Acum este Joi Mar 28, 2024 6:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie de produs - Hotel

Artistic si cat mai comercial

Fotografie de produs - Hotel

Mesajde ccimil » Lun Iun 11, 2012 11:25 am

Bună ziua! Am o mică nelămurire și o să vă intreb pe voi, poate este cineva ”pe domeniu”. Trebuia sa fac niste fototgrafii de promovare la un hotel mai mic, interior-exterior. Treaba asta mă ținea ocupat toata ziua, pt. ca vreau sa fac exteriorul in lumina de apus.
Intrebarea mea este: care sunt preturile pentru asa ceva? Eu le-am cerut 100 euro, după care am coborât la 350 ron, dar tot nu au acceptat. Mai jos de atât nu am fost eu de acord.
Sa spunem ca rezultau 100-200 fotografii si 20 editate, pentru site-ul lor si ce mai voiau sa faca cu ele. Vi se pare mult pretul ce l-am cerut? Nu am fotografii de arhitectura sa va dau exemplu, dar la tehnica si incadrare stau foarte bine, deja am doi ani experienta in care am experimentat si fotografiat aproape in fiecare zi.
*Aveti pagina de facebook in semnatura, in caz ca vreti sa treceti cu privirea prin cateva fotografii.
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde Semper » Lun Iun 11, 2012 11:36 am

Mie mi se pare prea putin 350 RON... Eu zic ca ai facut bine ca ai refuzat.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde Tudor_dx » Mie Iun 20, 2012 2:49 pm

Si mie mi se pare o suma foarte mica. Tu ai facut foarte bine ca ai refuzat, dar din pacate sigur se va gasi unul care sa accepte. Bine, probabil ca o sa le faca niste porcarii, dar "atat dai atat primesti".
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde gabibv » Mie Iun 20, 2012 4:04 pm

Trist dar adevarat ,ei nu inteleg ca imaginile de calitate sunt o investitie in afacerea sau imaginea lor si nu doar bani cheltuiti fara rost.La fel de trist este si faptul ca se va gasi unul care sa accepta pentru mult mai putini bani cum a zis si Tudor si care nu va putea oferi clientului calitate.
Avatar utilizator
gabibv
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Oct 28, 2010 10:49 pm
Localitate: Brasov

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde ccimil » Vin Iun 22, 2012 11:43 am

Păi da, cei ce nu sunt în cunoștință de cauză cred că un fotograf este un tip ce cumpără o cameră foto, apasă pe declanșator și treaba-i gata, mai departe de atât nu se gândesc.
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde sorindaniel13 » Vin Iun 22, 2012 12:16 pm

pentru ei fotografia e ceva banal, daca s-ar putea ti-ar da o sticla de cola si ti-ar strange mana. si eu m-am confruntat cu chestia asta, pentru ca in oras la mine nu prea sunt fotografi profesionisti care sa ridice piata la adevarata valoare, desi m-as bucura mult, chiar daca s-ar crea o concurenta. adica daca ceri un 200-300 euro pentru un eveniment, sa nu se sperie omu', dar atata timp cat exista indivizi care filmeaza si pozeaza pe 300 euro, n-o sa le iei fata.
ai facut bine ca i-ai refuzat, asa merita si cum spunea cineva mai sus, sa ia pe unu mai ieftin si sa le faca poze in bataie de joc...
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde AlexCarbune » Vin Iun 22, 2012 1:50 pm

pana la urma unde e tragedia? am inteles primul post, Cosmin nu stia pretul pt un serviciu dar restul? stie cineva cum merge treaba cu cererea si oferta?


p.s : experienta nu se numara " deja" in ani, sunt foarte multi care fac fotografie de 10 ani si s-au plafonat inca de pe la inceput... vedeti ca sunt fotografi care acum 2-3 ani intrebau pe forumuri ce setari sa faca la o camera entry level sa le " iasa pozele frumoase" iar acum fac pictoriale pe afara pe bani frumosi.
aici e locul unde sa te lauzi cu ce ai! trec contravaloarea in euro sau dolari? :)

https://www.facebook.com/alexcarbunepage
Avatar utilizator
AlexCarbune
 
Mesaje: 321
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:25 pm
Localitate: Constanta

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde ccimil » Vin Iun 22, 2012 2:14 pm

Da Alex, asa este, dar eu imi cunosc limitele si n-am avut probleme legate de tehnica cand am vrut sa fac o fotografie. Cu incadrarea am stat mai prost in prima jumatate de an, dar acum nu ma mai plang, atata timp cat am fotografii care sunt apreciate de fotografi profesionisti. Am vazut si eu fotografi (si inca cunosc) cu aparate precum Nikon D700, D300s si se incurca in tehnica (sau incadrare), dar spre bucuria mea, eu nu ma numar printre aia. :)
Avatar utilizator
ccimil
 
Mesaje: 231
Membru din: Mar Oct 05, 2010 1:42 pm

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde AlexCarbune » Vin Iun 22, 2012 2:29 pm

ccimil scrie:Da Alex, asa este, dar eu imi cunosc limitele si n-am avut probleme legate de tehnica cand am vrut sa fac o fotografie. Cu incadrarea am stat mai prost in prima jumatate de an, dar acum nu ma mai plang, atata timp cat am fotografii care sunt apreciate de fotografi profesionisti. Am vazut si eu fotografi (si inca cunosc) cu aparate precum Nikon D700, D300s si se incurca in tehnica (sau incadrare), dar spre bucuria mea, eu nu ma numar printre aia. :)



daca iti cunosti limitele trebuie sa-ti stii si care iti e " valoarea de piata" si care iti sunt tarifele pt un serviciu. in cazul acesta ai aflat limita minima pe care o puteai accepta. limita maxima nu exista :))

later edit : stiu si eu cu D3s care inca nu stiu bazele dar asta e cu totul alta discutie si nu trebuia sa amintesti de ei.
aici e locul unde sa te lauzi cu ce ai! trec contravaloarea in euro sau dolari? :)

https://www.facebook.com/alexcarbunepage
Avatar utilizator
AlexCarbune
 
Mesaje: 321
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:25 pm
Localitate: Constanta

Re: Fotografie de produs - Hotel

Mesajde costisefu » Vin Iun 22, 2012 2:41 pm

Multi se lauda ca au niste preturi si in realitate accepta sume derizorii. Insa asta cu hotelul chiar o faceai de pomana.
Daca stii meserie, normal.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Următorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron