Acum este Vin Mar 29, 2024 9:13 am

Articole Nikonisti.ro

Quiz

Artistic si cat mai comercial

Re: Quiz

Mesajde devland » Dum Apr 12, 2009 8:13 pm

Lampa de birou? Ca parca se reflecta in zona de infiletare... adica lumina pare a veni de undeva din fata obiectivului fotografiat, probabil pentru a nu lasa umbre vizibile in cadru pe coala de hartie.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Quiz

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 12, 2009 8:19 pm

aditzuBA scrie:s-a folosit lumina naturala ????
si un timp mare de expunere......ce putin asa scrie in exif :D

Ai trisat, ca exif-ul nu e direct vizibil la imaginile postate. Trebuie facut un mic artificiu pentru a deschide imaginea cu exif cu tot.

La o expunere de 15 secunde la diafragma 11 (200 ISO), fara flash si cu balansul de alb automat e limpede ca nu putea fi decit lumina naturala, intr-o camera ale carei ferestre se aflau in umbra, deci subiectul fotografiei era extrem de prost, dar uniform iluminat. Am descoperit inca de cind eram incepator virtutile fotografierii in umbra, dar exista si un dezavantaj: contrastul relativ scazut al imaginii. Acesta era indiciul pe care n-am vrut sa-l inlatur prin editarea imaginii si de care ma asteptam sa se lege cineva...

Reflexiile veneau de la fereastra, care se afla la vreo doi metri in fata subiectului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Quiz

Mesajde aditzuBA » Dum Apr 12, 2009 8:28 pm

....pai click pe imagine (afisare 100%) si apoi click dreapta/image properties si mi-a aprut exif`ul.....folosesc opera :D

...lipsa oricarei umbre cat de mici & lipsa de contrast m-au pus pe ganduri......banuiam ca e expunere lunga si am verificat cu exiful.

sincer: mie mi se pare foarte plata...dar la fel de sincer :nu ma pricep pre tare la fotografia de produs.
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron