Acum este Joi Mar 28, 2024 10:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Portret - full body

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Portret - full body

Mesajde sorin_maican20 » Dum Ian 19, 2014 7:08 pm

Salut,

Am dat peste aceasta rubrica si am vazut foarte multe portrete frumoase facute de membrii acestui site.
De asemenea, imi place foarte mult faptul ca poti primi feedback de la profesionisti.

Astfel imi permit sa atasez cate fotografii facute sotiei mele, care detine un blog despre fashion.
Sunt nevoit sa fac portret full body deoarece trebuie sa evidentiez tinutele.

Multumesc anticipat pentru aprecieri si critici :)
Fişiere ataşate
 DSC_0020_R.jpg
 DSC_0127_R.JPG
 DSC_0989_R.jpg
 DSC_8994_R.jpg
 DSC_4200_R.jpg
 DSC_6391_R.jpg
sorin_maican20
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 5:59 pm

Re: Portret - full body

Mesajde moaartea » Dum Ian 19, 2014 8:57 pm

in primul rand, titlu e cam...ciuidat...daca scrii "full body" eu inteleg ca persoana e "din cap pana in picioare", ceea ce in pozele tale unele nu respecta acest lucru.

inapoi la poze:
la unele din poze ai lasat prea mult spatiu in partrea de sus - probabil din cauza punctului de focus ales - la nr 2,4,5 chiar si 6 ai fi putut lasa mai mult spatiu in partea de sus a cadrului

poza 1
- cred ca ar fi fost mai ok cumva sa se vada ca are 2 picioare, asa zici ca are doar un picior.....
-nu este separatie intre par si fundal. daca era are par/coafura/palare/etc de culoare inchisa incearca sa ai in fundal in jurul capului ceva de culoare deschisa, ca sa ai o separatie...

poza 4 cred ca ar fi mers spatiul mort in fata subiectului si nu deasupra lui...si de asemena nu taia din haine...

poza 5 personal imi place cel mai putin din toate : fundal aglomerat - ma duce cu ochii spre fundal aproape tot timpul; modelul e taiat ciudat - puteai sa lasi mai putin loc deaspura capului si mai mult sa se vada din mana sa nu o decupesi fix la umar..etc

poza 6 imi place cel mai mult, unu singur lucru...daca se vrea vcea gen fashion deceeee nu vad toata geanta???+ ca e taiat din rochie + ca in general nu prea e indicat sa tai persoanele fix la genunchi...aici personajul se separa fff bine de fundal care are alta tonalitate ceea ce asa si trebuie...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Portret - full body

Mesajde sorin_maican20 » Dum Ian 19, 2014 10:58 pm

Super feedback. Multumesc frumos. Ai vazut aspecte pe care nu le realizasem. Bine, ca sa iti dai seama de ce gresesti trebuie sa stii si regula. Desi fac poze (le zic poze acum, dupa feedback :)) de vreo 2 ani, recunosc ca nu m-am documentat foarte bine in legatura cu punctele imprtante ale fotografiei de portret.

Voi lua in considerare ceea ce mi-ai recomandat in sedintele viitoare.

Referitor la formularea titlului: blogul respectiv prezinta cadre full body in 80% din cazuri. Doar ca aici am mai pus si cadre apropiate - in care subiectul vine spre mine (din cauza ca separarea de fundal este mai accentuata in cazul respectiv).
sorin_maican20
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 5:59 pm

Re: Portret - full body

Mesajde mircea812 » Dum Ian 19, 2014 11:09 pm

Vezi ca o regula importanta in acest gen este : nivelul la care se afla obiectivul sa fie la pieptul ei. Ultima se apropie de ce ar trebui sa fie.

http://www.youtube.com/watch?v=OJr232bUIwk
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Portret - full body

Mesajde sorin_maican20 » Dum Ian 19, 2014 11:25 pm

Multumesc Mircea.

Majoritar trageam cu obiectivul la nivelul capului, sau chiar mai sus. Doar cateva sedinte au fost aranjate astfel incat obiectivul sa fie la jumatea corpului (pt full body) sau la nivelul pieptului (pt portrait).

Imi place aici :) deja am invatat cateva reguli importante.
sorin_maican20
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 5:59 pm

Re: Portret - full body

Mesajde sorin_maican20 » Dum Mar 30, 2014 7:09 pm

Am pus si link-ul catre blog in caz ca va intereseaza subiectul fashion
http://vintagesphere.blogspot.ro/
sorin_maican20
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 5:59 pm

Re: Portret - full body

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 30, 2014 11:02 pm

sorin_maican20 scrie:Am pus si link-ul catre blog in caz ca va intereseaza subiectul fashion
http://vintagesphere.blogspot.ro/


Poate o rogi pe doamna să aleagă si fundalurile, nu doar hainele.
Văd că are ochi la culori, o să fie de ajutor.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Portret - full body

Mesajde sorin_maican20 » Lun Mar 31, 2014 8:20 pm

Din pacate pot sa fac poze doar sambata si duminica. Din cauza ca se pozeaza mai multe tinute trebuie sa fim aproape de casa pentru a se schimba repede si pentru a nu pierde lumina buna.

Din cauza asta fundalurile nu sunt extraordinare.

Eventual, daca aveti idei despre cum sa ma folosesc de strazile noastre pentru a crea un background frumos, as aprecia ajutorul.

Cu stima,
Sorin
sorin_maican20
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 5:59 pm

Re: Portret - full body

Mesajde mircea812 » Lun Mar 31, 2014 9:08 pm

Nu mai alege strazile alea imense ca fundal. Parca ai asezat-o acolo in fata tramvaiului sau a autobuzului :) Intr-un mic parc e suficient. Sau in fata zidului unei case cu o textura mai deosebita. Cu cat mai simplu cu atat mai bine. In poza singurul punct de interes sa fie subiectul tau. Pentru ce pozezi tu nu trebuie neaparat lumina ideala de peisaj.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Portret - full body

Mesajde victorpatrick » Joi Mar 14, 2024 3:53 am

După cum puteți vedea, un buildnow gg ghid crucial pentru acest gen este ca nivelul obiectivului să fie la pieptul ei. Cel final este aproape la locul potrivit.
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori