Acum este Mie Mai 08, 2024 6:17 pm

Articole Nikonisti.ro

Outdoor portrait

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Outdoor portrait

Mesajde stoica.alex » Dum Feb 26, 2012 7:42 pm

Din punctul meu de vedere cred ca si ziua si momentul zilei nu a fost ales cu inspiratie.
Nu conteaza ca n-ai avut scule "profesionale", conteaza sa alegi lumina care trebuie, incadrarea care trebuie si locul cae trebuie (astea sunt gratis, nu costa nimic)
Sunt convins ca pozele ar fi iesit mai bine daca erau facute intr-o zi senina cu cer albastru, si ai fi putut alege alt loc decat acel parc.

in rest keep up the good work
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Outdoor portrait

Mesajde c6t9 » Dum Feb 26, 2012 8:14 pm

sorindaniel13 scrie:si in plus, fiecare om percepe fotografia cum vrea, spre exemplu, eu am vazut foarte multe cadre trase de profesionisti, dar nu m-au impresionat, chiar daca in privinta tehnicii sunt superbe, dar de multe ori axandu-te pe tehnica, poti claca la expresie si invers. Stiu ce se vrea aici, si ce se critica aici, tot, absolut tot, tehnica, expresie, fundal, tema... ceea ce cred ca e greu ca un amator sa scoata asa ceva. Nu ma scuz, inca o data, cat mai multe critici, credeti-ma, imi faceti un bine cand spuneti, NU, NU ASA.. NU E BINE, E URATA, NU E BUNA! primesc consiliere fotografica pe gratis:)))


Fiecare om percepe ce-i drept, dar există și mai des situația în care pur și simplu nu este destinatarul unor imagini. Nu toate sunt universale.

Nu-i spune să stea cumva. Vorbește cu ea, fă-o să se simtă bine, să uite că este în fața unui aparat. Unii fotografi, fără glumă, apelează la un terț pentru asta, care se pricepe mai bine. Dacă nu te-ai înțeles cu fata, succes cu cei mici, să te văd acolo :lol:
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Outdoor portrait

Mesajde sorindaniel13 » Dum Feb 26, 2012 8:30 pm

c6t9 scrie:Fiecare om percepe ce-i drept, dar există și mai des situația în care pur și simplu nu este destinatarul unor imagini. Nu toate sunt universale.
Nu-i spune să stea cumva. Vorbește cu ea, fă-o să se simtă bine, să uite că este în fața unui aparat. Unii fotografi, fără glumă, apelează la un terț pentru asta, care se pricepe mai bine. Dacă nu te-ai înțeles cu fata, succes cu cei mici, să te văd acolo :lol:


Hei, toti am inceput de jos, acum nu poti fi perfect de la inceput, am 21 de ani, mai am multe de invatat din arta fotografiei, nu ma consider bun, i-am facut poze pt ca mi-a fost asa sa o refuz, sunt constient de faptul ca n-au iesit bine :)) tocmai d-asta le-am si pus, sa vad ce si cum, unde am gresit. Am observat la acei "fotografi" ce-si dau cu parerea pe aici, nu au topicuri cu fotografii proprii, tocmai pt ca le e teama ca vor fi criticati pt pozele pe care le fac. Si nu fac vreo aluzie, chiar nu ma refer la voi. Am citit multe topicuri pe aici si am vazut cazuri in care au fost invitati sa posteze nsite fotografii proprii si au evitat subiectul...

stoica.alex scrie:Din punctul meu de vedere cred ca si ziua si momentul zilei nu a fost ales cu inspiratie.
Nu conteaza ca n-ai avut scule "profesionale", conteaza sa alegi lumina care trebuie, incadrarea care trebuie si locul cae trebuie (astea sunt gratis, nu costa nimic)
Sunt convins ca pozele ar fi iesit mai bine daca erau facute intr-o zi senina cu cer albastru, si ai fi putut alege alt loc decat acel parc.
in rest keep up the good work


acel parc e cam singurul mai de doamne ajuta din oras... daca as fi ales o zi cu mult soare si cer senin, cred ca ieseau si mai proaste, zapada neagra aproape topita, combinata cu cerul albastru, nu cred ca formeaza un fundal prea placut, cred ca cerul innorat combinat cu putina ceata e mult mai potrivit pentru a scoate in evidenta anotimpul in care ne aflam. Eu unul chiar m-am bucurat cand am vazut ca e intunecat si ceata afara:D.
Cat despre incadrare, chiar te rog sa-mi spui unde am gresit, d-aia am si pus pozele aici :D eu astfel de critici astept, cu lumina... stiu de ce am nevoie, blitz pe aparat, blitz in spatele subiectului sau o sursa puternica de lumina sa se compenseze si astfel obtin un efect frumos si o imagine mai deosebita, poze facute contra soarelui, poze date cu blitz pe subiect, dupa cum am spus si in mesajele precedente, am citit tot felul te topicuri, articole si am vazut multe seminarii video, teoretic stiu, practic, invat cu timpul... si totusi, astept parerile despre incadrare. P.S. nu ma lua cu expresia feței pentru ca am explicat cum a stat treaba si ce am vrut sa scot in evidenta.
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Outdoor portrait

Mesajde sorindaniel13 » Dum Feb 26, 2012 8:37 pm

c6t9 scrie:Unii fotografi, fără glumă, apelează la un terț pentru asta, care se pricepe mai bine. Dacă nu te-ai înțeles cu fata, succes cu cei mici, să te văd acolo :lol:

Dupa ce am terminat prima serie de fotografii, am fost la o cafea:))) si vorbeam ca ar fi fost bine sa mai fie cineva, si chiar ea mi-a zis ca si-ar fi dorit sa mai vina cineva cu mine ca era mai degajata, ii distragea atentia... si stiu asta, chiar m-am rugat de un prieten sa vina, dar a zis ca "ce caut eu acolo", cu toate ca mi-era de ajutor... dar lor li se pare ceva ciudat, cred ca fotografia e gen: vine fotografu, eu stau si el imi face minuni cu aparatul... d-aia spun ca e greu :)) Tineti minte, in Slatina fotografia e la un nivel mediocru, poate chiar mai jos! Nu stiu daca exista mai mult de 2, 3 fotografi profesionisti!
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Outdoor portrait

Mesajde c6t9 » Dum Feb 26, 2012 9:51 pm

Cadrele mele nu pot fi criticate din punctul ăsta de vedere :lol:

Asta e, te adaptezi. Ești 2 persoane la preț de una. N-ai ce să faci. Eu spun că e o greșeală să renunți la ea. Dacă toți avem un punct de plecare, ea de ce n-ar beneficia de poziția asta? Și nu trebuie să spui, hai dezbracă-te. Poți să vorbești cu ea o oră și să fotografiezi 1 minut. Cu cât o cunoști mai bine, cu atât o poți duce într-o zonă de confort.

Încadrarea e compoziție. Compoziția e fotografia. Nu pot să nu te iau cu expresia cât timp reprezintă subiectul cadrului. Restul elementelor trebuie să existe acolo numai dacă susțin subiectul. Dacă distrag atenția cumva, le scoți, le faci pierdute etc.

În accepțiunea mea, după plasarea în cadru, identificarea spațiului negativ este pasul doi ca importanță. Vechi reminescențe de prin școală, ce să-i faci.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Outdoor portrait

Mesajde sorindaniel13 » Lun Feb 27, 2012 12:52 am

c6t9 scrie:Cadrele mele nu pot fi criticate din punctul ăsta de vedere :lol:

Asta e, te adaptezi. Ești 2 persoane la preț de una. N-ai ce să faci. Eu spun că e o greșeală să renunți la ea. Dacă toți avem un punct de plecare, ea de ce n-ar beneficia de poziția asta? Și nu trebuie să spui, hai dezbracă-te. Poți să vorbești cu ea o oră și să fotografiezi 1 minut. Cu cât o cunoști mai bine, cu atât o poți duce într-o zonă de confort.

Încadrarea e compoziție. Compoziția e fotografia. Nu pot să nu te iau cu expresia cât timp reprezintă subiectul cadrului. Restul elementelor trebuie să existe acolo numai dacă susțin subiectul. Dacă distrag atenția cumva, le scoți, le faci pierdute etc.

În accepțiunea mea, după plasarea în cadru, identificarea spațiului negativ este pasul doi ca importanță. Vechi reminescențe de prin școală, ce să-i faci.

mersi inca o data, imi face placere sa discut cu tine :))) n-ai acea aroganta pe care am intalnit-o la altii de isi fac veacul pe aici :)) adica na... accept criticile, dar spuse intr-un mod placut, nu intr-un mod arogant :D. as vrea sa vad cateva poze facute de tine, un link ceva, daca se poate:D
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Outdoor portrait

Mesajde c6t9 » Lun Feb 27, 2012 1:48 pm

Vezi în mail.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Outdoor portrait

Mesajde geani » Vin Mar 02, 2012 12:43 pm

Poate ca, inainte de shooting, subiectul trebuia un pic ... incalzit. :)
Asa iesea cu siguranta din crisparea care, uneori, i se vede pe fata.
Este mare lucru sa poti comunica "prieteneste" cu subiectul.
Oricum, este de apreciat curajul tau de a cere sfaturi.
Nu multi de pe forum fac asta si, asa cum spui si tu, multi se dau mari fotografi pe aici.
Bafta si multa lumina!
Pentru REDUCERI LA ORICE PRODUS de pe site-ul www.f64.ro, va rog sa ma contactati pe PM!!!
geani
 
Mesaje: 433
Membru din: Dum Apr 24, 2011 9:55 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Outdoor portrait

Mesajde sorindaniel13 » Vin Mar 02, 2012 5:39 pm

geani scrie:Poate ca, inainte de shooting, subiectul trebuia un pic ... incalzit. :)
Asa iesea cu siguranta din crisparea care, uneori, i se vede pe fata.
Este mare lucru sa poti comunica "prieteneste" cu subiectul.
Oricum, este de apreciat curajul tau de a cere sfaturi.
Nu multi de pe forum fac asta si, asa cum spui si tu, multi se dau mari fotografi pe aici.
Bafta si multa lumina!

mersi pentru sfatul cu lumina:)))))
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator