Acum este Joi Mar 28, 2024 12:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Insist pe pareri!

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Re: Insist pe pareri!

Mesajde emil » Mar Noi 18, 2014 10:28 am

ancuta76 scrie:Accept critici dar astea nu sut critici, astea sunt de-a dreptul rautati!


Nu cred ca vei putea primi altfel de "critici" decat ce ai primit deja, nu la pozele care le-ai postat.
Urmeaza sfatul colegilor, citeste (sau uita-te pe Youtube la filmulete) despre incadrare si iluminare, fa multe experimente si vei vedea ca vei avansa.

Nu uita, este o zicala in lumea fotografica (nu mai stiu care mare fotograf a spus asta) : "primele 10.000 poze nu le arati la nimeni" (acelea sunt considerate experimentele unde iti inveti aparatura si care sunt bazele fotografiei).

Uite, ca sa nu trebuiasca sa cauti foarte mult, o lista de filmulete pe youtube care iti arata tot felul de lucruri interesante legate de fotografie, poti invata multe de acolo, de la aparatura la incadrare si chiar si cum sa lucrezi cu un model : 1 on 1 with Mark Wallace

Asa cum spuneau si colegii, nu aparatura sau lipsa modelelor te limiteaza. Cel mai bun sfat pe care l-am primit si pe care ti-l pot da si eu este : trebuie sa citesti mult si sa experimentezi si mai mult.

Inca un lucru, uita mitul "trebuie sa iasa perfect din camera". Corect este "trebuie sa iasa cat mai bine din camera", urmand ca apoi sa corectezi micile erori. Dar nu uita, o poza proasta nu poate fi facuta buna in prelucrare, trebuie sa ai poze bune ca dupa editare sa le faci foarte bune.

P.S. si inca o chestie, trebuie sa inveti sa accepti si critica "negativa", din toate criticile poti invata ceva, daca treci peste ceea ce tu consideri "rautate".
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Insist pe pareri!

Mesajde DannyMC » Mar Noi 18, 2014 9:59 pm

ancuta76 scrie: Accept criticile! Dar nici sa dai cu mine de pamant in halul acesta.....

Accepti criticile, dar ai impresia ca "dau cu tine de pamant"!? :? Doar pentru ca ti-am spus ce probleme vad in fotografii? Pai asta e scopul criticii, sa ti se spuna ce anume ai gresit intr-o fotografie! Pentru ca greselile sunt cel mai greu de observat de autorul fotografiei!
Tu ce intelegi prin critica? Sa ti se spuna ca imaginile sunt superbe si perfecte?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Insist pe pareri!

Mesajde ancuta76 » Mie Noi 19, 2014 11:14 am

Multumesc ptr sfaturi!
Voi tine cont de ele!
O zi buna tuturor!
ancuta76
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Feb 17, 2014 8:06 pm

Re: Insist pe pareri!

Mesajde zîmbesc » Mar Dec 16, 2014 10:45 pm

Hai măi Ancuța...
zîmbesc
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 08, 2014 3:19 pm

Re: Insist pe pareri!

Mesajde catalin83 » Dum Ian 10, 2016 11:13 am

Genul de fata sensibila și exagerata! I-am zis unei fete mai demult ca e speriata de bombe și îmi zice ca...asa jignire nu i-a zis nimeni niciodată!

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
catalin83
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Noi 25, 2015 12:19 am

Re: Insist pe pareri!

Mesajde mumus » Dum Ian 10, 2016 11:40 am

zîmbesc scrie:Hai măi Ancuța...



De ce ai inviat dupa un an acest topic? Oricum doamna voia doar laude :)))
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Insist pe pareri!

Mesajde B.Becky » Dum Ian 10, 2016 1:35 pm

:lol:
Am primit aparatul acum un an…….Ce paradox….atat de repede trece un an si cat de multe se pot schimba intr-un an. Eu in cursul acestui an m-am hotarat sa nu mai muncesc intr-un birou….m-am hotarat sa fac poze. Am inceput timid ……si acum lucrez timid deoarece piata s-a umplut brusc de fotografi. Oare de ce am impresia ca de cate ori ma hotarasc sa fac ceva atunci alti cate mii de oameni se gandesc sa faca acelasi lucru.??/ Ptr ca asa este……suntem multi, multi care vrem sa facem ceva.

Am facut cateva poze reusite, parerea mea caci imi plac f mult dar sunt multe dezastruase, am primit mai multe critici decat laude……dar nu vreau sa cedez, nu vreau sa ma las de asta ptr ca imi place. Imi place sa fac poze si daca din 50 de poze una este fotografie, eu sunt fericita. Pentru ca sunt constieta ca sunt la inceput de drum si am multe de invatat.

Oana este prietena mea. Este o mamica fericita si frumoasa. Daca va plac fotografiile cu ea, dati-mi un like iar daca aveti critici le astept.

O zi buna va doresc!

Anca
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: Insist pe pareri!

Mesajde catalin83 » Mar Ian 12, 2016 4:07 pm

mumus scrie:
zîmbesc scrie:Hai măi Ancuța...



De ce ai inviat dupa un an acest topic? Oricum doamna voia doar laude :)))

Pt ca sunt inregistrat recent si am vazut aceasta discutie si nu m-am putut abtine :roll: :)
catalin83
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Noi 25, 2015 12:19 am

Anterior

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron