# photographer, piano player and paraglider pilot
>>founder of DRAGONE.RO
Avatar utilizator
Laurentiu.Dragone
 
Mesaje: 201
Membru din: Dum Noi 27, 2011 7:59 pm
Localitate: Targoviste

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 09, 2012 5:35 pm

Laurentiu.Dragone scrie:s-au cerut niste oferte pentru poze si cea mai mica a fost de 800 de euro.


La mine ieseati cu vreo 300 (plus transport, nu m-am uitat unde este).

Laurentiu.Dragone scrie:Poze care erau probabil aproape de calitatea pe care am oferit-o eu.


Sunt destul de convins ca m-as fi putut apropia destul de bine de calitatea imaginilor dumneavoastră.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde ruxandy » Lun Iul 09, 2012 5:42 pm

@Laurentiu.Dragone: Despre cele de exterior nu imi dau cu parerea, in schimb, la fotografiile camerelor era ABSOLUT necesar un superangular ca sa dea acea senzatie de spatiu. Le-ai facut sa arate ca niste cutii de chibrituri.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde Laurentiu.Dragone » Mar Iul 10, 2012 4:08 pm

Eu spun ca le-am facut cu un obiectiv de 5 milioane, tu imi spui de ce anume imi trebuia :roll:
Este destul de logic ca ai nevoie de un superwide. Am vrut sa evidentiez faptul ca in functie de echipament poti sa te apuci sa ceri si anumite sume.

@Dle. Grozescu, este vorba de Targoviste. Sunt sigur ca imaginile dvs. ar fi fost unele excelente! Poate si faptul ca dispuneti de un full frame si un wide aveti din start un avantaj, zic eu ;)
# photogear: [D750] Nikon 24-70mm f/2.8G ED 50mm f/1.8 AF-S G
# photographer, piano player and paraglider pilot
>>founder of DRAGONE.RO
Avatar utilizator
Laurentiu.Dragone
 
Mesaje: 201
Membru din: Dum Noi 27, 2011 7:59 pm
Localitate: Targoviste

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde stoica.alex » Mar Iul 10, 2012 4:30 pm

ruxandy scrie:@Laurentiu.Dragone: Despre cele de exterior nu imi dau cu parerea, in schimb, la fotografiile camerelor era ABSOLUT necesar un superangular ca sa dea acea senzatie de spatiu. Le-ai facut sa arate ca niste cutii de chibrituri.

eu cred ca altele sunt problemele cu pozele respective (vezi balans de alb, expunere, focalizare).
Iar ele nu tin de aparatura pe care o ai....
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori