Acum este Joi Mar 28, 2024 7:11 pm

Articole Nikonisti.ro

O noua Sedinta Foto

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: O noua Sedinta Foto

Mesajde razvism » Mie Iul 02, 2014 9:55 pm

Radu_Grozescu scrie:
razvism scrie: o blenda dar nu m-am putut decide cat de mare si ce forma sa aiba rotunda/dreptunghiulara argintie/aurie.. vreun sfat ?


Dimensiunea minim cât e spațiul pe care vreți să-l iluminați. O blendă nu poate lumina o suprafață mai mare decât ea însăși.

Albă pentru soare, metalizată pentru lumină difuză.
Cu una metalizată în soare se pot obține efecte interesante, dar modelul nu va fi fericit dacă îi băgați reflexia soarelui direct în ochi.

Sunt interesante și cele de difuzie, deci poate vă orientați la una 5/1.


Multumesc pentru sfat chiar am gasit un set 5/1 rotund de 56 cm si cred ca il voi achizitiona pe acela doar ca va trebui sa astept putin pana va fii in stoc.

stoica.alex scrie:
razvism scrie:de o vreme chiar am cautat sa cumpar o blenda dar nu m-am putut decide cat de mare si ce forma sa aiba rotunda/dreptunghiulara argintie/aurie.. vreun sfat ?

Eu nu am lucrat deloc cu blende deci n-as putea sa zic prea multe, ideea e ca blenda sa fie suficient de mare pentru a acoperi o anumita zona, adica una mai mica daca o folosesti doar pentru fata modelului, una mai mare daca vrei sa luminezi tot corpul si tot asa.... dar mai vezi si tu pe net tutoriale


Am vazut un clip de la un fotograf din afara (Karl Taylor) doar ca el mai mult explica despre folosirea ei si nu despre cum sa alegem una dar a fost interesant clipul si dupa achizitionarea blendelor voi mai reviziona clipul de cateva ori pentru a intelege pe deplin si a putea aplica in practica.

Multumesc tuturor pentru sfaturi, Respect!
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: O noua Sedinta Foto

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iul 02, 2014 10:15 pm

razvism scrie: chiar am gasit un set 5/1 rotund de 56 cm si cred ca il voi achizitiona pe acela doar ca va trebui sa astept putin pana va fii in stoc.


Să nu fie cam mic diametrul.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O noua Sedinta Foto

Mesajde razvism » Mie Iul 02, 2014 10:58 pm

In acest caz cred ca ma voi orienta spre cele de 80cm, doar ca nici acestea nu sunt in stoc.

EDIT:Am gasit alt model in stoc cred ca il voi achizitiona pe acela.
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator