Acum este Lun Iun 17, 2024 12:07 am

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Portrete

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: portrete

Mesajde DrgRzvn » Vin Feb 27, 2009 4:17 pm

Robert_timisoara scrie:
DrgRzvn scrie:Mentiuni: sunt incepator. Una din fotografiile de care eu sunt multumit o atasez. Dar... am nevoie de feed-back-ul vostru obiectiv.
Multumiri !


pai o parere de incepator... ar fi urmatoarea: nu ai incadrat`o bine in poza, in sensul ca nu i`ai prins tot capul. pacat. in rest este buna.


Repede circula informatia aici. :) E bine.
Stiu cum se primeste feed-back-ul, dar vin cu o nelamurire referitoare la un aspect invatat de la un alt fotograf, si anume:
- acesta spunea ca in primul rand sa imi selectez ceea ce vreau sa scot in evidenta;
#in cazul meu privirea#
- sa incadrez 'subiectul' tinand cont de impartirea campului in acele 9 caroiaje (the rule of thirds)

Si asta am incercat sa fac. De aici si... lipsa fotografiei.

In concluzie, cum e corect ?
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: portrete

Mesajde Robert_timisoara » Vin Feb 27, 2009 4:24 pm

hmmm... sincer sa fiu, mie personal nu mi se pare ca iese in evidenta privirea... de aceea am si spus ca nu ai incadrat-o bine. poate altii au alta parere. asta consider eu. sper sa nu te superi , dar am un stil un pic mai agresiv de a critica lucrurile in general. :lol: :roll:
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: portrete

Mesajde DrgRzvn » Vin Feb 27, 2009 4:27 pm

Robert_timisoara scrie: sper sa nu te superi , dar am un stil un pic mai agresiv de a critica lucrurile in general. :lol: :roll:


Atata timp cat este constructiv... e bine venit. :)
Toate bune.
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: portrete

Mesajde nikonians_ro » Vin Feb 27, 2009 4:44 pm

DrgRzvn scrie:Mentiuni: sunt incepator. Una din fotografiile de care eu sunt multumit o atasez. Dar... am nevoie de feed-back-ul vostru obiectiv.
Multumiri !


Felicitari! E o poza buna pentru un incepator.
Totusi, cand ai zis ca astepti comentarii, banuiesc ca te-ai referit la critici :lol: , asa ca iata:
-In primul rand se vede un soft focus ( probabil ai folosit obiectivul la diafragma cea mai deschisa ). Cam toata imaginea e putin"in ceata " din cauza focalizarii. Fundalul este blurat dar din nefericire si subiectul este putin neclar.
-faptul ca te-ai folosit de lumina soarelui pentru a da un aspect trimdimensional subiectului e foarte bine ( cu toate ca era mai bine daca gaseai un loc in care soarele nu era asa de puternic ) , dar din pacate nu ai detalii in zonele luminate de soare.Sunt multe "puncte fierbinti" (prea puternic luminate, in care se pierd detaliile ). Nu ai controlat suficient de bine lumina soarelui.Era bine daca iti verificai histograma direct pe aparat. Ai fi putut observa ca e putin supraexpusa imaginea. Puteai atenua lumina soarelui cu o blenda de difuzie sau pur si simplu cu ceva improvizat ( un asistent sa tina o carpa alba pusa pe un cadru pe directia soare - subiect ) . Pe obrazul umbrit al subiectului era bine daca reflectai cu ceva un pic din lumina soarelui pentru a aduce detalii in acea zona.
-e o umbra destul de aiurea pe fruntea subiectului. Era bine sa verifici pe LCD-ul aparatului si sa maresti imaginea pentru a vedea defectele mai clar si sa le inlaturi la urmatorul cadru. Lafel si suvitele de par care blocheaza privirea subiectului. Tinand cont ca ai focalizat exact pe acel ochi era bine sa se vada clar detaliile acolo.
-privirea un pic incruntata a subiectului este cauzata si de faptul ca "ai lasat-o cu ochii in soare" :lol: . Era de preferat o pozitie latera sau tu sa stai cu aparatul spre soare dar in cazul asta iti trebuia un blit extern. Mai puteai folosi lumina soarelui si ca lumina principala, iar un blit extern ca lumina de umplere.
-ai ales sa o transformi intr-o fotografie alb/negru cu toate ca nu are un contrast care sa transmita personalitatea pozei.Pe latura asta se mai puteau face imbunatairi substantiale in photoshop.
Avand in vedere ca esti incepator cred ca totusi este o critica destul de nepotrivita, dar sper sa te ajute cu ceva. Oricum , si eu mai am multe de invatat.
O fotografie reusita pentru un incepator, dar nu e bine sa te multumesti cu acest rezultat daca vrei sa urci mai sus.
Felicitari
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: portrete

Mesajde DrgRzvn » Vin Feb 27, 2009 7:17 pm

@nikonians_ro

Multumesc ! Sincer, rautacios nu cred ca este. Vedeti voi, toti prietenii mei care imi vizualizeaza fotografiile nu sunt profesionisti. De aceea feed-back-ul lor este mereu pozitiv.
In acest moment eu si 'subiectul' meu, ne amuzam teribil pe seama replicii "ai lasat-o cu ochii in soare". Intr-adevar... asa este. Era soare puternic. Sincer a fost o fotografie 'nimerita'. Nu am planificat nimic. A fost asa pe moment.

Revenind la feed-back-ul tau, sunt multe aspecte de acolo care inca nu le stapanesc. Dar nu renunt. Din nou, merci.

PS
acum detin un d80, sb600, 18-105mm, 70-300VR, 50/1.8
cum vi se pare noul 35mm/1.8 ? credeti ca merita banii ? ma duc sa il teste maine. un sfat ?
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: portrete

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 27, 2009 10:30 pm

DrgRzvn scrie: cum vi se pare noul 35mm/1.8 ? credeti ca merita banii ?

Judecind dupa http://www.dpreview.com/news/0902/09021 ... amples.asp pare a-si merita banii, mai ales ca nu e construit precum zoom-urile entry level: are garnitura de etansare la montura si posibilitatea de a interveni manual peste focalizarea automata.

Probabil ca, in doua-trei saptamini, vom vedea si ce au de zis nemtii de la photozone.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: portrete

Mesajde Highlander » Lun Mar 02, 2009 12:42 am

High key.....
Fişiere ataşate
bog.jpg
Gazing the past
Highlander
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 18, 2009 7:23 pm

Re: portrete

Mesajde Highlander » Lun Mar 02, 2009 12:44 am

o alta varianta
Fişiere ataşate
oana-bog.jpg
Feelings in blue
Highlander
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 18, 2009 7:23 pm

Re: portrete

Mesajde Marius-Marian » Dum Mar 08, 2009 10:55 am

mono scrie:pun aici cateva portrete, majoritatea cu D50, altele cu D300..
ca lentila.. nu mai retin, dar in general pentru portrete folosessc 50-ul.. e sfant :D



Salutare,am citit la tn k d 50-ul e sfant la portrete? :mrgreen: Ce lagatura are aparatul?vrei sa zici k obiectivul de la d50 e bun la portret.. :shock:
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Usa

Re: portrete

Mesajde Marius-Marian » Dum Mar 08, 2009 10:59 am

jedi scrie:fetita mea de 8 anisori




sa-ti traiasca!!!!
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Usa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron