Acum este Joi Mar 28, 2024 10:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Insist pe pareri!

Expresia umana, surprinsa pe senzor

Insist pe pareri!

Mesajde ancuta76 » Lun Noi 17, 2014 1:41 pm

Vreu si eu sa stiu daca va place macar vreuna din pozele mele!

http://ancaciontu.wordpress.com/
ancuta76
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Feb 17, 2014 8:06 pm

Re: Insist pe pareri!

Mesajde AndreasCristian » Lun Noi 17, 2014 7:07 pm

Daca ai putea uploada fotografiile direct pe forum ar fii perfect.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Insist pe pareri!

Mesajde DannyMC » Lun Noi 17, 2014 8:16 pm

ancuta76 scrie:Vreu si eu sa stiu daca va place macar vreuna din pozele mele!

Eu ti-as zice ca mi se par fotografii de album personal nu de portofoliu! Chiar si cele facute la cununie sau cu atat mai mult acelea, pentru a fost un job!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Insist pe pareri!

Mesajde ancuta76 » Lun Noi 17, 2014 8:49 pm

Nu am scris nicaieri ca pozele de pe blog reprezinta portofoliu.
Eu sunt la inceput de drum ,imi place enorm sa fotografiez si indiferent de pareri nu ma voi lasa de asta.
Nu am un site cu fotografii de portofoliu caci inca nu am cu ce sa il umplu. Acesta este doar un blog unde incerc sa comunic cu cei ce au pasiunea ptr fotografie.
Imi doresc pareri constructive, critici din care sa am ceva de invatat......pentru caci cum am spus sunt la inceput de drum si am nevoie......
Obeserv insa ca lumea se uita si atat.....nimeni nu comunica. Pb unii sdunbt prea experimentati si nu se coboara la acest nivel si ceilaltii pb sunt depasiti si nu se baga.Nu imi dau seama .....prea multa mandrie.Nu stiu.
Parerea mea este ca nimeni nu s-a nascut invatat si ca fiecare dintre noi merita o sansa. Dar no.....

Stima,
Anca
ancuta76
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Feb 17, 2014 8:06 pm

Re: Insist pe pareri!

Mesajde DannyMC » Lun Noi 17, 2014 9:20 pm

Nu am spus ca cineva s-a nascut invatat... Ce legatura are cu ce am scris eu? :? Ai cerut pareri, chiar ai "insistat"! Asa ca nu-ti inteleg reactia!
Ce ti-am scris deriva din parerea personala ca fotografiile pe care le faci publice ar trebui sa fie altele decat cele facute pentru albumul personal.
Sau altfel spus, atunci cand ceri pareri unor straini, despre niste imagini, se presupune ca sunt unele care au oarecare pretentie de fotografie artistica (portofoliu). Iar acestea se preteaza la o altfel de critica.
Critica mea, zic eu constructiva, este ca daca te pasioneaza fotografia mai departe de pastrarea amintirilor personale, trebuie sa te preocupi mai mult de incadrari/compozitie, iluminare si in cazul portretelor, de ipostazele surprinse. Pentru ca majoritatea cadrelor pe care le-am vazut, au valoare pentru tine ca amintiri, dar mie ca privitor, strain de momentele traite, nu-mi transmit vizual nici o emotie sau vreun sentiment care sa ma faca sa inteleg care a fost scopul declansarii!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Insist pe pareri!

Mesajde ancuta76 » Lun Noi 17, 2014 9:55 pm

Raspunsul meu nu te viza exclusiv pe tine!
Ok! Ti-ai spus parerea! Am inteles! Nu iti spune nimic nici macar una din fotografiile mele, asta este!!
Avand in vedere ca sunt la inceput cred ca este normal sa ma folosesc de familie ptr ca nu gasesti modele la fiecare colt de strada.
Dar cum am spus, raspunsul care l-am dat nu te viza pe tine in mod exclusiv. Nu cred ca in nici una din fotografiile mele nu am tinut cont de incadrare, lumina , compozitie etc. Dar se pare ca esti hotarat sa dai cu mine de pamant si gata.
Si deasemenea cred ca e normal sa cer parerea unor straini caci daca i-as cere parerea mamei, matusii sau mai stiu eu cui nu cred ca ar fi obiectivi.

Dar cum spun bucurestenii "despre ce vorbim aici" .......nu vreau sa ma cert cu tine!
Multumesc de parerea ta constructiva ! O seara buna si mult succes in ceea ce faci!
ancuta76
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Feb 17, 2014 8:06 pm

Re: Insist pe pareri!

Mesajde DannyMC » Lun Noi 17, 2014 10:04 pm

Ai inteles gresit! Dar pentru ca nu esti inca pregatita sa primesti critica, nu mai insist! Spor in continuare!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Insist pe pareri!

Mesajde ancuta76 » Lun Noi 17, 2014 10:24 pm

Nu am inteles gresit ! Accept criticile! Dar nici sa dai cu mine de pamant in halul acesta.....in loc sa vi cu o "mana de ajutor"!
Aparatura mea nu este f performanta, studiez, .....chiar daca rezultatele mele nu sunt pe placul tuturor eu muncesc si voi munci in continuare pana voi face performanta.
Asta este! ce sa mai zic! E parerea ta ! O respect, tin cont de anumite parti din continutul ei si merg mai departe!
Stima,
Anca
ancuta76
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Feb 17, 2014 8:06 pm

Re: Insist pe pareri!

Mesajde radub85 » Mar Noi 18, 2014 12:47 am

Danny are dreptate dar se pare ca nu ai inteles nimic. Nu iti trebuie modele pt niste poze reusite, nu stiu de unde prostia asta. Ce iti lipsesc tie sunt cunostintele basic de fotografie. Nu este nici o diferenta intre pozele tale si unele facute cu telefonul de un oarecare care nu are pretentii de fotograf. Nu aparatura este devina. Poti face poze superbe si cu un d3000 sau d3100 care sunt cele mai entry level. De exemplu tu cred ca nici nu stii ce este un WB corect, pozele tale sunt toate galbene, ti-am mai spus si mai demult cand postai poze cu mancare. De incadrare, lumina si alte lucruri ce sa mai vorbim... Mai bine pune mana si citeste despre lucrurile elementare legate de foto, multa practica si abia apoi cere critica.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Insist pe pareri!

Mesajde ancuta76 » Mar Noi 18, 2014 9:01 am

Cum naiba sa fie toate galbene? da acelea cu mancare, recunoasc ca erau galbene nu reglasem balansul de alb.
dar daca toate fotografiile mele sunt galbene ori ai o problema cu vederea ori monitorul tau nu este calibrat.
Accept critici dar astea nu sut critici, astea sunt de-a dreptul rautati!
ancuta76
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Feb 17, 2014 8:06 pm

Următorul

Înapoi la Portretistica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori