Acum este Sâm Iun 08, 2024 9:15 am

Articole Nikonisti.ro

Copilasi dragalasi

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Copilasi dragalasi

Mesajde simiclau » Mar Ian 28, 2014 3:50 pm

Am un Nikon D5100 de 1 luna, un pic de teorie si foarte putina practica(din lipsa de timp).Deci: INCEPATOARE. Fac eforturi imense sa-mi gasesc cate un strop de timp sa fotografiez cate ceva, iar de cele mai multe ori modele sunt chiar fetitele mele :). Astept critici din partea cunoscatorilor! Fiti nemilosi dar da-ti sfaturi cat mai utile. Stiu ca in a III-a fotografie privirea subiectului este indreptata in partea care nu trebuie dar asa am surprins-o si pentru ca totusi mi-a placut fotografia, nu am indraznit sa renunt la ea. A II -a fotografie putea fi "cropuita" :) sa aiba o incadrare mai buna, dar eu o trimit asa sa imi spuneti totusi ce parere aveti in contextul asta. Multumesc anticipat! Am "umblat" putin la ele doar in view nx 2. Nu au alt tip de editare.
Fişiere ataşate
 DSC_0024_01.JPG
 DSC_0131.JPG
 DSC_0134_01.JPG
 DSC_0005.JPG
 DSC_0208_01.JPG
simiclau
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Oct 29, 2013 11:35 am

Re: Copilasi dragalasi

Mesajde thunder » Mar Feb 18, 2014 8:26 pm

Buna,

In primul rand vreau sa zic ca o sa imi dau parerea strict pentru poze, nu o lua personal, nu este despre fetitele tale, care sunt foarte simpatice sau alte chestii personale. :)

1. WhiteBalance-ul este mult prea galben in toate cadrele.
- poate fi ceva de gust, dar pentru mine este cam exagerat in galben

2. Foto 2
- zone arsa pe fata, deci expunerea nu este cea mai potrivita
- focalizarea nu este pe fata, se vede pe suvita din dreapta
In orice portret, in general, zona de interes este fata, si in particular, ochii!
- fundal cu elemente care nu prea au ce cauta in cadru -> scaun, telecomenzi

3. Foto 3
- imi place cel mai mult din serie
- as fi vrut doar sa vad ochii putin evidentiati (asta valabil pentru toate cazurile, in general)
- e expusa ok , poaaate putin prea intunecata fata si nu iese in evidenta indeajuns

Sunt reguli si reguli, dar nu intotdeauna trebuie sa faci "ca la carte" pentru un cadru reusit. Desigur, intai ar trebui sa stii o regula, sa experimentezi si dupa aceea sa alegi daca e mai bine intr-un fel sau in altul.
Mie imi place asa cum e. Se vede o mica poveste: copilul langa pomul de craciun, se uita... undeva: poate-i Mosu, poate-i mami, poate-i tati. Nu stiu, dar imi pot imagina continuarea cadrului.

4. Foto 4
- e ok, dar nu spune prea multe

5. Foto 5 -ok dar marea problema aici: incadrarea
- facuta prea de sus: mult mai ok la acelasi nivel cu capul, sau putin mai jos
- papusa e fara cap
- apare manuta fetitei din senin in cadru: nu prea e ok cu membrele sa apara "neanuntate" in cadru, sau sa fie taiate fix la incheieturi


In general sunt cateva sfaturi valabile in orice situatie:
- citeste manualul, de cate ori e nevoie
- invata functiile si butoanele aparatului
- invata-i limitele : de ex. pana la ce ISO poti avea rezultate acceptabile, timpul de expunere de la care totul e miscat, si nu sunt sanse de recuperare
- invata sa lucrezi cu autofocusul: focus gresit inseamna cadru 100% ratat
- invata sa folosesti toate modurile aparatului, in special M si A (si S si P) pentru ca sunt situatii in care autoexpunerea poate da gres, si trebuie sa stii cum sa corectezi.
Avatar utilizator
thunder
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Aug 17, 2009 9:39 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori