Acum este Vin Mar 29, 2024 12:59 am

Articole Nikonisti.ro

Primiele mele portrete!!! Vreu pareri si sfaturi sincere

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Primiele mele portrete!!! Vreu pareri si sfaturi sincere

Mesajde Iulian.ciobanu » Vin Sep 26, 2014 8:25 pm

Iulian.ciobanu
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mai 22, 2013 7:50 pm

Re: Primiele mele portrete!!! Vreu pareri si sfaturi sincere

Mesajde AndreasCristian » Sâm Sep 27, 2014 3:44 pm

Pentru primele portrete sunt bune mai putin penultima. Pe viitor incearca sa mai lucrezi la incadrare(fara maini si picioare taiate , oricum , poti cauta pe google de unde poti sa faci crop la persoane) si sa inveti sa focalizezi(majoritatea fotografiilor sunt out of focus (la portretele stranse focalizeaza pe ochii si la portretele de la distanta focalizeaza pe cap) , ai grija la balansul de alb (daca tragi RAW nu e o problema foarte mare ca o sa poti edita balansul de alb in post-procesare) dar incearca sa-l obtii un blans de alb corect direct din aparat si daca te intereseaza portretistica poti cumpara o carte sau sa urmaresti tutoriale. Dar pana sa faci asta , uitate pe nikonisti.ro ca are Dl. Radu Grozescu niste tutoriale de inceput. Incepe prin a le urmarii pe acelea. Pe urma poti sa investesti in aparatura , pentru portretistica poti incepe cu un 50mm f/1.8 G care pe DX inseamna 75mm (care e o focala numa buna' pentru portrete) + diafragma foarte mare. O zi faina sa ai.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Primiele mele portrete!!! Vreu pareri si sfaturi sincere

Mesajde Iulian.ciobanu » Sâm Sep 27, 2014 6:46 pm

Multumesc prentru sfaturi!
E posibil ca sa se mai piarda din caliate cand urci poza pe net! Mie unul asa mi se pare !
Iulian.ciobanu
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mai 22, 2013 7:50 pm


Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron