Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:51 am

Articole Nikonisti.ro

Gimnastica

Sportivi in timpul jocului

Re: Gimnastica

Mesajde Adrian.i » Mie Iun 22, 2011 11:12 am

Frumos exemplu
Avatar utilizator
Adrian.i
 
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 31, 2011 6:53 am
Localitate: Focsani/Iasi

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Sâm Iun 25, 2011 2:41 pm

Mersi Augustin de mesaje.Nu ma deranjeaza cu absolut nimic comentariile,din contra observatiile pot fi f creative si doar asa putem invata mai mult si corecta.Cat despre a privi de la "nivelul broaştei" cam toate sunt din astfel de pozitii .Am sa rog data viitoare organizatorii de la europene sau nationale sa ma lase sa stau sub sportiv cand executa concursul :lol: Glumeam,cred ca stii f bine ca gimnastica e unul din cele mai greu sporturi de fotografiat si tre sa ne adapatam la cerintele de concurs,nu i ca la un peisaj sau portret,click and shot.
Cropul facut de tine mi se pare un pic mai bine ,decat la mine (mai ales ca linia orizontului nu era dreapta,unghiul de fotografiere era cam 30' dreapta).Cat despre editare...sincer nu mi prea place desi uneori ma mai joc,prefer fotografia curata,sa vada omul realitatea si nu arta de a modifica structura culorii,efecte speciale etc.
Astept in continuare cometarii,discutii constructive si in timp am sa mai pun si alte foto din gym.
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Sâm Iun 25, 2011 2:49 pm

astept comentarii constructive :?:
Fişiere ataşate
DSC_5438.jpg
gym2
DSC_5432.jpg
gym2
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde A.Dragos » Dum Iun 26, 2011 1:04 pm

Frumos evoluat! :) E frumoasă ultima fotografie, dar mi se pare mie sau e puțin strâmbă?
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Gimnastica

Mesajde emp » Dum Iun 26, 2011 9:08 pm

nici mie nu-mi place editarea fiindca mi se pare greoaie dar in acest exemplu cateva mici ajustari au facut o alta fotografie.in principiu trebuie sa VEZI ce trebuie modificat-asta-i cel mai greu
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Gimnastica

Mesajde SirBDD » Dum Iun 26, 2011 10:13 pm

Augustin Popescu scrie:să prinzi o grimasă generată de efort sau concentrare. Caută zâmbetul reuşitei sau dezamăgirea eşecului. Anticipează sau aşteaptă momentul decisiv.


Subliniez ce a spus Augustin, desi asta se poate numai cu o buna cunoastere a exercitiilor (cand se pregateste sa aterizeze, cand urmeaza sa sara, prim plan cand sti ca urmeaza sa afle nota, etc) dar si printr-un dram de ... noroc. Acum depinde si de ce doresc "spectatorii" pozelor sa vada. Eu cand ma gandesc la gimnastica ma astept sa vad astfel de poze: http://mvblissphotoblog.wordpress.com/2 ... ncaa-women’s-gymnastics-championships-part-i/ .

PS: imi place grimasa celui de la sarituri (prima poza din cele doua de mai sus).

Succes in continuare!
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Dum Iun 26, 2011 10:32 pm

A.Dragos scrie:Frumos evoluat! :) E frumoasă ultima fotografie, dar mi se pare mie sau e puțin strâmbă?

Nu-i stramba..eu sunt putin :lol: prin unghiul de fotografiere
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Dum Iun 26, 2011 10:37 pm

SirBDD scrie:
Augustin Popescu scrie:să prinzi o grimasă generată de efort sau concentrare. Caută zâmbetul reuşitei sau dezamăgirea eşecului. Anticipează sau aşteaptă momentul decisiv.


Subliniez ce a spus Augustin, desi asta se poate numai cu o buna cunoastere a exercitiilor (cand se pregateste sa aterizeze, cand urmeaza sa sara, prim plan cand sti ca urmeaza sa afle nota, etc) dar si printr-un dram de ... noroc. Acum depinde si de ce doresc "spectatorii" pozelor sa vada. Eu cand ma gandesc la gimnastica ma astept sa vad astfel de poze: http://mvblissphotoblog.wordpress.com/2 ... ncaa-women’s-gymnastics-championships-part-i/ .

PS: imi place grimasa celui de la sarituri (prima poza din cele doua de mai sus).

Succes in continuare!




Mersi tare fain SirBDD sau care ti o fi numele!Superb si exemplul dat de tine.O mai buna cunoastere a exercitiilor ca mine...mai greu...sunt antrenor de "tumbe" si arbitru :mrgreen: iar fotografia si it ul e nebunia mea :lol:
Am sa mai exersez sa devin "maestru in foto sport ",daca nu..ma tin numa cu "tumbele".
Oricum am vointa si o sa progresez,nimeni nu ma opreste ;)
Astept comentarii si la urmatoarele foto .O saptamana placuta la toti!
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Dum Iun 26, 2011 10:40 pm

emp scrie:nici mie nu-mi place editarea fiindca mi se pare greoaie dar in acest exemplu cateva mici ajustari au facut o alta fotografie.in principiu trebuie sa VEZI ce trebuie modificat-asta-i cel mai greu

Legat de editare n-as zice ca e greoaie,sunt adeptul lucrului curat,sa vada omul exact realitatea (cu f mici ajustari daca e chiar necesar-un crop ,o reglare de luminozitate) :idea:
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Gimnastica

Mesajde skyrfox » Dum Iun 26, 2011 10:46 pm

Comentarii...sugestii...
Fişiere ataşate
 DSC_6198.jpg
gym3
BRV_0062.jpg
gym3
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie sportiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron