Acum este Dum Apr 28, 2024 3:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Sportivi in timpul jocului

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde Marius-Marian » Mar Mar 10, 2009 10:44 pm

Robert_timisoara scrie:In principiu, la fotografia sportiva se folosesc obiective tele luminoase. Un 70-200 sau un 80-200 , cat despre 50 f1.8 pot spune ca nu are motor de autofocus incorporat si cu asemenea obiectiv nu poti surprinde anumite faze. Nu cred ca vrei sa para ca niste peisaje pozele sprotiva. Eu iti vorbesc din experienta. Poate ai vazut fotografiile mele. Cele de la baschet sunt facute cu 2 obiective: unul de 85 f2 parca - manual, si un tele tot manual si a fost o munca extrem de al dracului. La fotbal pe timp de zi merge si un obiectiv care nu e luminos dar pe nocturna .... este dezamagitor. Am prins multe faze faine, dar din pacate pozele au iesit total aiurea. Plus ca D40 nu este un aparat tocmai bun pentru foto sportiva.



Salut..Ce intelegi tu prin obievtiv luminos? daca de diafragma vrei sa zici,ea poate sa nu coboare sub 5,6..deja
pierzi din profunzimea campului..la diafragma 5,6 te incadrezi in campul de profunzime 5m-infinit...e de ajuns..Si mai e o problema,in sali de sport e lumina fluarescanta...deci vei avea probleme si cu balansul de alb.
Ai zis k D40 nu e bun pt foto sportiva...Ce lagatura are aparatul???prin aparat se intelege doar body..
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde sorinls » Mie Mar 11, 2009 10:18 am

luminos adica sa aiba f/2.8 sau in zona. multi prefera sa izoleze subiectul si sa poata folosi viteze f scurte de expunere.
d40 nu e asa bun pt sport pt ca nu are un AF destul de destept si rapid insa la masini nu cred sa fie probleme. una e masina alta e un omulet mic alergind pe teren. n-are legatura obiectivul cu lumina fluorescenta.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde d3vilm3 » Mie Mar 11, 2009 10:39 pm

sorinls scrie:luminos adica sa aiba f/2.8 sau in zona. multi prefera sa izoleze subiectul si sa poata folosi viteze f scurte de expunere.
d40 nu e asa bun pt sport pt ca nu are un AF destul de destept si rapid insa la masini nu cred sa fie probleme. una e masina alta e un omulet mic alergind pe teren. n-are legatura obiectivul cu lumina fluorescenta.



Sincer sa zic eu am facut cu o compacta o poza care e buna de poza sport si cred eu ca lasa cit de cit o gura cascata :P ;-) d40 e net superior! Uite si setarile, in spetza zic eu ca nu e nevoie de o lentila cu o luminozitate asa mare. si asta si costa.
ISO80, EX1/80, F.5.6 si e facuta cu tehnica de panning.
Fişiere ataşate
 raly.jpg
Ultima oară modificat de d3vilm3 pe Mie Mar 11, 2009 10:42 pm, modificat 1 dată în total.
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde d3vilm3 » Mie Mar 11, 2009 10:40 pm

Marius-Marian scrie:
Robert_timisoara scrie:In principiu, la fotografia sportiva se folosesc obiective tele luminoase. Un 70-200 sau un 80-200 , cat despre 50 f1.8 pot spune ca nu are motor de autofocus incorporat si cu asemenea obiectiv nu poti surprinde anumite faze. Nu cred ca vrei sa para ca niste peisaje pozele sprotiva. Eu iti vorbesc din experienta. Poate ai vazut fotografiile mele. Cele de la baschet sunt facute cu 2 obiective: unul de 85 f2 parca - manual, si un tele tot manual si a fost o munca extrem de al dracului. La fotbal pe timp de zi merge si un obiectiv care nu e luminos dar pe nocturna .... este dezamagitor. Am prins multe faze faine, dar din pacate pozele au iesit total aiurea. Plus ca D40 nu este un aparat tocmai bun pentru foto sportiva.



Salut..Ce intelegi tu prin obievtiv luminos? daca de diafragma vrei sa zici,ea poate sa nu coboare sub 5,6..deja
pierzi din profunzimea campului..la diafragma 5,6 te incadrezi in campul de profunzime 5m-infinit...e de ajuns..Si mai e o problema,in sali de sport e lumina fluarescanta...deci vei avea probleme si cu balansul de alb.
Ai zis k D40 nu e bun pt foto sportiva...Ce lagatura are aparatul???prin aparat se intelege doar body..



Marius.. nu cheltui banu degeaba citeste ce am scris eu
viewtopic.php?f=37&t=285&p=2525#p2525
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde DrgRzvn » Sâm Mar 14, 2009 5:14 pm

Salut. @d3vilm3

Eu nu imi mai aduc aminte perfect. Dar parca D40 nu poate ISO80, nu ? Sunt convins de faptul ca in calitatea fotografiei depinde si fotograful, dar si echipamentul...

Nu ?


Merci !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde belami » Sâm Mar 14, 2009 10:19 pm

mda, ISO80 ... maaaaare problema !
NASOL ECHIPAMENT!
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde d3vilm3 » Dum Mar 15, 2009 10:04 am

DrgRzvn scrie:Salut. @d3vilm3

Eu nu imi mai aduc aminte perfect. Dar parca D40 nu poate ISO80, nu ? Sunt convins de faptul ca in calitatea fotografiei depinde si fotograful, dar si echipamentul...

Nu ?


Merci !


Dupa masurarile de iso la nici un aparat iso-ul indicat nu este atita mereu e mai putin dar nu te lua dupa iso pt ca d40 este un slr iar sony h7 cu care facusem poza e o compacta. ;-) si mai mult ca sigur poate si iso80 d40 (sau un echivalent) dar un d40 merge fara nici o problema si cu iso 200 ;-). Cit despre fotograf ai dreptate iar un echipament te ajuta de multe ori. Bafta si lumina buna.
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde d3vilm3 » Dum Mar 15, 2009 10:10 am

belami scrie:mda, ISO80 ... maaaaare problema !
NASOL ECHIPAMENT!




Ce vrei tu sa zici? este o poza veche pe cind eram novice...si nu mereu echipamentu te face mare fotograf :P
Am poze facute cu telefonul care te vor lasa cu guritza cascata, uite poza atasata si un link http://www.flickr.com/photos/d3vilm3/2828013203/in/set-72157608078630383/ lafel si urmatoarea poza e cu telefonu si e doar 2 megapixel, asa ca ia nu mai subestima exhipamentele :P
Fişiere ataşate
crin.jpg
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde belami » Dum Mar 15, 2009 10:29 am

d3vilm3 scrie:Ce vrei tu sa zici? ... :P

Nu am vrut sa zic nimic legat de tine. Dimpotriva, admir pozele reusite cu compacte, poate mai mult decat cele facute cu DSLR-uri. Imi place ideea de a face poze deosebite cu un echipament modest.
Dar, DrgRzvn incerca sa sugereze ideeea, ca D40-ul nu poate ISO80 (ceea ce este foarte corect), "stie" minim ISO200. Dar asta nu inseamna ca avem o problema cu echipamentul (in opinia mea).
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde zemike » Mar Mar 17, 2009 5:30 pm

Raliul brasovului 2009 Dan Gartofan(GIRI) in actiune
Fişiere ataşate
 giri.jpg
zemike
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:36 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron