Acum este Vin Apr 19, 2024 5:02 am

Articole Nikonisti.ro

Kiteboarding

Sportivi in timpul jocului

Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Dum Iun 26, 2011 11:44 am

Salut!
Va prezint mai jos cateva poze realizate in mamaia. Am folosit un d7000 + sigma 10-20mm si o husa subacvatica facuta de mine.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Va multumesc pentru trecere si comentarii.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde A.Dragos » Dum Iun 26, 2011 1:02 pm

Îmi plac primele două. Dacă ai un filtru ND ai putea să te joci cu soarele și să obții compoziții interesante cu el în cadru. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Kiteboarding

Mesajde tavi2x » Dum Iun 26, 2011 2:09 pm

raduuuuu scrie:Salut!
Va prezint mai jos cateva poze realizate in mamaia. Am folosit un d7000 + sigma 10-20mm si o husa subacvatica facuta de mine.

Frumos.
Cum e facuta husa?
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde SirBDD » Dum Iun 26, 2011 10:44 pm

Favoritele mele sunt prima si a patra din seria expusa. Frumoase si celelate insa, la a doua, nu as fi plasat subiectul in centru. As fi lasat mai mult spatiu sub el. Trebuie transmis mesajul ca kiteboarder-ul se afla la distanta de pamant...Stropii de apa care curg din kite (imortalizati prin timp mic de expunere facilitat de lumina puternica a zilei 1/1000 - 1/2000) cu un efect moderat de sharpness pe ei, vor face aroma pozei (punctele sclipitoare de sub subiectul care "zboara").
Atentie insa la zgomotul de pe fundal - prezent in unele capturi. Daca nu se poate scoate din momentul fotografierii atunci trebuie folosit un filtru estompare a acestuia. Ca solutie free exista http://www.gimp.org/tutorials/Selective_Gaussian_Blur/ .
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Vin Iul 01, 2011 10:05 pm

In primul rand, salut,
A.Dragos scrie:Îmi plac primele două. Dacă ai un filtru ND ai putea să te joci cu soarele și să obții compoziții interesante cu el în cadru. :)

FIltru ND? Nu prea cred, doarece am nevoie de timpi cat mai scurti de expunere. De exemplu data trecuta am fost nevoit sa cresc iso pana la 800-1000 ca sa am timpii necesari. Poate te refereai la un ND gradual, insa la tipul asta de sport nu ai cum sa prevezi cat de sus va sari....cum va sari ca sa pui un filtru gradual. Asta ca sa nu mai spun ca husa face imposibila utilizarea unui filtru gradual.
tavi2x scrie:Frumos.
Cum e facuta husa?

Pai, e o husa subacvatica pentru lucruri, un sac care se izoleaza la un capat. La celalat capat am dat o gaura....in care am pus un inel cokin pe 77mm. In interior am infiletat un filtru uv, si am izolat tot ce se putea izola.
SirBDD scrie:Atentie insa la zgomotul de pe fundal - prezent in unele capturi. Daca nu se poate scoate din momentul fotografierii atunci trebuie folosit un filtru estompare a acestuia. Ca solutie free exista http://www.gimp.org/tutorials/Selective_Gaussian_Blur/ .

Multumesc pentru sfatul cu zgomotul, nu mi s-a parut mare sau deranjant, insa voi analiza mai atent.

Va multumesc tuturor pentru comentarii.
O seara buna,
Radu
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde d3vilm3 » Dum Feb 19, 2012 8:23 pm

raduuuuu scrie:Salut!
Va prezint mai jos cateva poze realizate in mamaia. Am folosit un d7000 + sigma 10-20mm si o husa subacvatica facuta de mine.


Va multumesc pentru trecere si comentarii.


......tot kyte dar pe zapada:)

[img]http://www.flickr.com/photos/d3vilm3/5615119281/in/set-72157623663417058/[/img]
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde mishuf » Mar Oct 02, 2012 12:00 pm

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
mishuf
 
Mesaje: 190
Membru din: Lun Sep 17, 2012 8:21 am
Localitate: Melbourne

Re: Kiteboarding

Mesajde raduuuuu » Sâm Oct 13, 2012 10:13 am

Salut,

Revin si eu cu cateva fotografii de vara asta si vara trecuta :)

1.
Imagine

2.
Imagine

3.
Imagine

4.
Imagine

Multumesc pentru trecere :)

O zi buna,
Radu
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde DannyMC » Sâm Oct 13, 2012 10:23 am

Foarte reusite! Imi place mult perspectiva din prima fotografie, excelenta!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Kiteboarding

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 15, 2012 9:15 am

Foarte bune imaginile. O singura critica ar fi. Care erau sansele sa te folosesti de un blit pentru a umple umbrele? Cred ca ar fi fost si mai de impact.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Următorul

Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron