Acum este Joi Mar 28, 2024 2:46 pm

Articole Nikonisti.ro

Cateva portrete

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Cateva portrete

Mesajde AndreasCristian » Lun Aug 11, 2014 9:29 pm

Servus Nikonistilor. Am si eu 4 portrete pe care vreau sa vi le arat. Orice sfat/critica este mai mult decat binevenita :)
Portretele sunt facute cu un Nikon d5100 cu obiectivele 50mm f/1.8G si 55-200 f/4-5.6
Fişiere ataşate
 1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Cateva portrete

Mesajde Toni Stefan » Lun Aug 11, 2014 9:45 pm

ce expresiva este bluza domnisoarei din poza a doua:)) , spune multe bluza:)) as fi focalizat pe bluza intr-o poza mai aproape si in cealalta intreg corpul domnisoarei. ambele colaj in aceeasi poza. era mai interesant cred. lumina este naturala nu?
in fine ultimele doua usor supra expuse pentru gusturile mele. ai exagerat cand le-ai procesat cred. si inca ceva: vezi ca aberatiile cromatice din ultima poza ai uitat sa le corectezi. sunt destul de pronuntate. mie personal imi atrag atentia de la subiect cand privesc usor in de-aproape poza
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Cateva portrete

Mesajde AndreasCristian » Lun Aug 11, 2014 10:19 pm

Toni Stefan scrie:ce expresiva este bluza domnisoarei din poza a doua:)) , spune multe bluza:)) as fi focalizat pe bluza intr-o poza mai aproape si in cealalta intreg corpul domnisoarei. ambele colaj in aceeasi poza. era mai interesant cred. lumina este naturala nu?
in fine ultimele doua usor supra expuse pentru gusturile mele. ai exagerat cand le-ai procesat cred. si inca ceva: vezi ca aberatiile cromatice din ultima poza ai uitat sa le corectezi. sunt destul de pronuntate. mie personal imi atrag atentia de la subiect cand privesc usor in de-aproape poza


Super idee. Pacat ca nu am aplicat-o :)) . Am incercat sa corectez cateva aberatii , sper ca se observa , iar despre supra expunere in post - procesare , e o chestie de gustibus , imi plac pozele usor supra-expuse si cu contrast-ul crescut , dar fiecare cu gusturile lui. Am atasat cele doua fotografii putin modificate. Multumesc pentru sugestii , mai ales de cea cu colajul. O seara faina!
Fişiere ataşate
 gigolo.jpg
 jemp.jpg
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Cateva portrete

Mesajde Toni Stefan » Lun Aug 11, 2014 10:21 pm

sunt mai bine acum aberatiile. insa tot supra expuse dupa mine:d
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator