Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:26 pm

Articole Nikonisti.ro

Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Sportivi in timpul jocului

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 28, 2009 9:28 pm

DrgRzvn scrie:intre timp, am mai experimentat, exersat... invatat... etc. Am inserat si o incercare din Bucuresti.

E mult mai bine. Foloseste prioritatea de timp de expunere si vezi cit de mult il poti lungi pentru a obtine maximum de efect in conditiile in care subiectul ramine suficient de clar.

Nu ai nevoie de un obiectiv luminos pentru genul asta de fotografie, pentru ca izolarea subiectului sa face prin panning iar timpul de expunere este relativ lung. Atasez si eu un exemplu facut cu f=200, f/5.6, 1/100s (mult hulitul 18-200 VR). Probabil ca ar fi trebuit sa indraznesc un timp de expunere mai lung, dar eram la prima experienta de genul asta...

Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde DrgRzvn » Dum Mar 29, 2009 8:22 pm

Multumesc dle Pop.
Trebuie sa recunosc ca m-a ajutat destul de mult raspunsul dvstra, mai ales ca ma tenta achizitionarea 70-200/2.8 Tamron. NU imi este usor sa il achizitionez mai ales ca eu nu scot nici un sfant din fotografie, iar totul se realizeaza din resurse extra bugetare.
Oricum, noul sezon al CNVC se apropie... voi reveni cu incercari daca voi reusi sa ajung la cursa. Pana la achizitionarea unui 2.8 voi trage in continuare cu Nikonul meu 70-300.

Numai de bine !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde Robert_timisoara » Dum Mar 29, 2009 8:30 pm

DrgRzvn scrie:Multumesc dle Pop.
Trebuie sa recunosc ca m-a ajutat destul de mult raspunsul dvstra, mai ales ca ma tenta achizitionarea 70-200/2.8 Tamron. NU imi este usor sa il achizitionez mai ales ca eu nu scot nici un sfant din fotografie, iar totul se realizeaza din resurse extra bugetare.
Oricum, noul sezon al CNVC se apropie... voi reveni cu incercari daca voi reusi sa ajung la cursa. Pana la achizitionarea unui 2.8 voi trage in continuare cu Nikonul meu 70-300.

Numai de bine !



Vinde 70-300`le, mai pui ceva si iti iei ce doresti tu ;)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde loghingheorghe » Lun Mar 30, 2009 1:47 pm

As rasounde prin adaugarea a doua intrebari.
1. A propos de baschet. am facut si eu primele fotografii cu D90 si obiectiv 18-105, in doua moduri: mod S (prioritate viteza), regland timpul de expunere. Au iesit mai intunecate, pt. ca diafragma are limita la 3,5. Facand la Mod "sport" au iesit bune, dar cu loc de imbunatatire.
2. Acum intrebarea: vreau sa cumpar un ob. la 200 mm sau 300 mm. Diferenta de pret este destul de mare. Aceeasi diferenta sa fie si in performante intre cele doua?
Regret ca nu am la mine fotografiile dar cu proxima ocazie am sa trimit cateva. Multumesc.
Gh. Loghin
loghingheorghe
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 16, 2009 1:25 pm

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde d3vilm3 » Lun Mar 30, 2009 2:07 pm

loghingheorghe scrie:As rasounde prin adaugarea a doua intrebari.
1. A propos de baschet. am facut si eu primele fotografii cu D90 si obiectiv 18-105, in doua moduri: mod S (prioritate viteza), regland timpul de expunere. Au iesit mai intunecate, pt. ca diafragma are limita la 3,5. Facand la Mod "sport" au iesit bune, dar cu loc de imbunatatire.
2. Acum intrebarea: vreau sa cumpar un ob. la 200 mm sau 300 mm. Diferenta de pret este destul de mare. Aceeasi diferenta sa fie si in performante intre cele doua?
Regret ca nu am la mine fotografiile dar cu proxima ocazie am sa trimit cateva. Multumesc.
Gh. Loghin


Hmm daca nu ti-a mers pe S incearca pe M cu urmatoarele setari: iso400, f3,5 expunere 1/80, si eventual mai compenseaza cu un flash. cu ev-1 sau +0.3 depinde ce lumina ai in aceea sala. ah si depinde pe ce focala ai tras tu daca ai urcat pe 105 fera 5,6 ;-) parca.. deci ramai pe 18mm bafta si asteptam rezultatul.
---------------------------------------------------------------
Fotografie si retusare @ http://www.cjphoto.ro |
---------------------------------------------------------------
Avatar utilizator
d3vilm3
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 19, 2009 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 30, 2009 2:17 pm

loghingheorghe scrie:1. A propos de baschet. am facut si eu primele fotografii cu D90 si obiectiv 18-105, in doua moduri: mod S (prioritate viteza), regland timpul de expunere. Au iesit mai intunecate, pt. ca diafragma are limita la 3,5.

Mult mai probabil, la focala folosita la baschet, limita era de 5.6.
loghingheorghe scrie:Facand la Mod "sport" au iesit bune, dar cu loc de imbunatatire.

Pentru rezultate optime, trebuie folosit Auto ISO cu un timp maxim de expunere corespunzator ales, ISO maxim permis 1600 (pentru D90) si mod de expunere P (program).
loghingheorghe scrie:2. Acum intrebarea: vreau sa cumpar un ob. la 200 mm sau 300 mm. Diferenta de pret este destul de mare. Aceeasi diferenta sa fie si in performante intre cele doua?

Daca va ginditi la 55-200VR si 70-300VR si sporturi in sala, raspunsul este ca nici unul nu este suficient de luminos si de rapid in focalizare pentru a obtine rezultatele dorite. Un 80-200 f/2.8 second hand (sau un Sigma 70-200 f/2.8 nou) este o alegere mult mai fericita pentru sporturi de sala. Pentru sporturi in aer liber si lumina naturala, 70-300VR este o alternativa viabila.

Diferenta de pret dintre 55-200VR si 70-300VR se explica atit prin performante cit si prin calitatea constructiei. Faptul ca al doilea permite interventii manuale peste focalizarea automata poate fi de mare folos in fotografia sportiva, atunci cind focalizarea automata da gres, dintr-un motiv sau altul. Stabilizarea optica ajuta doar la sporturi de viteza (vezi threadul curent) pentru ca reduce din imperfectiunile pe verticala ale panning-ului pe orizontala.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde Vladcosmin » Lun Mai 11, 2009 10:59 am

Pun si eu cateva cadre trase la CNVC-Rasnov,ieri.
Fişiere ataşate
 DSC_3772.jpg
 DSC_3886.jpg
 DSC_3979.jpg
 DSC_4026.jpg
 DSC_4097.jpg
 DSC_4115.jpg
 DSC_4232.jpg
 DSC_4297.jpg
 DSC_4349.jpg
 DSC_4382.jpg
 DSC_4396.jpg
Vladcosmin
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 23, 2009 6:49 pm

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde mandea » Lun Mai 11, 2009 11:35 am

Vladcosmin,
Trebuia sa folosesti un timp de expunere mai scurt, pentru ca masinile sa nu fie blurate.
Vad ca ai folosit 1/80 la toate.
DSC_4349.jpg imi place cel mai mult si nu cred ca aveai nevoie de f/13 asa ca puteai sa pui un timp mult mai scurt.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde cosminprund » Lun Mai 11, 2009 11:48 am

Probabil ar fi mers mai bine f/11 cu 1/160 la expunere, mai ales ca dupa f/11 incep sa apara probleme de la difractie. Pe de alta parte sunt citeva pan-uri foarte faine si bine reusite: (DSC_4297 imi place cel mai mult). Vad ca pozele au fost facute pe "Shutter Priority", poate nu stim noi - poate dl. Vlad a facut poze si cu timpi de expunere mai scurti, poate la timpii mai scurti se vede prea mult background si se strica efectul de viteza!
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Campionatul National de Viteza in Coasta 2008

Mesajde Vladcosmin » Lun Mai 11, 2009 12:45 pm

Va multumesc tuturor pentru sfaturi,chiar am sa tin cont de ele pe viitor.Si acum sa va povestesc putin,am folosit un timp de expunere asa mare,deoare am vrut sa scot tot fundalul cat mai in blur,aparatul in peste 70% l-am folosit pe Manual,insa cand s-a ridicat soarele treaba a devenit cam grea,deoarece aveam soarele in fata iar in jumatate de curba soarele batea in plin iar in cealalta jumatate soarele se pitea dupa pomi,asa ca spre sfarsit am lasat aparatul pe Shutter Priority,deoarece pe Manual riscam sa scot ba prea supraexpuse,ba subexpuse(l-am folosit si eu cat am putut,pana pe la 2 dupa-amiaza).Mentionez ca aparatul este un Nikon D40 cu 18-55mm pe care il am de vreo 3 luni.Va multumesc inca o data de sfaturi si am sa tin cont de ele la urmatoarele evenimente,sa vedem ce o sa iasa :D
Vladcosmin
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 23, 2009 6:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori