Acum este Mar Mai 14, 2024 5:37 am

Articole Nikonisti.ro

Portret

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Portret

Mesajde bogdang » Mie Feb 02, 2011 12:54 am

Pun si eu cateva fotografii pentru critica.
Fişiere ataşate
p9.jpg
p8.jpg
p7.jpg
p6.jpg
p5.jpg
p4.jpg
p3.jpg
p2.jpg
p1.jpg
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Portret

Mesajde sorinsava » Mie Feb 02, 2011 11:20 am

Am eu 2 idei sa incerci. In afara de p2 si poate p9 mi se par incadrate prea strins.Chiar daca ar fi un d40 e preferabil sa ai de unde sa faci crop decit invers. A doua e expunerea, sunt cam subexpuse fara un motiv clar si lumina din spate e prea slaba, prea din lateral, prea de jos sau in jos, nu separa de fundal. p1 are mai multa decit celelalte. Daca le-ai facut raw trage de expunere 0.5-1EV si vezi daca arata mai bine. Daca sunt jpeg ridica gamma si trage de partea dreapta a histogramei spre stinga. Ar trebui sa obtii si o mica separatie de fundal, vad in umbre ca se poate la p1, p5, p7, p9
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Portret

Mesajde bogdang » Mie Feb 02, 2011 1:19 pm

Sorin iti multumesc pentru sugestii. Stiu ca am gresit cu lumina pentru fundal, indicat cred ca ar fi un snoot. Atunci s-ar fi facut separatia planurilor mai bine. In legatura cu expunerea, mi-a fost teama sa nu iasa pielea prea arsa. Poate m-a indus in eroare si monitorul. Am modificat putin expunerea. Sa le inlocuiesc pe cele postate sau sa le adaug?
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Portret

Mesajde mandea » Vin Feb 04, 2011 11:35 am

Si mie mi se par subexpuse.
Monitorul e calibrat "soft" dar prin comparatie cu altele mi se par subexpuse.
Pune variantele noi
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Portret

Mesajde bogdang » Sâm Feb 05, 2011 11:58 pm

Variantele noi. Dupa ce o sa treaca ceva timp, daca astea sunt ok, o sa le inlocuiesc pe primele pentru a nu incarca prea mult forumul.
Fişiere ataşate
p9.jpg
p8.jpg
p7.jpg
p6.jpg
p5.jpg
p4.jpg
p3.jpg
p2.jpg
p1.jpg
bogdang
 
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iun 11, 2009 1:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Portret

Mesajde porcofon » Dum Feb 06, 2011 12:24 am

Dca nu te deranjaza parerea unui infam...
Din punct de vedere al cromaticii: unghiile roz sunt cu "au". Bijuteriile sunt fara noima si fara sens alese. Caciula de blana isi gasea sens langa maieu daca aveai un spatiu natural, fie el insorit si varatic fie inzapezit.
Ultimele doua cadre au comunicare, celelalte sunt expresii fortate.
Tehnic cred ca lumina din dreapta ai pus-o prea direct. E evidenta.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Portret

Mesajde sorinsava » Dum Feb 06, 2011 12:06 pm

Tot sunt subexpuse. Esti mult prea departe de a arde ceva. Sigur ai monitorul cu gamma corect? Cauta pe net un gradient din ala sa iti reglezi gamma ochiometric si vezi daca ceva nu e incorect. Poate ai luminozitatea prea mare.

Spre exemplu, la ultima poza daca maresc gain de la un teoretic f/5.6 la f/4, maresc si gamma la 1.3 si pielea nici macar nu se apropie de supraexpunere. Si asta pe un jpeg mic si vai de capul lui.

Ma gindesc ca si la celalalt post al tau, la foto de produs, poate tu vedeai expusa bine imaginea cind de fapt era mult prea intuneric. Orienteaza-te dupa histograma si gindeste-te ca in multe situatii e preferabil sa expui la dreapta, in exemplele de mai sus e practic expus la stinga. Deci expui spre dreapta si in functie de stilul pozei scazi expunerea dupa.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Portret

Mesajde cristiansergiu » Vin Mar 18, 2011 1:50 pm

ma deranjeaza cele la care ai taiat din cap.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Portret

Mesajde v4lenthyno » Sâm Apr 09, 2011 1:31 pm

Salut, un sfat din proprie experienta iti pot da; cand mai ai sedinte cu fete care isi aplica fond de ten dar de genul persoanei prezentate si anume lucios incearca sa recomanzi mai degraba aplicarea pudrei sau ceva cat de cat mai mat, personal imi displace sa vad cum se reflecta blitul sau lampa de studio in acele zone. Spor la cadre. O zi buna .
Avatar utilizator
v4lenthyno
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Dec 10, 2010 5:20 pm

Re: Portret

Mesajde ultrase » Mar Mai 03, 2011 10:56 am

cristiansergiu scrie:ma deranjeaza cele la care ai taiat din cap.

nici vorba....nu cred ca este o regula la portret sa nu tai din cap....totu sa fie in incadrarea banala de portret.
ideea este sa exprime ceva poza.
poate iti e de ajutor http://www.portrait-photos.org/user/phoenixab/
d90/ 18-105 / sb-910
Avatar utilizator
ultrase
 
Mesaje: 185
Membru din: Vin Ian 07, 2011 11:12 am
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron