Acum este Vin Iun 07, 2024 8:49 am

Articole Nikonisti.ro

Primele poze cu D5100. Pareri va rog !

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Primele poze cu D5100. Pareri va rog !

Mesajde cozmin campeanu » Lun Apr 09, 2012 9:47 am

nu-mi stau in fire comentariile rautacioase, dar, cu scuzele de rigoare, aici nu m-am putut abtine.
1 - mi se pare soft sau nefocalizat corespunzator + incadrare proasta sau crop nereusit.
2 - se remarca doar separarea de fundal (si asa probabil copacii, sau ce-or fi, erau destul de departe). in rest...
3 - as fi renuntat la ochelari. prietenul tau (presupun ca nu ti-ai luat model) are probleme cu ochii? in poza 2 ochelari tip libelula si aici tip police ? renunta la ochelari. Si punga de seminte ? Serios ?? Cat spui "samantza" poti face un crop decent. Hai totusi sa nu tindem spre cocalarizarea comunitatii. A fost mai demult criticat un post, tot la "portret" parca, cu un van-dame cu camasa cu maneci suflecate, manusi si ochelari pe juma` de fata.

si acum sfaturile :D :
- cum ti-au precizat si colegii de mai sus, citeste manualul. Daca te izbeste cheful de invatat si nu-l ai prin preajma, fa o poza pe Auto, vezi pt ce setari a optat camera si incearca sa le reproduci in P (pt inceput). Apoi joaca-te cu WB si alte alea (astfel iti dai seama de impactul lor asupra foto).
- dupa ce stapanesti cat de cat asta, treci pe S si A. aici iti vei da seama singur de funtiile diafragmei si timpului de exp.
- apoi treci cu brio pe M (aici manualul ar trebui sa fi fost citit de vreo 2 ori), iei o surubelnita, scoti selectorul :lol: si tragi o serie de portrete, apoi cauti postul asta si compari. Vei fi uimit :D
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator