Acum este Joi Mar 28, 2024 5:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Kiteboarding

Sportivi in timpul jocului

Re: Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Lun Oct 15, 2012 9:31 am

Da, bineinteles cu blitz ar fi iesit mai bine. E in planul meu pentru la vara sa fac o husa cum mi-am facut pentru aparat si pentru blitz, dar mai intai sa-mi cumpar un blitz. Si mai apoi trebuie sa vad cum....sa ma organizez deoarece....cu aparatul intr-o mana, cu blitzul in cealalta si mai si incercand sa ma mentin la suprafata nu va fi chiar usor, dar incercam.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 15, 2012 11:40 am

Usor, clar nu. :) Ar cam trebui asistent. Singur e complicat. Ar mai merge un sistem similar cu cel subacvatic la care ai un brat lung la capatul caruia se afla blitul, toata chestia fiind atasata de aparat.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Lun Oct 15, 2012 3:00 pm

Da, problema ar fi ca din felu in care am construit husa....sunt cam obligat sa folosesc blitzul off-camera. Voi incerca cu un transmitator wireless si cumva prins de mine ca sa nu trebuiasca sa-l tin. Cu asistent devine periculos, deoarece e totusi un sport extrem. Si asa la vant puternic le e greu sa vina aproape de mine sau sa sara peste mine fara sa ma loveasca, daca am fi 2 persoane ar fi si mai periculos.....
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 15, 2012 3:21 pm

Pai da, asa spuneam si eu, un brat ceva. ZIci ca nu se poate prinde de aparat in niciun fel? As fi foarte curios sa vad cum arata husa. Poti sa postezi cateva fotografii?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Lun Oct 15, 2012 3:46 pm

Salut,

Aceasta este poza:

Imagine

Din pacate nu sunt acasa si nici nu voi ajunge prea curand ca sa-i fac mai multe poze, dar explic cat pot eu de bine.

In primul rand in poza aceasta husa este plina cu aer, in mod normal nu sta asa si nu e de dorit sa stea asa.
Aparatul se infileteaza prin intermediul obiectivului de filtrul din prim-plan. Bucata de plastic transparent este pusa de mine pentru a vedea aparatul si controalele.
Husa se inchide in spate(nu se vede in poza) prin infasurare.
De fapt am facut husa pentru aparat dintr-o husa de genul acesta:

Imagine

Inaintea de a intra cu ea in apa, cand o inchid incerc sa scot pe cat posibilul tot aerul caci altfel nu pot controla prea bine aparatul.

Nu arata prea comercial, dar isi face treaba minunat. Tot aici am mai postat poze facute cu ea intr-un topic denumit "Inot"
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 15, 2012 3:56 pm

Foarte tare! Ai avut probleme pana acum?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Lun Oct 15, 2012 4:00 pm

Doar ocazional cand era foarte cald afara, putin condens intre cele 2 lentile ale filtrului, dar probabil as putea sa pun un alt filtru ,mai bun, dar nu am patit decat de 2 ori in 2 veri asta.....deci.....e ok...cred eu.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 15, 2012 4:10 pm

Oricum, buna treaba. Si rezultatele sunt pe masura.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Lun Oct 15, 2012 4:16 pm

Multumesc, ma bucur ca pozele plac:)
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Anterior

Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator